17.6 °C, 2.3 m/s, 82.4 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsēta14. oktobrī notiks pasaules diktāts latviešu valodā; klātienē varēs rakstīt ZRKAC
14. oktobrī notiks pasaules diktāts latviešu valodā; klātienē varēs rakstīt ZRKAC
09/10/2023

Sestdien, 14. oktobrī, pulksten 12.15 notiks IX pasaules diktāts latviešu valodā, kuru varēs rakstīt gan attālināti, gan arī klātienē. Jelgavā diktātu klātienē interesenti varēs rakstīt Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC) Svētes ielā 33. Šobrīd turpinās reģistrēšanās dalībai diktātā.

Šī būs jau devītā diktāta norises reize, un šogad tekstu diktātam radījis rakstnieks Māris Bērziņš, savukārt Rīgā – Gaismas pilī – to diktēs Latvijas Nacionālā teātra aktrise Agnese Budovska.

Lai piedalītos diktāta rakstīšanā klātienē, nepieciešams iepriekš reģistrēties vietnē www.raksti.org, izvēloties vienu no 16 rakstīšanas vietām 11 Latvijas pilsētās.

Reģistrēties diktāta rakstīšanai klātienē varēs līdz 12. oktobra vakaram. Savukārt tie, kuri nebūs paspējuši reģistrēties, to varēs izdarīt arī klātienē neilgi pirms diktāta sākuma, taču jāņem vērā, ka tas būs iespējams vien tad, ja būs brīvas vietas. Tādēļ organizatori diktāta rakstīšanai klātienē iesaka reģistrēties savlaicīgi. Dalībnieki, kuri par diktāta rakstīšanas vietu izvēlējušies ZRKAC, aicināti uz diktāta rakstīšanu ierasties pulksten 11.40.

Diktātu varēs rakstīt arī attālināti, un šai dalības formai nav nepieciešams iepriekš speciāli pieteikties, bet ir nepieciešams izveidot lietotāja kontu vietnē www.raksti.org. Attālināti diktāts tiks translēts tiešajā ēterā “Latvijas Radio 1”, “Latvijas Televīzijā” un Latvijas sabiedrisko mediju portālā “LSM.lv”, kā arī diktāta mājaslapā.

Pasaules diktāts latviešu valodā ir privāta iniciatīva, kuras mērķis ir attīstīt latviešu valodu un stiprināt tās saknes mūsdienu multikulturālajā vidē, vienlaikus attīstot prasmi rakstīt latviski, sekmējot cieņu pret dzimto valodu, veidojot ciešāku saikni ar latviešu diasporām ārpus Latvijas, saliedējot sabiedrību, kā arī aicinot cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu. Deviņu gadu laikā no neliela valodas entuziastu rīkota pasākuma tas ir izaudzis par starptautisku projektu, kurā pērn piedalījās 2000 interesentu no 29 valstīm. Katru gadu kāds no mūsdienu latviešu rakstniekiem rada aptuveni 300 vārdu tekstu, ko diktē kāds slavens latviešu aktieris.

Aptuveni 300 vārdu garā diktāta tekstā ietvertās latviešu valodas normas pārbaudījusi un apstiprinājusi Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijas pētniece Baiba Saulīte.

Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču tiks norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas. Labāko rezultātu ieguvēji tiks apbalvoti ar vērtīgām grāmatām no diktāta partneriem – Latviešu valodas aģentūras, grāmatnīcas “Jāņa Roze” un izdevniecības “Zvaigzne ABC”.