Caur smilšu mākslu Pasta salā tiks uzburta antīkā pasaule

07.06.2019.

Jau šonedēļ Jelgavā, Pasta salā, 15 tēlnieki no astoņām pasaules valstīm veido smilšu mākslas darbus no 1200 tonnām smilšu, lai nedēļas nogalē, 8. un 9. jūnijā, pulcētu smilšu mākslas baudītājus 13. starptautiskajā Smilšu skulptūru festivālā “Summer Signs 2019”.

Festivāls šogad izcelsies ar īpaši vērienīgām un apjomīgām skulptūrām, ko veidos pasaulē atzīti tēlnieki un ilggadēji konkursa dalībnieki no Latvijas un ārvalstīm. Nepilnas nedēļas laikā 15 mākslinieki no astoņām valstīm - Latvijas,  Somijas, Mongolijas, Ukrainas, Kazahstānas, Krievijas, Lietuvas un ASV, Pasta salā iedzīvinās šī gada festivāla tēmu “Antīkā pasaule”. Savukārt, festivālā demo skulptūru, kas šogad ir līdz šim augstākā - 15x8 metri, veidoja viens no titulētākajiem Latvijas tēlniekiem Kārlis Īle, kopā ar Maiju Punculi, Aināru Zingniku un Viļus Matuti.

 

Tēlnieku galvenais uzdevums ir parādīt savu interpretāciju par antīko pasauli vienlaikus festivāla viesos atmodinot iztēli un aicinot aizdomāties par savām asociācijām ar vēsturiskajiem notikumiem, leģendām un tēliem.

 

Antīkajai pasaulei šodien tiek piešķirta simboliska un mītiska vērtība, tomēr nenoliedzami varam vilkt dažādas paralēlas ar mūsdienu cilvēka pasaules uztveri - cilvēces sapņiem, biedējošo un fascinējoši ticības spēku un vēlmi valdīt, ko festivāla mākslinieki izvēlējušies īpaši izcelt savos darbos. Festivāla viesiem būs iespēja aplūkot tādus senās pasaules  tēlus  un vērtības kā - Kleopatru, Vikingu, Sfinksu, Ēģiptes piramīdas, Bābeles torni u.c.

 

smiltis.jpg

 

Pasta salā jau tapusi aptuveni astoņus metrus augsta un 15 metrus plata demo skulptūra “Seno noslēpumu sargi”, kuras autori ir tēlnieki Kārlis Īle, Maija Puncule, Ainars Zingniks un Viļus Matutis. Skulptūra, ko caurvij Ēģiptes motīvs, simboliski apzīmē šo līdz šim neatklāto senās pasaules noslēpumu. Vērienīgajā smilšu mākslas darbā, kura centrā ir piramīda, savijas klasiski un atpazīstami ēģiptiešu tēli, ciļņi un hieroglifi.

 

summer-signs-svetdiena-ieskats-10.jpg

 

3. jūlijā tēlnieki sāk darbu pie smilšu skulptūru izveides, kā arī Pasta salā notiks festivāla teritorijas sagatavošana, tādēļ sala apmeklētājiem līdz 8. jūnija pulksten 10 būs slēgta. Jāpiebilst, ka Pasta salā esošais bērnu rotaļu laukums, kas atrodas pie slidotavas, ir pieejams.

 

Koncerti un izrādes

 

Arī šogad festivāla centrālā skatuve, uz kuras divu dienu gaitā muzicēs grupas “Atom”, “Colours of Bubbles”, “Credo”, “Mākoņstūmēji”, “Rahu The Fool”, “Dziļi violets” un “Opus Pro”, atradīsies pie Pasta salas slidotavas. Tāpat Pasta salā abas festivāla dienas varēs baudīt izrādes bērniem. 8. un 9. jūnijā, pulksten 12 un 14 Pasta salā notiks Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra izrāde “Kas? Maskas?”, bet pulksten 13 un 15 – Jelgavas Jaunā teātra rotaļu izrāde bērniem “Muša, kura gribēja būt lidmašīna”.

 

Kvēlos šamota skulptūras

 

Jau no otrdienas Pasta salas šamota skulptūru parkā top četras lielformāta keramikas jeb šamota skulptūras, ko veido mākslinieki Jānis Leimanis, Katrīna Vīnerte, Irēna Šļuželiene un Viļus Šļuželis. Līdzīgi kā pirms Baltu vienības dienas, arī šīs skulptūras veidos latviešu un lietuviešu mākslinieki, savos darbos ieskicējot tēmu “Antīkā pasaule”. Festivāla atklāšanas dienā šamota skulptūras tiks karsētas 1200 grādu temperatūrā, un pulksten 24 ikviens varēs izbaudīt to kvēlošanu.

 

Brīvdabas kolāžu izstāde

 

Pirmo reizi, gatavojoties Starptautiskajam smilšu skulptūru festivālam, aizvadīts skolēnu kolāžu konkurss “Mana vasara”, kurā piedalījās1.–4. klašu Latvijas skolēni. Tika saņemta 41 kolāža, un, izvērtējot visus iesūtītos darbus, par labāko atzīta Kolkas pamatskolas 4. klases kolāža – šīs klases skolēni iegūs apmaksātu braucienu uz Smilšu skulptūru festivālu Jelgavā.

 

Skulptūru pilsēta aicina pastaigā

 

Abās festivāla dienās, 8. un 9. jūnijā, pulksten 11 interesenti aicināti piedalīties Jelgavas reģionālā Tūrisma centra organizētajā ekskursijā kājām “Jelgava – skulptūru pilsēta”. Aptuveni divas stundas ilgajā pastaigā kopā ar gidi Innu Altuhovu varēs tuvāk iepazīt vairāk nekā 20 skulptūru Jelgavas pilsētvidē. Pieteikties ekskursijai var pa tālruni 63005447 vai e-pastu tic@tornis.jelgava.lv. Dalības maksa – viens eiro, skolēniem – bez maksas.

 

Smilsu_skulpturas_2019_afisa.jpg

 

Biļešu iegāde

 

Iepriekšpārdošanā, līdz 7. jūnijam, festivāla biļetes var iegādāties lētāk: biļete pieaugušajiem maksā 5 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem – 3 eiro. Var iegādāties arī ģimenes biļeti (2 pieaugušie + 2 bērni vai 1 pieaugušais + 3 bērni), kuras cena ir 10 eiro.

 

Uzrādot Jelgavas iedzīvotāja karti, biļetes iepriekšpārdošanā var nopirkt par 3 eiro, uzrādot Jelgavas skolēna apliecību – par 2 eiro, bet ar “Jelgavas Vēstneša” kuponu, atlaidi var saņemt, biļetes pērkot tikai iepriekšpārdošanā Jelgavas  kultūras nama kasē, cena – 3 eiro.

 

Savukārt festivāla norises dienās biļešu cena pieaugušajiem būs 7 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem – 4 eiro, bet ģimenes biļeti varēs iegādāties par 15 eiro. Uzrādot Jelgavas iedzīvotāja karti, biļete maksās 4 eiro, bet ar Jelgavas skolēna apliecību – 3 eiro. Bērniem līdz 7 gadu vecumam ieeja festivālā būs bez maksas.

 

Biļetes var iegādāties Jelgavas kultūras nama kasē, “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā, bet festivāla norises dienās – arī Pasta salā.

Jāpiebilst, ka festivāla apmeklētāju ērtībai biļetes varēs uzrādīt arī elektroniski, kā arī, pametot festivāla norises teritoriju, saņemt zīmodziņu, kas sniegs iespēju Pasta salā konkrētajā dienā atgriezties arī vēlāk.

 

 

Satiksme

 

Smilšu skulptūru festivāla laikā paredzētas izmaiņas satiksmes organizācijā, kā arī tiks izveidotas papildus auto stāvvietas.
 

Festivāla norises laikā pilsētas iedzīvotājiem un viesiem aizliegts novietot transportlīdzekļus: 

  • Vecajā ceļā
  • Cukura ielā, posmā no Lielās ielas līdz Pļavu ielai
  • Pilssalas ielā, posmā no Lielās ielas līdz Lielupes tiltam
  • Tāpat ir aizliegts ar transportu iebraukt Pasta salā

 

Apmeklētāju ērtībai, festivāla laikā tiks nodrošināti stāvlaukumi:

  • Jāņa Čakstes bulvārī (aicinām šeit novietot arī autobusus)
  • Aiz Jelgavas pils (aicinām šeit novietot arī autobusus)
  • Pilssalas ielā 1
  • Cukura ielā, teritorijā pie Lielupes krasta promenādes
  • Vecajā ceļā, teritorijā pretī pilij.

Untitled.png

 

Tāpat aicinām pilsētas iedzīvotājus un viesus ievērot izvietotās ceļa zīmes!

 

Foto: JPPI "Kultūra"

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies