17.6 °C, 2.9 m/s, 88.8 %

Jaunumi

Sākumlapa Jaunumi18. novembrī svinēsim Latvijai 100!
18. novembrī svinēsim Latvijai 100!
13/11/2018

Valsts 100. neatkarības gadadienas svinības 18. novembrī Jelgavā sāksies pulksten 12 ar zvanu skaņām Latvijai Jelgavas baznīcās, kam sekos ziedu nolikšana pie Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa. Tāpat no pulksten 12 Hercoga Jēkaba laukumā līdz pat vēlam vakaram iedzīvotājus priecēs svētku koncerti. Zemgales Olimpiskajā centrā pulksten 16.30 izskanēs svētku lielkoncerts “Mēs esam Latvija!”

Kopīgi svinēt valsts svētkus jelgavnieki 18. novembrī aicināti jau no pulksten 11, pulcējoties pie Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa, kur līdz pat pulksten 13 būs godasardze un skanēs audioieraksti ar jaunsargu stāstiem par to, ko viņiem nozīmē Latvija. Savukārt pulksten 12 turpat klātesošie vienosies kopīgā valsts himnas dziedāšanā, ko ievadīs Jelgavas baznīcu zvanu skaņas. Pēc kopīgas himnas atskaņošanas jelgavnieki aicināti nolikt ziedus un sveces pie Valsts pirmā prezidenta pieminekļa, kā arī noklausīties triju paaudžu runātāju stāstus par Latvijas nozīmi viņu dzīvē.

 

 

Tāpat pulksten 12 Hercoga Jēkaba laukumā sāksies svētku koncerts, kurā dienas gaitā uzstāsies Zemessardzes 52. kaujas atbalsta bataljona ansamblis “Junda”, grupas “Pilnmēness”, “Cryin White”, “Grupa kas grupa!”, “The Summer Band”, “Jelgava Festival Band”, “Reprīze”, Edgars Kreilis, bet vakaru noslēgs grupa “Credo”. Koncerts Hercoga Jēkaba laukumā norisināsies līdz pulksten 22.

 

Tradicionāli pulksten 14 Jelgavas Svētās Annas baznīcā notiks ekumēniskais dievkalpojums, bet pulksten 17 Hercoga Jēkaba laukumā pilsētas izglītības un citas iestādes iedegs ugunszīmes. Ugunszīmes aicināti iedegt arī pie dažādām iestādēm pilsētā. Savukārt pie Jelgavas kultūras nama tiks izvietots vides objekts svētku kūkas veidolā, kuru katrs jelgavnieks aicināts papildināt ar pašgatavotu Latvijas karodziņu.

 

ugunszimes 18 novembris.jpg

 

Vēsture

 

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā pulksten 12.30 tiks atklāta izstāde “Muzeja krājuma pērles Latvijas dzimšanas dienā” un grāmata “Jelgavas ģimnāzistu dzīvesstāsti un viņu devums Latvijas valstij”. Ekspozīcijā būs skatāmi gan mākslas darbi, gan tautas tērpi – katrs no tiem pauž savu stāstu. Gan eksponāti, kas liecina par izciliem jelgavniekiem, gan Latvijas karogs, kas glabāts visu okupācijas laiku, un citas vērtības, kuras raksturo mūsu pilsētu un valsti. Izstāde muzejā būs apskatāma līdz 12. decembrim.

Savukārt 136 lappuses biezā grāmata “Jelgavas ģimnāzistu dzīvesstāsti un viņu devums Latvijas valstij” apkopo Latvijai nozīmīgu personību – “Academia Petrina” jeb Jelgavas ģimnāzijas audzēkņu – dzīvesstāstus, atklājot viņu devumu Latvijai. Grāmata iemūžina stāstus par desmit personībām – Jāni Čaksti, Albertu Kviesi, Frīdrihu Vesmani, Krišjāni Baronu, Kārli Balodi, Kārli Straubergu, Franci Trasunu, Gustavu Vanagu, Kārli Pauļuku un Ģedertu Eliasu. Grāmatas autors ir Jelgavas muzeja direktores vietnieks zinātniskajā darbā, vēstures doktors Gints Putiķis.

 

Jelgavas dziesma Latvijai

 

Valsts svētkos Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torni tradicionāli atdzīvina multimediāli stāsti, un šogad tas būs vēstījums par mums, jelgavniekiem, šodien – multimediālā projekcija “Pilsētas dziesma” atklās ikvienam jelgavniekam zināmo skaņdarbu “Satiksimies Jelgavā” jaunā skanējumā. Dziesmas aranžijas autori ir mūzikas producents Arstarulsmirus, kā arī komponists un aranžētājs Romāns Faļkenšteins. Multimediālā projekcija uz Svētās Trīsvienības baznīcas torņa ik pēc piecām minūtēm būs skatāma no pulksten 17 līdz 22.

Savukārt torņa iekšpusē no pulksten 16 līdz 19 ikviens varēs pārbaudīt savas zināšanas par Latviju, piedaloties “Latvijas simtgades spēlē tornī”, kas risināsies torņa 9 stāvos. Spēles dalībniekiem katrā stāvā būs jāveic uzdevums par vienu no mūsu valsts desmitgadēm. Tie, kuri būs tikuši galā ar visiem uzdevumiem, varēs nofotografēties valsts svētku tematikā iekārtotajā fotostūrītī, par piemiņu saņemot fotogrāfiju. Tāpat spēles dalībnieki varēs apskatīt šomēnes atklāto izstādi “Jelgava toreiz un tagad”. Lai piedalītos spēlē, interesentiem jāiegādājas ieejas biļete tornī.

 

Dziedāsim un dejosim

 

Zemgales Olimpiskajā centrā pulksten 16.30 izskanēs svētku lielkoncerts “Mēs esam Latvija!”, kurā vienosies pilsētas mākslinieciskie kolektīvi un solisti. Koncerts sastāvēs no divām daļām – pirmajā klātesošie caur dziesmām, dejām un video varēs dzīvot līdzi stāstam par Latviju no tās dibināšanas brīža 1918. gada 18. novembrī līdz šodienai. Tas būs pasākuma radošās komandas skatījums uz dažādiem mūsu valsts vēstures notikumiem. Savukārt koncerta otrajā daļā tiks izdziedātas un izdejotas vienas no latviešu skaistākajām dziesmām un dejām – gan tādas, kas visiem mīļas, gan tās, kas mazliet jau piemirstas. Pasākums ilgs divarpus stundas, un to bez maksas aicināts apmeklēt ikviens interesents.

Koncerta tiešraide:

 

embed

 

Svētku salūts – šogad no Lielupes promenādes

 

Jau 20. gadu, pateicoties Jelgavas uzņēmēju atbalstam, valsts svētkus Jelgavā bagātinās uguņošana.

 

Šogad uguņošana pulksten 20.00 notiks no Lielupes promenādes, tādēļ vislabāk to varēs baudīt no Lielupes tilta. Tā kā uguņošana nenotiks Pasta salā, sala būs pieejama, lai no tās vērotu svētku salūtu. Uguņošana tiks realizēta no 15 punktiem, un šoreiz tā būs īpaši sinhronizēta ar mūziku, veidojot vienotu priekšnesumu. Skanēs populāras un patriotiskas dziesmas.

 

Aicinām izmantot satiksmes organizācijas shēmu, kā arī izmantot pilsētā pieejamās iezīmētās autostāvvietas. Mītavas tilts gājējiem būs slēgts, tāpēc aicinām nokļūt Pasta salā pa Pilssalas ielu.

 

Satiksmes_organizacija18.11.2018_.jpeg

 

Jāatgādina, ka Jelgavā valsts svētku svinības noslēdzas 21. novembrī, kad godinām Jelgavas atbrīvotājus no Bermonta karaspēka – šajā dienā pulksten 15 ikviens aicināts nolikt ziedus Meža kapos, bet pulksten 19 kultūras namā norisināsies koncerts “…manai, tavai un mūsu brīvībai…”, kurā muzicēs Jelgavas kamerorķestris un solisti. Diriģents – Aigars Meri. Biļetes uz pasākumu var iegādāties kultūras namā un “Biļešu paradīzes” kasēs, cena – 3 eiro.

 

Pasākuma apmeklētājs piekrīt, ka tiks filmēts un fotografēts. Uzņemtais materiāls var tikt translēts, reproducēts un izplatīts bez ierobežojuma.

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē