17.4 °C, 1.8 m/s, 90.9 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrība4. maija tautastērpu gājienu rīkos virtuāli
4. maija tautastērpu gājienu rīkos virtuāli
01/05/2020

Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) aicina gan individuālos tautas tērpu īpašniekus, gan kolektīvus 4. maijā, Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas 30. gadadienā, virtuāli piedalīties gājienā “Uzvelc tautas tērpu par godu Latvijai”, kura tradīciju kopš 2016. gada iedzīvina Tautas tērpu centrs “Senā klēts”.

Pasākums “Uzvelc tautas tērpu par godu Latvijai” šogad tiek rīkots virtuālā vidē, uzsverot tradīcijas neatkarību no sarežģītiem apstākļiem. Lai piedalītos virtuālajā gājienā, svētku dienā, 4. maijā, ikviens ir aicināts posties goda drēbēs – savā tautas tērpā – un vienatnē vai kopā ar ģimeni nofotografēties. Savukārt mākslinieciskie kolektīvi vai iestādes tiek rosinātas jau iepriekš sagatavot foto kolāžu ar to dalībniekiem tautas tērpos. Fotogrāfijas 4. maijā pulksten 12 jāpublicē sociālo tīklu vietnē “Facebook” savā, kolektīva vai iestādes kontā, pievienojot tēmturi #TautasTerpuGajiens. Tēmturis būs apliecinājums dalībai virtuālajā gājienā, kā arī kalpos kā atļauja rīkotājiem vēlāk izmantot attēlus kopīga video radīšanai. Video iecerēts kā dokumentāla liecība šai neparastajai 4. maija svinēšanai, apliecinājums tautas tērpa īpašajai lomai nacionālās piederības stiprināšanā, pašapziņas celšanā un spējai, tradīcijai nepārtrūkstot, pielāgoties arī neparastiem apstākļiem.

 

Latviešu diasporas pārstāvji no dažādām pasaules malām ir aicināti pievienot savus attēlus visas svētku dienas garumā. Tāpat aicināts rīkoties ikviens, kam nav iespējas to izdarīt norādītajā laikā kopā ar pārējiem.

 

“Laiks, kas saistīts ar zināmu grūtību pārvarēšanu ir īstais brīdis, lai katrs mēs, kas piedalīsimies tautas tērpu gājienā, apliecinātu savu nolūku – būt kopā un ieguldīt artavu Latvijas kultūras vērtību dzīvotspējā. Dalība gājienā ir arī cieņas apliecinājums savai valstij,” teic LNKC direktore Signe Pujāte. Savukārt tautas tērpu centra “Senā klēts” direktore Monta Grasmane uzsver, ka valsts neatkarības atjaunošanas gadadiena ir nozīmīgi valsts godi un atbilstošs brīdis, kad tērpties tautas tērpā: “Tautas tērps ir Latvijas simbols un lepnums – tas ir viens no mūsu tradicionālās kultūras pamatiem. Tieši tautas tērps visspilgtāk raksturo lokālo savdabību, kas dažādu vēstures apstākļu ietekmē izveidojusies Latvijas novados, dodot iespēju vienkopus redzēt smalkas amatniecības prasmes, unikālo gaumes un krāsu izjūtu.”

 

Virtuālajā gājienā piedalīsies arī biedrība “Mans tautastērps”, kas jau otro gadu palīdz tā organizēšanā. Biedrības vadītāja Ilze Strēle atklāj, ka, lai arī ārkārtējā situācija ieviesusi savas korekcijas piecus gadus ilgās tradīcijas norisē, rīkojot gājienu virtuāli, jāatzīmē arī pozitīvi aspekti: “Līdz šim, gājienam notiekot klātienē, katrs dalībnieks gāja savā personīgajā tautastērpā, taču rīkojot šo pasākumu virtuāli, piedalīties varēs arī diasporu un kolektīvu pārstāvji, iesūtot savus foto no visas pasaules vai veidojot kolektīvu dalībnieku fotokolāžu.” Tāpat biedrība gatavo kādu īpašu pārsteigumu 4. maija svētkiem, kas valsts Neatkarības atjaunošanas dienā būs skatāms tās “Facebook” lapā.

 

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē