17.1 °C, 3.2 m/s, 77.9 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsēta2020. gadā Jelgavā sašķirotas 3934 tonnas atkritumu
2020. gadā Jelgavā sašķirotas 3934 tonnas atkritumu
07/04/2021

SIA “Jelgavas komunālie pakalpojumi” atkritumvedēji no privātmājām, daudzdzīvokļu mājām un uzņēmumiem pagājušajā gadā savākuši 1925 tonnas sašķiroto atkritumu, bet vēl 2009 tonnas šķiroto atkritumu paši iedzīvotāji un uzņēmumi nogādāja SIA “Zemgales EKO” dalīto atkritumu savākšanas laukumos.

 

Uzņēmumā “Jelgavas komunālie pakalpojumi” skaidro, ka dalītie atkritumi pēc to savākšanas nonāk SIA “Zemgales EKO” šķirošanas stacijā, kur darbinieki ar rokām tos pāršķiro pa noteiktiem atkritumu veidiem, atsevišķi nodalot plastmasas, kartona un stikla iepakojumu. Šķirojamais materiāls tiek nodots otrreizējai pārstrādei un iegūst jaunu dzīvi.

 

Jāpiebilst, ka jau vairākus gadus SIA “Zemgales EKO” par katru no iedzīvotāja pieņemto PET pudeli, kas tiek nodota dalīto atkritumu savākšanas laukumā Ganību ielā 84, maksā 1 centu. Faktiski kopš 2014. gada dalīto atkritumu laukumā Ganību ielā 84 ir izveidota depozīta sistēma, ko Latvijā vēl tikai plāno ieviest. “Iedzīvotāji ir atsaucīgi un ved nodot kā dažus desmitus PET pudeļu, tā divus trīs simtus, saņemot par to attiecīgu samaksu. Ir bijis, kad pilsētas bērnudārzos sarīko šķirošanas akciju un pie mums nogādā pat 20 000 tukšu PET pudeļu,” stāsta SIA “Zemgales EKO” valdes loceklis Aleksejs Jankovskis, piebilstot, ka tukšās PET pudeles tiek ievietotas īpašos konteineros un operators tās uzskaita, lai zinātu, cik liela naudas summa ir jāizmaksā. Pagājušajā gadā šādā veidā dalīto atkritumu savākšanas laukumā Ganību ielā 84 pieņemtas 449 389 tukšas PET pudeles.

 

No pārstrādātajām PET pudelēm ražo ne tikai jaunu pārtikas iepakojumu, bet arī citus materiālus, no kuriem tālāk tiek radīti vāciņi telefoniem, lietussargi, apģērbs un citas patēriņa preces. Tas, ko nav iespējams nodot tālākai pārstrādei, tiek nogādāts šķirošanas stacijā “Brakšķi”, kur to pārstrādā par NAIK jeb no atkritumiem iegūtu kurināmo.

 

Uzņēmumā “Jelgavas komunālie pakalpojumi” skaidro, ka stikla iepakojums no privātmājām un uzņēmumiem uzreiz tiek nogādāts poligonā “Brakšķi” un nodots tālākai pārstrādei rūpnīcās – tam nav nepieciešama papildu šķirošana. Bet stikla iepakojums no konteineriem pie daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām ir papildus jāšķiro, jo nereti satur lielu sadzīves atkritumu piemaisījumu. Tāpēc stikla konteineru saturu no daudzdzīvokļu namu pagalmiem nogādā uz SIA “Zemgales EKO” šķirošanas staciju, kur tas tiek pāršķirots.

 

Jāuzsver, ka stiklu iespējams pārstrādāt bezgalīgi. Tukšu un tīru pudeli vai izmazgātu ievārījuma burku izmetot tam paredzētā konteinerā, tā nonāks rūpnīcā, kur tiks pārstrādāta un iegūs jaunu dzīvi. Svarīgi ir tas, ka, šķirojot un pārstrādājot stiklu, tiek taupīti ne tikai derīgie izrakteņi, bet arī elektrība, jo tā stikla pārstrādei jāpatērē mazāk, nekā nepieciešams, lai saražotu no jauna. Jāatceras, ka stiklam paredzētajos konteineros drīkst izmest tikai tukšu un tīru stikla taru.

 

 

“Atkritumu šķirošana ir civilizētas sabiedrības pazīme – šķirojot mēs mazāk piesārņojam mūsu zemi, saprātīgāk izmantojam resursus un domājam par to, kas paliks pēc mums,” uzsver “Jelgavas komunālie pakalpojumi”.

 

 

Foto un infografika: SIA “Jelgavas komunālie pakalpojumi”

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē