-4.4 °C, 4.1 m/s, 85.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPasākumiĀdolfa Alunāna 175. jubileju atzīmēs ar izrādēm
Ādolfa Alunāna 175. jubileju atzīmēs ar izrādēm
02/10/2023

Latviešu teātra tēvam Ādolfam Alunānam pavisam drīz – 11. oktobrī – būs dzimšanas diena. Godinot latviešu teātra tēvu Ā.Alunānu 175. gadu jubilejā, Ādolfa Alunāna Jelgavas teātris aicina uz izrādēm un teātra mūzikas bagātu vakaru. Pasākums, kurā būs skatāmas kopumā trīs viencēliena izrādes, notiks Jelgavas kultūras namā 7. oktobrī pulksten 16. Savukārt pasākuma izskaņā – pulksten 19 – viesi aicināti uz piemiņas brīdi pie Ādolfa Alunāna pieminekļa.

“Ādolfs Alunāns, pirmais latviešu dramaturgs, režisors un aktieris, bija pazīstams arī ar savām kuplejām jeb satīriska žanra dziesmām, līdz ar to teātra mūzikas bagāts būs arī latviešu teātra tēvam veltītais vakars,” stāsta Ā.Alunāna Jelgavas teātra mākslinieciskā vadītāja un režisore Dace Vilne, papildinot, ka tiks izrādītas trīs viencēliena izrādes, kuras caurvij anekdotiski atgadījumi. “Katrs no iestudējumiem ir šobrīd tik ļoti populārās situāciju komēdijas iedīglis,” izrādes raksturo D.Vilne.

Vakara pirmais viencēliens ir arī pirmā latviešu oriģinālluga – “Pašu audzināts”. To dramaturgs Ā.Alunāns uzrakstīja, būdams divdesmit vienu gadu vecs. Alunāna teātrī šis ir jau ceturtais lugas iestudējums, un ne velti tieši ar šo lugu tiks atklāts latviešu teātra tēvam veltītais vakars – katrs no iestudējuma režisoriem ir pašu audzināts un savas gaitas reiz sācis Alunāna teātrī uz skatuves. Izrādes “Pašu audzināts” režisore Līga Martinenko pirmās lomas spēlējusi jau bērnībā un joprojām ir redzama uz skatuves arī vienā no jaunākajiem iestudējumiem – “Jūtu tektonika”. Savukārt “Pašu audzināts” režisorei nav svešs arī tādēļ, ka viņa reiz pati spēlējusi Līziņas lomu.

Otrajā viencēlienā skatītājus sagaida dziesmu spēle “Bagāta brūte” ar aktieriem no Ozolnieku un Jelgavas teātra kolektīviem. Izrādes režisore D.Vilne ir teātra dalībniece jau no bērnības un vienā no kopumā diviem lugas “Bagāta brūte” iestudējumiem reiz spēlējusi arī titullomu –brūti Mariju.

Trešo vakara daļu ieskandinās joks vienā cēlienā jeb “Mūsu pokāls”, kas Alunāna teātrī arī piedzīvojis vairākus iestudējumus. Iestudējuma režisors Juris Bandenieks jau ilgi minis skatuves dēļus Alunāna teātrī un turpina to darīt arī šodien. Līdz ar režiju J.Bandenieks pats spēlēs gan “Mūsu pokālā”, gan izrādē “Bagāta brūte”.

Jāpiebilst, ka vakara izskaņā skatītāji varēs baudīt muzikālus sveicienus no Alunāna dziesmu spēlēm. Savukārt, godinot jubilāru, pulksten 19 viesi aicināti kopā ar izrāžu dalībniekiem doties uz piemiņas brīdi pie Ā.Alunāna pieminekļa.

Biļetes uz Alunānam veltīto pasākumu pieejamas “Biļešu paradīzes” kasēs un tiešsaistē www.bilesuparadize.lv, kā arī Jelgavas kultūras nama kasē. Kases darba laiks: no otrdienas līdz piektdienai no pulksten 14 līdz 19, piektdienās no pulksten 10 līdz 15.