Lasot izsūtīto vārdus, pieminēs 14. jūnija deportācijas

13.06.2021.

2021. gada 14. jūnijā aprit 80 gadu kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas – 1941. gadā tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas pilsoņu. Pieminot deportāciju upurus, 14. jūnijā no pulksten 11 pasākumā ar nosaukumu "Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām" visā Latvijā tiks lasīti 1941. gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdi. Jelgavā lasījums notiks Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā. Savukārt visas dienas garumā iedzīvotāji aicināti pieminēt deportācijās cietušos, noliekot ziedus Svētbirzē pie piemiņas akmens un memoriāla "Ciešanu ceļš".

Piemiņas pasākumu rīko Valsts prezidenta kanceleja sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, Latvijas pašvaldībām, ekspertiem no Latvijas Nacionālā arhīva, "Karšu izdevniecības Jāņa sēta" un sabiedriskajiem medijiem. Pasākumu Jelgavā rīko Jelgavas pilsētas pašvaldība un iestāde "Kultūra". Lasījums notiks Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā, kur tiks lasīti 446 deportēto cilvēku vārdi.

 

Lasījumi tiks straumēti platformās www.lsm.lv un www.lnb.lv, kur būs pieejama "Karšu izdevniecības Jāņa sēta" izstrādāta digitāla Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no pasākumiem pašvaldībās. Kartē vēlāk tiks ievietoti arī piemiņas pasākumu videomateriāli, kā arī dati par deportētajiem, lai veidotu un attīstītu publiski pieejamu tiešsaistes platformu, kas vizualizē deportācijas Latvijā, palīdzot aptvert to apmēru un sekas, parādot statistiku un vienlaikus ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem. Lasījums Jelgavā būs skatāms arī Jelgavas pilsētas "Facebook" lapā. Tāpat jāatgādina, ka Jelgavā 1941. gada 14. jūnija deportācijās cietušie ik gadu 14. jūnijā tiek pieminēti Svētbirzē pie piemiņas akmens un memoriāla "Ciešanu ceļš".

 

1941. gadā, naktī no 13. uz 14. jūniju, vienlaikus no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas bez iepriekšēja brīdinājuma uz PSRS iekšzemes apgabaliem deportēja tūkstošiem cilvēku. No Latvijas toreiz tika izvesti 15 424 cilvēki, no kuriem tikai nelielai daļai pēc vairākiem gadiem izdevās atgriezties dzimtenē.

 

 

Foto: www.represetie.lv

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies