Darbību uzsāk depozīta sistēma dzērienu iepakojumam

01.02.2022.

1. februārī Latvijā, tostarp Jelgavā, darbību uzsāk depozīta punkti visā Latvijā, tostarp Jelgavā, kuros iedzīvotāji varēs nodot iztukšotus stikla, plastmasas un metāla iepakojumus ar īpašo depozīta zīmi. Veikalu plaukti ar depozīta produktiem gan piepildīsies pakāpeniski.

Aptuveni puse no depozīta punktiem Latvijā būs automātiskie depozīta punkti, kur iepakojumu varēs nodot taromātos, bet vēl nepilni 700 būs manuālie depozīta punkti, kur iepakojumu pieņems veikala pārdevējs. Pēc depozīta sistēmas ieviesēja Latvijā SIA "Depozīta Iepakojuma Operators" informācijas, arī Jelgavas pilsētā izveidoti vairāk nekā 10 depozīta punkti, kas izvietoti dažādos pilsētas rajonos. Ar depozīta punktu adresēm Jelgavā var iepazīties interaktīvajā depozīta pieņemšanas punktu kartē, kas pieejama www.depozitapunkts.lv sadaļā "Kur nodot?".

 

Visi depozīta iepakojumi būs marķēti ar Latvijas depozīta zīmi, kas apzīmēs konkrētā iepakojuma piederību depozīta sistēmai, kā arī norādīs uz faktu, ka par šo iepakojumu ir iemaksāta depozīta maksa. Depozīta zīme apzīmē divu veidu iepakojumus – vienreiz lietojamo un atkārtoti uzpildāmo (AU) iepakojumu.

 

Lai nodrošinātu sekmīgu depozīta produktu ienākšanu tirgū, noteikts depozīta sistēmas pārejas periods no 2022. gada 1. februāra līdz 31. jūlijam. Šajā laikā veikalu plauktos atradīsies gan dzērienu iepakojumi ar depozīta zīmi, gan bez tās, bet veikalu plaukti ar depozīta iepakojumiem piepildīsies pakāpeniski, ar katru mēnesi pieaugot depozīta produktu skaitam.

 

Sešu mēnešu pārejas periods noteikts ar mērķi, lai atvieglotu dzērienu ražotājiem Latvijā pāreju uz depozīta sistēmu un sniegtu iespēju izpārdot saražoto preci bez depozīta zīmes.

 

Ja pārejas perioda laikā tiks iegādāts dzēriena iepakojums, kas nav marķēts ar depozīta zīmi, to varēs nodot esošajos atkritumu šķirošanas konteineros. Savukārt, ja uz depozīta pieņemšanas punktu tiks atnests dzēriena iepakojums, ko nevar nodot depozīta sistēmā, vai arī, piemēram, depozītā nododamā iepakojuma etiķete vai pats iepakojums būs būtiski bojāts, to varēs izmest atkritumu šķirošanas konteinerā, kas atradīsies netālu no depozīta punkta, tādējādi parūpējoties par apkārtējās vides tīrību.

 

Kā darbosies šie depozīta punkti un kas jāņem vērā, dodoties nodot tukšos depozīta iepakojumus?

 

Iegādājoties dzērienu depozīta iepakojumā, pircējs tukšo iepakojumu vēlāk varēs nodot atpakaļ turpat veikalā. Būtiski, ka tukšo iepakojumu varēs atgriezt jebkurā depozīta punktā neatkarīgi no tā, kurā tirdzniecības vietā konkrētais depozīta produkts ir iegādāts.

 

Depozīta sistēmā varēs nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) iepakojumus, kuros iepildīti bezalkoholiskie, visa veida alus un citi alkoholiskie (līdz 6%) dzērieni, bet pats iepakojums ir marķēts ar Latvijas depozīta zīmi. Nodotais iepakojums tiks pieņemts tikai tādā gadījumā, ja tas būs iztukšots un nesaplacināts, savukārt uz iepakojuma etiķetes atradīsies un būs skaidri nolasāma depozīta zīme un svītrkods.

 

Depozīta iepakojuma nodošana taromātā

 

Lai nodotu tukšo depozīta iepakojumu taromātā, iepakojumu būs jāievieto tajā ar apakšējo daļu pa priekšu. Ja plānots nodot vairākus iepakojumus, tie jāievieto taromātā pa vienam. Kad visi līdzi paņemtie depozīta iepakojumi tiks nodoti, pircējam būs jāspiež uz ekrānā redzamās pogas, lai pabeigtu darbību un saņemtu depozīta kuponu par nodotajām iepakojuma vienībām – 0,10 eiro par vienību. Pirmajā iepakojumu nodošanas reizē depozīta sistēmas operators iesaka rūpīgi sekot līdzi instrukcijām uz ekrāna, kas būs pieejamas gan latviešu, gan krievu un angļu valodās.

 

Saņemtais depozīta kupons būs izmantojams kā maksāšanas līdzeklis jebkādu veikalā pieejamo preču iegādei. Kuponu varēs izmantot pirkuma apmaksai kuponā norādītajā veikalā, taču katrai tirdzniecības vietai ir iespēja lemt par papildus kupona izmantošanas iespējām, piemēram, sniegt iespēju atprečot kuponu pret skaidru naudu vai izmantot kuponu pirkuma apmaksai visa veikalu tīkla ietvaros. Tirdzniecības vietas savus pircējus par to informēs atsevišķi.

 

Depozīta iepakojuma nodošana manuālajā depozīta punktā

 

Lai nodotu tukšo depozīta iepakojumu manuāli, pircējam būs jāvēršas pie veikala pārdevēja. Pārdevējs pārbaudīs, vai nodotais iepakojums nav būtiski bojāts un uz iepakojuma etiķetes atrodas Latvijas depozīta zīme un nolasāms svītrkods. Ja iepakojums atbildīs šīm prasībām, pārdevējs izdos skaidru naudu par nodotajām iepakojumu vienībām vai noformēs šo summu kā atlaidi pirkumam.

 

Manuālajos depozīta punktos pircējiem redzamā vietā plānots izvietot uzlīmi ar "Depozīta punkts" logotipu un tekstu "Šeit var nodot tukšo depozīta taru!". Tāpat visos veikalos, kuros depozīta iepakojums nav jāpieņem obligāti, ir pienākums izvietot informāciju par tuvākā depozīta punkta atrašanās vietu un tā darba laiku.

 

Vairāk par depozīta sistēmu dzērienu iepakojumam var atrast www.depozitapunkts.lv.

 

 

Foto: Jelgava.lv, www.depozitapunkts.lv

 

Informācija: Valsts vides dienests, SIA "Depozīta Iepakojuma Operators"

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies