Vilkaču maratonu pieveic uz "teicami"

31.07.2020. Sporta servisa centrs

Skrējējs jelgavnieks Edgars Bukšs laiku pa laikam dodas ārpus valsts, lai piedalītos kādā ekstrēmā skrējienā, kas atbilst vismaz maratona distancei vai ir pat garāks. Šis gads ieviesis dažādas korekcijas, un Edgars plāno piedalīties vairākos skrējienos tepat Latvijā. "Vilkaču maratons pēc grūtības pakāpes ir līdzvērtīgs ārvalstu skrējieniem, vienīgi šeit nevar nopelnīt starptautiskos ranga punktus," saka jelgavnieks.

Vilkaču maratons tiek rīkots vien četrus gadus. Trijos no tiem piedalījies arī jelgavnieks Edgars Bukšs. "Šis viennozīmīgi ir nežēlīgākais maratons Latvijā! Tas izceļas ar to, ka ir 13 apļi un kontrollaiks – tas ir ļoti izaicinoši, jo, ja neiekļaujies kontrollaikā, tiec izslēgts, un finišēšana sagādā zināmas grūtības. Arī pati trase ir ļoti sarežģīta – ar lieliem kāpumiem un kritumiem reljefā. Ir jāuzkāpj/jāuzskrien vairākos kalnos," tā Vilkaču maratonu raksturo skrējējs, kurš mēdz šo trasi dēvēt arī par gaļasmašīnu.

 

Vilkaču maratons norisinās Tukuma novada Āžu kalnā. Trases kopgarums ir 42 kilometri, un tā sastāv no 13 apļiem – viens aplis ir 3,2 kilometri. Kāpums ir vairāk nekā 2000 metru. Skrējiena pieveikšanai atvēlētais kontrollaiks ir 7 stundas. Un ik pēc trīs apļiem tie, kuri neiekļaujas kontrollaikā, tiek atsijāti. "Ideju par apļu skaitu un kontrollaiku, kurā grūti iekļauties, sacensību organizētāji smēlušies no slavenā Barkleja maratona, kas ir vienas no pasaulē grūtākajām sacensībām," komentē Edgars.

 

Vilkaču maratonā ir noteikts dalībnieku ierobežojums. Līdz šim divus gadus finišēja mazāk nekā puse, vienu gadu – nedaudz vairāk nekā puse. Edgars Bukšs šajā skrējienā ir piedalījies trīs reizes – 2017., 2019. un 2020. gadā. 2017. gadā startēja 59 dalībnieki un finišu sasniedza 29 dalībnieki, Edgars finišēja 21. vietā ar rezultātu 6:24,59 stundas. Pērn no 66 dalībniekiem finišu sasniedz 19 cilvēki, Edgars finišēja 16. vietā, knapi iekļaujoties kontrollaikā – pēc 6:49,10 stundām. "Bija ļoti karsts, tāpēc līdz finišam tika tik maz skrējēju," atceras Edgars.

 

Šogad skrējienā piedalījās 84 dalībnieki, no kuriem finišēja 52. "Man bija mērķis iekļūt divdesmitniekā, ko arī izdevās izdarīt – finišēju 20. vietā. Ņemot vērā manas ambīcijas, varu teikt, ka nostartēju teicami," stāsta skrējējs. Viņš finišēja 6:03,31 stundā. Edgars atzīst, ka izdevies izpildīt arī sākotnējo mērķi – noskriet maratonu ātrāk par sešarpus stundām. "Šogad laikapstākļi bija visumā labvēlīgi. Lai arī brīžiem saule pasildīja dažos trases posmos, laikapstākļi bija daudz labāki nekā pagājušajā gadā. To arī pierāda tas, ka šogad finišēja krietni vairāk skrējēju. Tāpat varēja just, ka dalībnieki bija noilgojušies pēc skriešanas sacensībās – bija savācies gana jaudīgs un motivēts dalībnieku sastāvs," tā Edgars Bukšs. Viņš skrēja, vadoties no savas pieredzes – ar mugursomu, kurā nepieciešamais ūdens un uzturvielas, uz muguras un nūjām, kas krietni palīdz pievarēt kāpumus.

 

"Sasteigtie un izmocītie divu mēnešu formas atgūšanas treniņi atļāva solīdā līmenī noskriet 10 apļus. Pēdējiem trim apļiem jaudas pietrūka. Sasniedzu arī savu "ko es te daru?" un "kāpēc es to daru?" līmeni – kā vienmēr šādos fiziski smagos pārbaudījumos, neiztika arī bez cīņas ar sevi un saviem tarakāniem galvā. Bet finiša emocijas ir tā vērtas, un nu jau ir domas par nākamo gadu," norāda Edgars, piebilstot, ka šogad viņam līdz izcilībai pietrūcis pavisam maz – nieka 3 minūtes un 31 sekunde.

 

Jāpiebilst, ka visas četras reizes Vilkaču maratonā ir finišējis tikai viens dalībnieks un pieciem dalībniekiem, tostarp Edgaram Bukšam, izdevies finišēt trīs reizes. Ar visu gadu rezultātiem var iepazīties ŠEIT.

 

Foto: Andris Jermuts

Ziņu sagatavoja

Sporta servisa centrs

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies