-4.4 °C, 4.3 m/s, 85 %

Par 16. jūnija tiešsaistes domnīcu “Labā prakse videi draudzīga sabiedriskā transporta ieviešanā”

Sākumlapa DokumentiProjekti2019. gads“Videi draudzīgas sabiedriskā transporta infrastruktūras attīstība Jelgavā”Par 16. jūnija tiešsaistes domnīcu “Labā prakse videi draudzīga sabiedriskā transporta ieviešanā”
Par 16. jūnija tiešsaistes domnīcu “Labā prakse videi draudzīga sabiedriskā transporta ieviešanā”

Tālis Linkaits: Kopā ar pašvaldībām varam radīt redzamus uzlabojumus sabiedriskajam transportam un mudināt iedzīvotājus tos novērtēt

 

Satiksmes ministrija šī gada 16. jūnijā organizēja tiešsaistes domnīcu “Labā prakse videi draudzīga sabiedriskā transporta ieviešanā,” kurā satiksmes ministrs Tālis Linkaits un valsts sekretāres vietniece Ligita Austrupe ar Autotransporta direkcijas un pašvaldību  pārstāvjiem pārrunāja līdz šim paveikto un diskutēja par videi draudzīga transporta ieviešanas gaitu Latvijā un Eiropas Savienības struktūrfondu finansējuma izlietojumu satiksmes un transporta nozarē. Jēkabpils pilsētu domnīcā pārstāvēja SIA “Jēkabpils autobusu parks” valdes priekšsēdētājs Jānis Ščerbickis un Jelgavas pilsētu – SIA “Jelgavas autobusu parks” valdes loceklis Gints Burks.

 

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits: “Lai iedzīvotāji biežāk izvēlētos sabiedrisko transportu saviem braucieniem, svarīgi nodrošināt kvalitatīvu un mūsdienīgu sabiedriskā transporta pakalpojumu. Jau tagad Latvijas pilsētās varam novērtēt braucienus ar jauniem, videi draudzīgiem autobusiem un tramvajiem. Tikpat būtiska ir pievilcīga lietošanas pieredze – ērta iekāpšana, iespēja pārsēsties no viena sabiedriskā transporta otrā un iegādāties biļeti savienotiem braucieniem. Reģionālajā satiksmē plānojam pozitīvas pārmaiņas ar jaunajiem elektrovilcieniem, 48 staciju peronu rekonstrukciju, mūsdienu prasībām atbilstošiem autobusu pārvadājumiem, vienotās biļetes ieviešanu. Kopā ar pašvaldībām varam radīt redzamus uzlabojumus sabiedriskajam transportam un mudināt iedzīvotājus tos novērtēt.”

 

Valsts sekretāres vietniece Ligita Austrupe norādīja, ka, ievērojot Eiropas Komisijas zaļā kursa stratēģiju Eiropas Savienības struktūrfondu finansējums tiek plānots tādējādi, lai tiktu sasniegti mērķi klimata un vides jomā. Viens no zaļā kursa uzstādījumiem ir radīt spēcīgu stimulu multimodālajam transportam. Saskaņā ar Eiropas Komisijas norādēm, Latvijā ir jāīsteno reģionālo dzelzceļa savienojumu un tranzīta punktu attīstība, lai tiktu sekmēta videi nekaitīgāka satiksme. Līdzšinējā Satiksmes ministrijas fondu investīciju stratēģija saistāma ar apzinātu un mērķtiecīgu finansējuma sadalījumu multimodālas pārvietošanās veicināšanai un sabiedriskā transporta attīstībai. Līdz 2023. gadam paredzēts nodrošināt esošās tramvaja līnijas pārbūvi Daugavpilī, Liepājā un Rīgā kopumā 15 km garumā, jaunas tramvaja līnijas izbūvi – kopumā 9 km garumā. Plānots iegādāties 27 jaunus tramvaja sastāvus Daugavpilī un Liepājā. Līdz 2024.gadam plānots nodrošināt 32 jaunu elektrovilcienu sastāvu iegādi un ekspluatāciju elektrificētajās dzelzceļa līnijās. Vienlaikus, līdz 2023.gadam tiks iegādāts 141 videi draudzīgs autobuss, kas kursēs Daugavpilī, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Rēzeknē, Rīgā, Valmierā un Ventspilī.  Valsts sekretāres vietniece Ligita Austrupe uzsvēra arī to, cik nozīmīga ir velo infrastruktūras attīstība un sasaiste ar sabiedrisko transportu, kas ievērojami veicinās videi draudzīgākas mobilitātes alternatīvas izvēli.  Sinerģija starp Eiropas Savienības fondiem un Atveseļošanas fondu ir dzelzceļa elektrifikācijas, multimodālā sabiedriskā transporta tīkla, videi draudzīga sabiedriskā transporta un velo infrastruktūras attīstībā. Gatavojoties nākamā investīciju perioda plāna īstenošanai, Satiksmes ministrija ļoti rūpīgi izvērtējusi  katra investīciju virziena pienesumu Eiropas Savienības zaļā kursa stratēģijas izpildei – klimata un vides uzlabošanai.

 

Lai šo projektu īstenošanas rezultātā izveidotā infrastruktūra sniegtu maksimālu efektu, nepieciešama iedzīvotāju pārvietošanās paradumu maiņa, kas veicinātu sabiedriskā transporta izmantošanu.

 

Lai to īstenotu, Autotransporta direkcija, kas ir atbildīga par sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēšanu reģionālajā maršrutu tīklā ar autobusiem un vilcieniem, pēdējos gados daudz strādājusi pie tā, lai pārvietošanos padarītu zaļāku. Ir jau paveikti un ir plānoti būtiski uzlabojumi pārvadājumos pa dzelzceļu, kā arī, pateicoties sabiedriskā transporta konkursam, gaidāmi zaļāki pārvadājumi ar autobusiem Latvijas reģionos, jo katru gadu ne mazāk kā 9% autobusu būs bezizmešu. Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš domnīcā pastāstīja par pasākumiem, kuri tiek īstenoti multimodāla un integrēta sabiedriskā transporta izveidē, lai uzlabotu sabiedriskā transporta pieejamību un pievilcību.

 

Jau ziņots, ka Jelgavā šogad ir plānots saņemt 4 jaunus videi draudzīgus elektroautobusus no rūpnīcas “Solaris”. SIA “Jelgavas autobusu parks” valdes loceklis Gints Burks pastāstīja par jauno autobusu testēšanas gaitu un uzsvēra Eiropas Savienības finansējuma nozīmi, lai pašvaldības varētu iegādāties bezizmešu autobusus. Tuvāko 4 gadu laikā Jelgavas pilsēta plāno pilnībā pāriet uz bezemisiju transportu.

 

SIA “Jēkabpils autobusu parks” valdes priekšsēdētājs Jānis Ščerbickis uzsvēra, ka pašreiz ir 7 autobusi un plānota vēl 3 autobusu iegāde. Plānota arī tehnoloģiju ieviešanu, kas palielina pieejamību dažādām sabiedrības grupām. Lai arī Jēkabpils bija pirmā Latvijas pilsēta, kurā bija videi draudzīgs transports, joprojām turpinās autobusu testēšana un aprēķinu analīze, lai noskaidrotu vai labāki ir autobusi, kuru dzinējus darbinās no atjaunojamiem energoresursiem iegūtā elektrība vai ūdeņradis.

 

Diskusija par videi draudzīga transporta ieviešanas gaitu Latvijā turpināsies Š.g. 21. augustā plkst.11:00-12:00 Satiksmes ministrijas studijā “Jaunās mobilitātes tendences un vecie paradumi. Vai tas ir droši?”, sarunu festivāla “LAMPA” ietvaros Cēsīs (Skatuve “Spuldze”).

 

Domnīcas video ieraksts pieejams šeit: https://youtu.be/U-xDoGE8Dhk.