Paplašināts iedzīvotāju loks, kas var saņemt balstvakcīnu pret Covid-19

09.11.2021. Pašvaldības operatīvās informācijas centrs

No 9. novembra būtiski paplašināts to iedzīvotāju loks, kuri var saņemt balstvakcīnu pret Covid-19. Šī iespēja ir nodrošināta arī visiem iedzīvotājiem no 50 gadiem un tiem iedzīvotājiem vecumā no 18 gadiem, kuriem ir hroniskas slimības vai kuri strādā augsta riska profesijās vai ikdienā atrodas vidē, kurā ir ilgstoša saskarsme gan ar Covid-19 pacientiem, gan pret Covid-19 nevakcinētiem cilvēkiem, informē Nacionālais veselības dienests.

Lēmums par iedzīvotāju grupu paplašināšanu pieņemts saskaņā ar Imunizācijas valsts padomes rekomendācijām.

 

Līdz šim balstvakcinācija bija pieejama personām ar būtiski novājinātu imūno sistēmu, sociālās aprūpes centru iemītniekiem, personām vecumā no 65 gadiem, veselības aprūpes sistēmā strādājošajiem, kam ir augsts lokālā uzliesmojuma risks, iedzīvotājiem vecumā no 18 gadiem 8 līdz 12 nedēļas pēc "Johnson&Johnson" vakcīnas saņemšanas un personām vecumā no 50 gadiem ar hroniskām saslimšanām.

 

Balstvakcinācija pret Covid – 19 nav nepieciešama(izņemot cilvēkus ar būtiski novājinātu imūno sistēmu) tiem, kuriem pirms, pēc vai starp abām vakcīnas devām bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests un tiem, kuriem pirms vai pēc vakcinācijas ar "Janssen"vakcīnu  bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests. Izvērtējot riskus un ieguvumus, cilvēkiem, kas jaunāki par 30 gadiem bez nopietnām blakus slimībām balstvakcinācija visā populācijā nebūtu rekomendējama.

 

Prioritāri iedzīvotāji balstvakcinācijai aicināti pieteikties portālā Manavakcina.lv vai pa tālruni 8989 vai izmantot dzīvās rindas iespējas vakcinācijas centros, vakcinācijas punktos tirdzniecības centros un pašvaldību telpās, izbraukuma un mobilās vakcinācijas punktos. Balstvakcināciju ir iespējams saņemt arī vakcinācijas kabinetos ārstiecības iestādēs un pie ģimenes ārstiem.

 

Balstvakcinācija veicama ne ātrāk kā 6 mēnešus pēc otrās devas saņemšanas (pēc "Spikevax" vakcīnas balstvakcinācija ieteicama laika periodā 6-8 mēnešus pēc otrās devas saņemšanas). Balstvakcinācijai tiek rekomendētas "Spikevax" vai "Comirnaty" vakcīnas, ir pieļaujama arī "Vaxzevria" kā trešā deva pēc pilna vakcinācijas kursa ar "Vaxzevria" vakcīnu. Savukārt, balstvakcinācija pēc vienas "Janssen"devas rekomendē veikt 8 nedēļas pēc potes saņemšanas.

 

Jau izsniegtie sertifikāti turpinās darboties. Digitālajā sertifikātā parādīsies atzīme par balstvakcinācijas veikšanas datumu un vakcīnas nosaukumu.

 

Balstvakcinācijas programmas mērķis ir novērst hospitalizāciju, smagu saslimšanu un nāvi tajās sabiedrības grupās, kur uz pierādījumiem balstīti ir zināms, ka primārā imunizācija varētu vairs nenodrošināt optimālu imūno aizsardzību (imūnsupresēti pacienti, iedzīvotāji vecumā virs 65 gadiem, sociālo un aprūpes centru pieaugušie pastāvīgie iedzīvotāji, pacienti noteiktā vecumā ar hroniskām augsta riska blakus saslimšanām).

 

Iedzīvotāju vakcināciju Ir svarīgi turpināt, lai pēc iespējas ātrāk pasargātu ikviena veselību, īpaši svarīgi vakcinēties iedzīvotājiem, kuri ir riska grupās – seniori, cilvēki ar hroniskām saslimšanām. Šobrīd Latvijā vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši 63.3 % iedzīvotāju, no tiem vakcinācijas kursu pabeiguši 56%, bet vecumā 12+ pirmo poti saņēmis 72%, bet vakcinācijas kursu pabeiguši 64%. Bezmaksas vakcinācija pieejama ikvienam iedzīvotājam no 12 gadu vecuma.

 

 

Informācija: 
Nacionālā veselības dienesta

Vakcinācijas projekta nodaļa

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies