15.7 °C, 2 m/s, 67.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaAizvadīts Ziemassvētku sarīkojums “Ziemas saulgrieži Vecpilsētā”
Aizvadīts Ziemassvētku sarīkojums “Ziemas saulgrieži Vecpilsētā”
22/12/2019

Sestdien, 21.decembrī, Vecpilsētas ielā norisinājās Ziemassvētku sarīkojums “Ziemas saulgrieži Vecpilsētā”. Pasākuma mērķis ir sekmēt latviešu kultūras mantojuma saglabāšanu, popularizēt un iepazīstināt ar senajām tradīcijām, kā arī veicināt mijiedarbību un sadarbību starp dažādu tautību pārstāvjiem, veidojot labvēlīgu kultūras un informācijas vidi Jelgavas pilsētas iedzīvotājiem. Ziemas saulgriežu sagaidīšanas pasākums Vecpilsētas ielā norisinājies jau trešo reizi.

Pasākumā Ziemassvētki ieskandināti pēc senlatviešu tradīcijām. Klātesošie tika aicināti iesaistīties tradicionālās rotaļās kopā ar budēļiem – folkloras kopām Dimzēns un LiepāreNeatņemama ziemas saulgriežu svētku svinēšanas sadaļa ir lielā bluķa velšana un tā sadedzināšana. Šis rituāls simbolizē saules ritumu, un tā velšana nozīmēja saules gaitas attēlošanu. Gan kultūras kopu pārstāvji, gan arī iedzīvotāji uz pasākumu ieradās tradicionālos tērpos, kā arī pārģērbušies par dažādiem dzīvniekiem, – vilki, kazas, lapsas, zaķi un citi zvēri.

 

Pasākuma ietvaros darbojās arī radošās darbnīcas, kas norisinājās Jelgavas pensionāru biedrības telpās (Dobeles ielā 62a). Darbnīcās bija iespēja piedalīties Ziemassvētku rotājumu meistarklasē, ko vadīja biedrība “Zelta rokas, darbojās arī amatnieku darbnīcas un tautastērpu darinātavas Austras raksti radošās meistares. Rotājumiem pārsvarā tika pielietoti dabā atrodamie materiāli, piemēram, smilgas, salmi, čiekuri, kaltēti ziedi, ēveles skaidas, dzija, putnu spalvas un citi. Bērniem bija iespēja darboties arī piparkūku dekorēšanas radošajā darbnīcā.

 

Ziemassvētki uzskatīti par beidzamajiem rudens ražas novākšanas un visu lielo darbu paveikšanas svētkiem. Ja mūsdienās Ziemassvētki tiek uzskatīti par klusiem un mierīgiem svētkiem, tad senlatvieši tos svinēja lustīgi, nododoties dažādām jautrām un skaļām izdarībām. Domājot par senlatviešu ziemas saulgriežu jēgu, jāsaka, ka kopumā tie ir auglības, cerības un gaismas svētki.

 

Senlatvieši Ziemassvētkus svinēja saskaņā ar saules ritumu un saules gada kalendāru. Balstoties uz mūsu senču kalendāru, Ziemassvētki ir ziemas saulgrieži, kas katru gadu astronomiski notiek laikā no 20. līdz 22. decembrim.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē