Jelgavas pils durvis apmeklētājiem vērs no 14. jūnija; kapenes – pieejamas

11.06.2021.

Viens no iecienītākajiem tūristu galamērķiem Jelgavā ir arhitekta Frančesko Bartolomeo Rastrelli celtā pils, kurā pašlaik atrodas LLU. Vasaras tūrisma sezonā, no 14. jūnija līdz 30. augustam, Jelgavas pili un tās muzeju varēs apmeklēt klātienē, ievērojot valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus. Šobrīd apmeklētāji no trešdienas līdz svētdienai tiek uzņemti arī Kurzemes hercogu kapenēs Jelgavas pilī.

LLU informē, ka Jelgavas pils un muzejs vasarā darba dienās būs atvērts no pulksten 9 līdz 17, sestdienās no pulksten 9 līdz 18, savukārt svētdienās apmeklētāji būs gaidīti no pulksten 11 līdz 16. Ieejas maksa Jelgavas pilī aktīvajā tūrisma sezonā ir 2 eiro pieaugušajiem un 1 eiro skolēniem.

 

Bet Rundāles pils muzeja pastāvīgā ekspozīcija "Kurzemes hercogu kapenes", kas atrodas Jelgavas pils dienvidaustrumu stūra cokolstāvā (ieeja no Lielās ielas puses), jau šobrīd ir atvērta no trešdienas līdz svētdienai no pulksten 10 līdz 17, pirmdienās un otrdienās kapenes apmeklētājiem ir slēgtas. Ieejas maksa pieaugušajiem ir 3 eiro, studentiem – 2 eiro.

 

Jelgavas pils kādreiz bijusi Kurzemes un Zemgales hercogu rezidence, kas ir ievērojamā Krievijas galma arhitekta Frančesko Bartolomeo Rastrelli agrīnā perioda lielākais darbs un viens no retajiem Jelgavas arhitektūras pieminekļiem, kas saglabājies līdz mūsdienām. Tā celta Kurzemes un Zemgales hercogam Ernstam Johanam Bīronam, divos būvperiodos (1738-1740) un (1762-1772) 13. gadsimta Livonijas ordeņa pils vietā. Jelgavas pils ir arī lielākais arhitektūras piemineklis Baltijas valstīs. Jāpiebilst, ka pilī pirms vairāk nekā četriem gadiem tika aizsākti vērienīgi atjaunošanas darbi, kas noslēdzās 2020. gada izskaņā. Atjaunošanas darbu galvenais mērķis bija saglabāt pils kultūrvēsturiskā pieminekļa statusu, padarīt tās ēku energoefektīvu un videi draudzīgu.

 

Savukārt Jelgavas pils muzejs dibināts 1968. gadā. Tā fondos glabājās vairāk nekā četri tūkstoši eksponātu. Šodien tūristiem ir apskatāmas divas patstāvīgās ekspozīcijas, kas atspoguļo Jelgavas pils un augstākās lauksaimnieciskās izglītības vēsturi Latvijā. LLU muzejs pēta Jelgavas pils vēsturi, arhitektūru, būvvēsturi, interjera apdari un iekārtojumu kontekstā ar Kurzemes hercogistes vēsturi attiecīgajā laika posmā un Latvijas Lauksaimniecības universitātes vēsturi.

 

Apmeklētāji jautājumu gadījumā aicināti sazināties ar Jelgavas pils muzeja vadītāju Gintu Linīti pa tālruni 63005617 vai rakstot pa e-pastu muzejs@llu.lv.

 

Kurzemes hercogu kapenes Jelgavas pilī  ir lielākā šāda apbedījumu vieta Latvijā, turklāt viena no nedaudzajām valdnieku dinastiju apbedījumu vietām pasaulē, kas pieejamas apskatei. Tajā atrodas 21 metāla sarkofāgs un deviņi koka zārki, kuros no 1569. līdz 1791. gadam apglabāti 24 Ketleru dinastijas un seši Bīronu dinastijas pārstāvji. Gadsimtu gaitā vairākkārt nežēlīgi izpostītas un izlaupītas, tagad Kurzemes hercogu kapenes atguvušas sākotnējo jēgu un izcila vēstures un mākslas pieminekļa cienīgu izskatu.

 

 

Foto: LLU

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies