Nākamnedēļ atzīmēs režisores Lūcijas Ņefedovas 90. jubileju

25.01.2023. Kultūra

Ar Lūcijai Ņefedovai veltītu izstādi un atceres pasākumu 3. februārī Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā atzīmēs izcilās režisores 90. jubileju. Izstādes atklāšana būs pulksten 18, bet jau pulksten 19 viņas talanta cienītāji aicināti uz pasākumu "Mēs esam ierakstīti viens otra biogrāfijā". Pasākumā vietu skaits ierobežots. Bezmaksas ielūgumus iespējams saņemt Jelgavas kultūras nama kasē.

Foto: 2015. gada maijā Lūcijai Ņefedovai tika pasniegta īpašā pilsētas atzinības zīme "Jelgava 750 – Vēstures griežos".

 

Šogad L.Ņefedova svinētu 90. dzimšanas dienu, un viņai par godu Ādolfa Alunāna Jelgavas teātris sadarbībā ar Ādolfa Alunāna memoriālo muzeju organizē pasākumu ciklu "Lūcija. Kas mīl...". Režisores piemiņas godināšana sākās Lūcijās 13. decembrī ar viņas studentu atmiņām un turpināsies viņas dzimšanas dienā 3. februārī.

 

Vispirms muzejā, kura dibināšanā ir arī L.Ņefedovas nopelns, atklās viņai veltītu izstādi. "Tā būs iespēja ieskatīties lielā mūžā caur teātra prizmu. Eksponēsim režisores apbalvojumus – Trīs Zvaigžņu ordeni, Jelgavas pilsētas augtāko apbalvojumu "Goda zīme" un īpašo atzinības zīmi "Jelgava 750 – Vēstures griežos". Būs arī personīgās piezīmes, fotogrāfijas un režisores tērpi," stāsta Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja vadītāja Elīna Skutele.

 

Vakars turpināsies ar piemiņas sarīkojumu, kura nosaukumā ir izvēlēta atsauce uz Gunāra Priedes lugas "Udmurtijas vijolīte" tekstu: "Tu esi ierakstīts manā biogrāfijā, tāpat kā es tavējā, un par to var nerunāt, bet aizmirst to nevar un padarīt par nebijušu nav iespējams." "Lūcijai Ņefedovai veltītā vakara nosaukumā citāts mazliet pārfrāzēts, bet būtība paliek – Lūcija Ņefedova lieliem burtiem ierakstīta katra cilvēka biogrāfijā, kurš var saukt viņu par savu teātra skolotāju, un, iespējams, arī uzticīgo skatītāju biogrāfijās, kuri cauri gadiem dzīvojuši līdzi iestudējumiem viņas režijā," izvēlēto nosaukumu pamato E.Skutele.

 

Atceres pasākuma norisi organizē Alunāna teātra dalībniece Zane Vītoliņa. "Godinot režisori un viņas mūžā nozīmīgo teātri, varēs skatīties fragmentus no dažādu laiku iestudējumiem Lūcijas Ņefedovas režijā. Būs fragmenti no Annas Brigaderes lugas "Maija un Paija" ar Ilvu Zvilnu, Zaigu Zariņu un Jāni Dūrēju, Eleonoras Hārperes Porteres romāna "Pollianna" dramatizējuma, kur bērnībā titullomā atgriezīsies Līga Martinenko, Jāņa Dreslera jestrajā "Burbuļmātes priekos un bēdās" Burbuļmātes tēlā vēlreiz iejutīsies Liene Strauta, no Saulcerītes Vieses un Jūlija Bebriša lugas "Zvaigzne iet un deg, un…" uz mirkli atkal izkāps Aspazija un Rainis Lindas Baumanes un Ilmāra Dūrīša atveidojumā, bet Anšlava Eglīša "Kazanovas mēteli" sev ap pleciem vēlreiz apliks Maija Matisa," stāsta Z.Vītoliņa.

 

L.Ņefedova par Ādolfa Alunāna Jelgavas teātrī pavadīto laiku rakstīja: "Tas ir liels un reizē arī mazs laika sprīdis, bet šie gadi ir bijuši mīlestības pilni. Iemīļots teātris, tā kolektīvs un lomu varoņi. Esam strādājuši, atraduši un pazaudējuši, bet visiem šiem gadiem cauri mūs vadījusi mīlestība uz teātri un cilvēkiem." L.Ņefedova Ādolfa Alunāna Jelgavas Tautas teātra vadību pārņēma 1965. gada janvārī un šo darbu turpināja līdz aiziešanai mūžībā 2022. gada 17. janvārī. Šajā teātrī režisore ir iestudējusi ap 150 izrāžu, īpašu uzmanību veltot latviešu dramaturģijai.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību departamentā

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies