Tapusi grāmata par Jelgavas parku vēsturi

05.04.2021.

Izdota Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja galvenās speciālistes Ineses Deksnes grāmata "Jelgavas parki stāsta". Tās vēstījums par pilsētas parkiem – kādi tie bija pirms vairāk nekā gadsimta – ir cieši savīts ar vēsturi, atklājot stāstus par notikumiem un cilvēkiem. Iepriekš piesakoties, grāmatu var iegādāties muzejā, bet nelielu ieskatu tās saturā sniedz jauna interaktīva karte.

Autore skaidro, ka grāmatā apkopota pētījumos, literatūrā, presē un atmiņās glabātā informācija par Jelgavas parkiem un skvēriem. Tas I.Deksnei palīdzējis veidot priekšstatu par to, kā iemīļotas atpūtas, pastaigu un pasākumu vietas uzlūkojuši jelgavnieki pirms gadsimta un vēl senāk, rosinot parku un dārzu pētniekus palūkoties dziļāk Jelgavas zaļās rotas vēsturē, savukārt jelgavniekus – atcerēties paaudzēs nodotas ģimenes atmiņas. Grāmata ir muzeja veltījums pilsētai aizvadītajā 755. jubilejas gadā, un tā mudina uzdot un saņemt atbildes uz dažādiem jautājumiem, piemēram, cik daudz katrs no mums zina par Uzvaras parku, kas sācies kā "Villa Medem" dārzs, bet savu nosaukumu ieguvis Latvijas pirmās brīvvalsts laikā par godu pēdējai vietai Jelgavā, kur sakāva bermontiešus, kāds restorāns 20. gadsimta 30. gados tika izveidots tagadējā Jelgavas pils parka Studentu kluba ēkā, kādēļ Mīlestības alejā ir piemineklis ar urnu un kas senāk atradās Alunāna parka vietā.

 

Kā papildinājums izdotajai grāmatai muzejā tapusi interaktīva karte par interesantiem faktiem mūsu pilsētas parku vēsturē. Kartē astoņos punktos atzīmēti parki mūsdienu Jelgavā, kas sniedz informāciju un ilustratīvas liecības par katra parka nozīmi un spilgtiem notikumiem tajos. Karte atrodama muzeja mājaslapā www.jvmm.lv.

 

Kaut arī muzeja ekspozīcijas apmeklētājiem arvien ir slēgtas un ar nepacietību tiek gaidīti grāmatas "Jelgavas parki stāsta" atvēršanas svētki, ņemot vērā valdības pieņemto lēmumu atļaut grāmatu tirdzniecību klātienē, arī Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā nodrošināta iespēja ikvienam iegādāties muzeja izdotās un citas grāmatas par vēsturi un mākslu. Grāmatas var iegādāties, iepriekš piesakoties pa tālruni 63023383. "Jelgavas parki stāsta" cena ir septiņi eiro. Informāciju par citu grāmatu pieejamību un cenu var iegūt pa tālruni vai muzeja mājaslapā.

 

 

Foto: Jelgavas pils parks; Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja arhīvs

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies