-3.5 °C, 4.2 m/s, 90.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiAicina saudzēt vidi un savu veselību
Aicina saudzēt vidi un savu veselību
09/04/2008

Attēla autors: Jelgava pašvaldības Sabiedrisko attiecību sektors

Attēla autors: Jelgava pašvaldības Sabiedrisko attiecību sektors

Otrdien, 15. aprīlī, Hercoga Jēkaba laukumā no plkst. 15:00 Latvijas Jauno zemnieku klubs sadarbībā ar LLU Lauksaimniecības fakultāti Agronomu dienu 2008 ietvaros organizē akciju “Rīkojies ekoloģiski – saudzē vidi un savu veselību”.

Ikviens aicināts laikā no plkst. 15:00 līdz 19:00 Hercoga Jēkaba laukumā nodot nolietoto tehniku, baterijas un nevajadzīgos papīra kalnus otrreizējai pārstrādei, tādējādi būtiski ieguldot vides piesārņojuma samazināšanā.

Atnestās elektropreces un papīri tiks nosvērti Hercoga Jēkaba laukumā un lielākās elektropreces vienības, smagākās papīra kaudzes piegādātāji saņems balvas.

Otrreiz pārstrādāts papīrs = tīrāks gaiss

Taupot papīru, mēs taupām arī mežus, kam ir būtiska nozīme skābekļa ražošanā, gaisa attīrīšanā un bioloģiskās daudzveidības nodrošināšanā.
Lai saražotu 1 t celulozes masas, nepieciešamas 3.5 t koksnes. Atkārtoti pārstrādājot papīru, šo koksni ietaupa. Ietaupās arī enerģija. Lai saražotu 1 t pirmreizējā papīra vajag 30900 MJ enerģijas, kamēr tādam pašam daudzumam papīra, kurš iegūts no makulatūras vajag tikai 18100 MJ.

Otrreiz pārstrādātas elektropreces = veselīgāka pārtika
Katru gadu Latvijā tiek importēts aptuveni 25 tūkstoši tonnu elektrisko un elektronisko preču. Daudzas elektriskās un elektroniskās iekārtas satur gan cilvēkam, gan dabai kaitīgas vielas (freoni, smagie metāli, plastmasa), kuras, nonākot saskarē ar apkārtējo vidi, var radīt neatgriezenisku kaitējumu. Ja elektropreces tiek nodotas kopā ar sadzīves atkritumiem vai vienkārši izmestas gadījuma vietās, meteoroloģisko un citu apstākļu rezultātā, tās pamazām sadalās un kaitīgās vielas nokļūst apkārtējā vidē, no kurienes tos uzņem augi, dzīvnieki. Visbeidzot, caur piesārņotu ūdeni, pārtiku, augiem un dzīvniekiem tās uzņem arī cilvēks.

Kas notiek ar savāktajām nolietotajām elektroprecēm?

Savāktās elektriskās un elektroniskās iekārtas tiks nogādātas uz pārstrādes uzņēmumiem, kur tās tiks izjauktas pa materiālu veidiem – metāls, plastmasa un stikls. No iegūtajiem materiāliem savukārt tiek izgatavotas jaunas preces, piemēram, no plastmasas izgatavo siltumizolācijas materiālus, no kineskopiem – apdares flīzes, bet no metāla – detaļas jaunām elektroprecēm.

Nolietoto elektropreču pārstrādes procesā vidēji tiek atgūti 83% materiālu – metāli, plastmasa, stikls.

Papildus informācija:
Māris Šņickovskis
Latvijas Jauno Zemnieku klubs
E-pasts:
Mob. 26707751
www.jzk.lv