21.8 °C, 1.9 m/s, 85.8 %

Jaunumi

Sākumlapa Jaunumi9. maijs – Eiropas diena
9. maijs – Eiropas diena
08/05/2021
Katru gadu 9.maijā visā Eiropā un arī vietām ārpus tās tiek atzīmēta Eiropas diena. Tā ir diena, kad tiek svinēta Eiropas kopības sajūta un panāktais miers Eiropā. Šogad, 2021. gadā, aprit 17 gadi kopš Latvija iestājās Eiropas Savienībā (ES).
Eiropas diena, ko ik gadu atzīmē 9. maijā, ir veltīta mieram un vienotībai Eiropā. Šajā datumā tiek atzīmēta nu jau vēsturē iegājušās Šūmana deklarācijas gadadiena. Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans, apzinoties trešā pasaules kara draudus, kas varētu aptvert visu Eiropu, 1950. gada 9. maijā Parīzē teica runu, kurā ierosināja Eiropā ieviest jaunu politiskās sadarbības veidu, kas padarītu karu starp Eiropas valstīm neiedomājamu, tādējādi ieliekot “pirmo pamatakmeni Eiropas Savienības izveidē”.
 
Eiropas diena, 9. maijs, ir pēdējā diena, kad interesenti vēl var pagūt piedalīties “Eiropas eksāmenā” tiešsaistē www.esmaja.lv, ko rīko Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā un biedrība “Eiropas Kustība Latvijā”. Katrai vecuma grupai sagatavoti atbilstoši jautājumi, savukārt pieaugušie varēs izvēlēties starp divām grūtības pakāpēm vai pierādīt savas zināšanas abās. Aktīvākajiem un zinošākajiem paredzētas arī balvas. Balvās skolēniem, aktīvākajai klasei, skolai un augstskolai, šogad ir galda hokeji ar Latvijas hokeja izlases uzbrucēju Kaspara Daugaviņa parakstu, savukārt pieaugušie saņems dāvanu kartes galda spēļu iegādei.
 
Kopš 19. aprīļa darbojas arī digitālā daudzvalodu platforma futureu.europa.eu, kurā ES pilsoņi var piedalīties, izteikt viedokli un debatēt par aktuāliem ES jautājumiem. No Latvijas pilsoņu aktivitātes būs atkarīgs tas, kā Eiropas nākotnes konferences diskusijās tiks akcentēti un sadzirdēti svarīgie jautājumi. Eiropas projekta nākotnes veidošanā varēs piedalīties Eiropas iedzīvotāji ar dažādu dzīves pieredzi no visas Savienības, un galvenā loma tajā būs Eiropas jauniešiem. Sagaidāms, ka līdz 2022. gada pavasarim Konference nāks klajā ar secinājumiem, kuros būs dotas norādes par Eiropas nākotni.
 
 
Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs
 
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē