Jelgava prasa saglabāt republikas nozīmes pilsētas statusu

11.11.2019.

Jelgavas pilsētas pašvaldība Saeimas atbildīgajai Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai iesniedza prasību saglabāt Jelgavai republikas nozīmes pilsētas statusu saistībā ar iesniegto likumprojektu par administratīvi teritoriālo reformu.

Kā zināms, oktobra vidū ministru kabinets savā ziņojumā veica izmaiņas, republikas nozīmes pilsētas statusu saglabājot vēl trijām pilsētām, ieskaitot Rēzekni, neskatoties uz to, ka Jelgavas pilsētas iedzīvotāju skaits – vairāk kā 61 tūkstotis -  ir divas reizes lielāks.  

 

7.novembrī Saeima konceptuāli atbalstījusi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumprojektu, kas paredz no 2021. gada vidus Latvijā izveidot 39 pašvaldības esošo 119 vietā. Par pašvaldību reformas likumprojektu nobalsoja 70 deputāti, bet pret- 13 deputāti. Priekšlikumus likumprojekta otrajam lasījumam Saeimā var iesniegt līdz 18. decembrim.

 

Saeimā tiks izveidota speciāla komisija, kuras kompetencē būs Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma, kā arī citu ar administratīvi teritoriālās reformas īstenošanu saistīto jautājumu skatīšana.

 

Pašreizējais likumprojekts paredz Jelgavai novada centra statusu, un tajā nav ņemtas vērā izmaiņas, kas negatīvi skars ikvienu pilsētas iedzīvotāju. Īstenojot reformu, būtiski samazināsies jelgavnieku dzīves kvalitātes līmenis, sociālo pakalpojumu grozs, izglītības pakalpojuma kvalitāte, samazināsies iespēja ieguldīt pilsētvides sakārtošanā un attīstībā. Jelgava nevarēs līdzvērtīgi ar republikas nozīmes pilsētām pretendēt uz Eiropas Savienības fondu līdzekļiem. Tas ierobežos iespējas ar investīcijām nodrošināt turpmāko pilsētas attīstību dažādās stratēģiski svarīgās jomās. Jelgava zaudēs konkurētspēju un atpazīstamību Latvijas pilsētu vidū un arī Eiropas kontekstā. Tā zaudēs mērķtiecīgi veidotās un attīstītās pozīcijas ne tikai kā valsts nozīmes ražošanas un biznesa, bet arī kā zinātniski pētnieciskais un kultūras centrs.

 

Jelgava ir Latvijas ceturtā lielākā pilsēta ar vairāk nekā 61 tūkstoti iedzīvotājiem un tā atbilst visiem valdības noteiktajiem kritērijiem, lai saglabātu republikas pilsētas statusu un patstāvīgu administratīvo teritoriju.

 

Tāpēc Jelgavas pilsētas pašvaldība aicina Saeimas komisiju, Saeimas deputātus izvērtēt vienlīdzības un taisnīguma principu, pieņemot gala lēmumu par reģionālo reformu Latvijā un piemērot vienādus kritērijus attiecībā uz lielajām pilsētām.

 

Jelgavas pilsētas domes vēstule LR Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai.

 

 

Foto: Ivars Feldmanis

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies