25.9 °C, 3.7 m/s, 41.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrība26. jūnijā muzejā gaidāma tikšanās ar mākslinieci Ligitu Cauni
26. jūnijā muzejā gaidāma tikšanās ar mākslinieci Ligitu Cauni
06/06/2020

26. jūnijā pulksten 18 Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā gaidāma tikšanās ar mākslinieci Ligitu Cauni, ar kuras daiļradi – ainavu gleznām, grafiskā dizaina darbiem un vitrāžu metiem – līdz 5. jūlijam var iepazīties izstādē “Atzīšanās mīlestībā”. Vakars kopā ar mākslinieci būs laiks un vieta sarunām par mākslu, radošumu un reizē iespēja kopīgi iepazīt mākslinieces darbus.

“Mani gleznojumi ir atzīšanās mīlestībā mākslai un Latvijas dabai. Glezniecība ir mans profesionālais vaļasprieks, patvērums un dievkalpojums – tā ir mana dzīve, un es mīlu to, ko daru,” par savu radošo darbību, kurā rodams arī izstādes nosaukums, stāsta māksliniece. L.Caunes daiļrade ir daudzpusīga, ar panākumiem darbojoties arhitektūras objektu un interjeru projektēšanā, monumentālajā mākslā, akvarelī, grafikā un eļļas glezniecībā. Dažādās radošuma izpausmes atspoguļojas arī izstādē “Atzīšanās mīlestībā” Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā, kur vienkopus skatāmas gan jauktā tehnikā tapušas dienvidu ainavas – Itālija, Jordānija, Grieķija –, gan eļļas gleznas ar Latvijas skatiem, kā arī vitrāžu meti un dažāda veida grafiskā dizaina darbi – kartītes, grāmatu vāki, firmas zīmes. Izstādē redzamās gleznas aptver pēdējos piecus autores radošā darba gadus, bet dizaina darbi un vitrāžu meti ļauj gūt ieskatu L.Caunes pamatdarbā. “Dizains un vitrāžu meti ir būtiska daļa no manas profesionālās darbības. Savulaik darbojos Latvijas Mākslinieku savienības Dekoratīvās mākslas kombinātā, kur strādāju kopā ar stikla mākslinieci Laimu Bičevsku. Teju visi manis veidotie meti ir pārtapuši vitrāžās, no kurām daļa līdz šodienai nav saglabājušās. Savukārt gleznas top ārvalstu ceļojumos un plenēros pie dabas tepat Latvijā,” stāsta māksliniece.

 

Gleznas, kas veido lielāko daļu izstādes, apliecina mākslinieces piederību liriski romantiskās ainavas žanram, kurā nozīmīga ir mākoņu spēle, vakara atblāzma debesīs, vējainu noskaņu dinamika. Savus darbus L.Caune izstādījusi vairāk nekā 40 personālizstādēs Latvijā un ārzemēs, tajā skaitā Somijā, Dānijā, Lietuvā, Austrijā, kā arī piedalījusies daudzās grupu izstādēs. Jelgavā ar personālizstādi māksliniece viesojas otro reizi, bet, Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītāja Māra Branča un muzeja uzaicināta, pirmo reizi savus darbus eksponē Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā, kura izstāžu zāle, kā teic māksliniece, ļoti veiksmīgi ļāvusi parādīt viņas veikumu. “Liels paldies muzeja māksliniecei Mārītei Leimanei par ārkārtīgi veiksmīgo izstādes iekārtojumu. Tā aptver plašu manas radošās darbības loku, tāpēc, iespējams, ir mazāk koncentrēta, taču ļoti vēlējos parādīt gan dažādos jaunos darbus, gan laika gaitā saglabātos profesionālās darbības rezultātus.”

 

“Ritmika, kompozīcijas stabilitāte un vienkāršība visprecīzāk pamanāma Ligitas ainavās, kas tuvas realitātei. Parasti tiek tverta plaša telpa, nereti tuva panorāmai ar izteiktu dziļumu. Tonālais risinājums ir plašs – no monohroma krāsu klājuma līdz intensīvam krāsziedam. Ligita Caune jūt vissmalkākās tonālās nianses dabā. Gleznojums ir atkarīgs no mākslinieces iekšējā noskaņojuma – vienā darbā parādās nostalģisks lirisms, citviet valda dzīvespriecīgs krāsu spektrs, bet vienmēr vitāls un dzīvi apliecinošs. Ligitas Caunes glezniecības pamatā ir dvēseles miers, iekšēja harmonija un prieks par dzīves nerimtīgo pulsējumu,” mākslinieces daiļradi raksturo M.Brancis.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē