16.2 °C, 4 m/s, 84.9 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsēta“Altum” garantijas mājokļa iegādei izsniegtas 580 Jelgavas ģimenēm
“Altum” garantijas mājokļa iegādei izsniegtas 580 Jelgavas ģimenēm
02/03/2021

Attīstības finanšu institūcija “Altum” valsts atbalsta programmā mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem un atbalsta programmā mājokļa iegādei jaunajiem speciālistiem kopš 2015. gada visā Latvijā izsniegusi garantijas par 141,4 miljoniem eiro, tostarp garantijas 4 miljonu eiro apmērā, kas izsniegtas mājokļa iegādei vai pārbūvei Jelgavas pilsētā. Sešu gadu laikā “Altum” garantijas Jelgavā izsniegtas 670 reižu, un no tām 580 saņēmušas ģimenes ar bērniem, informē finanšu institūcijas pārstāve Sandra Eglīte.

Kā skaidro “Altum” pārstāve, finanšu institūcija piedāvā trīs atbalsta programmas mājokļa iegādei vai pārbūvei: garantijas ģimenēm ar bērniem, garantijas jaunajiem speciālistiem  personām, kuras ieguvušas vidējo profesionālo vai augstāko izglītību, un nepārsniedz 35 gadu vecumu – un vienreizējo “Balsts” subsīdiju daudzbērnu ģimenēm bankas aizdevuma pirmās iemaksas samazināšanai mājokļa iegādei vai būvniecībai. Aizdevumus ar valsts galvojumu komercbankas piešķir kopš 2015. gada 15. janvāra un šajā laikā Jelgavā izsniegtas 576 garantijas ģimenēm ar bērniem 3,45 miljonu eiro apmērā mājokļu aizdevumiem, kuru kopējā summa ir 29 miljoni eiro, 90 garantijas jaunajiem speciālistiem 490 tūkstošu eiro apmērā aizdevumiem, kuru kopsumma sasniedz 3,7 miljonus eiro un četras “Balsts” subsīdijas 32 tūkstošu eiro apmērā banku aizdevumiem ar kopsummu 320 tūkstoši eiro.

 

“Ja runājam par tendencēm 2020. gadā, kas gandrīz pilnībā pagāja Covid-19 zīmē, jāteic, ka pa mēnešiem garantiju pieprasījumā bija svārstības, tomēr gada griezumā tas bijis tāds pats kā iepriekšējos gados. Piemēram, martā un aprīlī garantijas tika prasītas gandrīz par 40 procentiem mazāk nekā šajā laikā iepriekš, bet vasaras mēnešos viss atgriezās ierastajās sliedēs un rudens pieprasījuma kāpums kompensēja arī pavasara mazāko aktivitāti,” stāsta S.Eglīte. Pērn Jelgavā izsniegta 81 garantija ģimenēm ar bērniem 577 tūkstošu eiro apmērā mājokļu aizdevumiem, kuru kopējā summa ir 4,8 miljoni eiro, 22 garantijas jaunajiem speciālistiem 108 tūkstošu eiro apmērā aizdevumiem, kuru kopsumma sasniedz 833 tūkstošus eiro un divas “Balsts” subsīdijas 16 tūkstošu eiro apmērā banku aizdevumiem ar kopsummu 112 tūkstoši eiro. Jāpiebilst, ka “Balsts” subsīdijas kļuva pieejamas 2020. gada novembrī.

 

Iepazīstinot ar sešu gadu laikā izsniegtajām garantijām, “Altum” pārstāvji atklāj, ka 78 procenti visu garantiju izsniegtas mājokļa iegādei vai pārbūvei Rīgā un Pierīgas reģionā, 8 procenti – Kurzemē, 7 procenti – Zemgalē, 5 procenti – Vidzemē un 2 procenti – Latgalē. Jelgava, līdzās Valmierai, Liepājai un Ventspilij, ir viena no vietām ārpus Rīgas, kur garantijas mājokļa iegādei vai pārbūvei tiek izsniegtas visbiežāk. Visā Latvijā garantijas saņēmušas 16 168 ģimenes ar bērniem un 2726 jaunie speciālisti. Garantijas piešķirtas ģimenēm, kurās aug vairāk nekā 23 300 bērni. Pret piešķirtajām garantijām komercbankas izsniegušas aizdevumus mājokļu iegādei vai pārbūvei aptuveni 1,3 miljardu eiro apmērā.

 

Informācija par pieteikšanos “Altum” valsts atbalsta programmā mājokļa iegādei pieejama internetā www.altum.lv, sadaļā “Pakalpojumi”, “Iedzīvotājiem”. Jāpiebilst, ka atbalstam var pieteikties arī atkārtoti. Pretendēt uz garantiju atkārtoti var ne ātrāk kā pēc trim gadiem kopš iepriekš piešķirtās garantijas. Noteikumos ietverts atbalsts ne tikai ģimenēm, kurās ir dzimuši bērni, bet arī gadījumos, kad ir konstatēts grūtniecības fakts un bērns vēl tiek gaidīts.

 

 

Foto: iStockphoto.com

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē