23.2 °C, 2.4 m/s, 55.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiApceres par kosmisko un cilvēcisko gleznās
Apceres par kosmisko un cilvēcisko gleznās
24/02/2020

Līdz 22. martam Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā apskatāma mākslinieces Silvijas Meškones izstāde “… uz zemes šīs”, kas, kā stāsta māksliniece, veltīta viņas profesionālās darbības 50. jubilejai. Skatāmi gan nesen tapuši, gan senāki darbi, kuros risināti dzīves jautājumi – cilvēka pašizpausme, pasaules notikumi un visa dzīvā savstarpējā saistība.

“Telpa, krāsa un gaisma – tie ir galvenie elementi Silvijas darbos. Viņai telpa nav tikai telpa, bet gan iespēja parādīt to, kas notiek pasaulē. To viņa dara ar krāsu palīdzību – spēlējoties, taču ne rotaļīgi, jo šajos darbos kailu optimismu mēs nekad neredzēsim. Silvija redz to dramatismu, no kā veidojas dzīve, un parāda to caur gaismu, jo arī tā kā darbos, tā dzīvē ir jāizcīna,” stāsta Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs Māris Brancis. Viņš piebilst, ka glezniecība ir S.Meškones raksturojošais elements, bez kā viņa nav iedomājama, tāpat kā Jelgavas glezniecība nav iedomājama bez pašas mākslinieces.

 

“… uz zemes šīs” ir kārtējā mākslinieces izstāde Jelgavā, sekojot 10 gadu pārtraukumam kopš pēdējās viesošanās Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā. S.Meškone skaidro, ka izstāde veltīta 50 profesionālās darbības gadiem. “Arī pēdējā izstāde Jelgavā bija jubilejas – veltīta mana tēva simtgadei. Tieši mans tēvs bija tas, no kura iemācījos interesēties par cilvēku un viņa rīcību, tieši viņš man iemācīja mīlēt dabu,” skaidro māksliniece, turpinot: “Es uzaugu laikos, kad nebija ne flomāsteru, ne pat varēju tikt pie akvareļu krāsām. Man bija seši krāsu zīmuļi, kas man bija pati lielākā bērnības dāvana, līdz ar to krāsa mani ir aizrāvusi nepārtraukti, un tieši krāsas nianses ir tās, kuras meklēju savos darbos.”

 

Tieši mākslinieces interese par krāsām un cilvēku novedusi pie viņas izteiksmīgā glezniecības stila, ar eļļas krāsām uz audekla attēlojot laicīgo pasauli, kas savienojas ar pārpasaulīgo, kosmisko un dievišķo. S.Meškone skaidro, ka viņas ikdiena ir pilna ar jautājumiem par pasaules kārtību un notikumiem, taču atbildes uz tiem viņa rod glezniecības valodā: “Viss ir saistīts – gan cilvēciski, gan sabiedriski, gan kosmiski. Mana dzīve un darbs ir izveidojies no šīs bezgalīgās intereses par cilvēku, jo tieši cilvēks veido telpu sev apkārt, ietekmējot visu sabiedrību. Izstādē tas ir skatīts kosmiskā ietvarā, parādot, ka tas, kas sākas no cilvēka, sniedzas daudz tālāk par mums pašiem.” Mākslinieces darbus raksturo spilgtas krāsas, mainīga vizuālā telpa un plūstoša priekšmetu forma, kas skaidri parāda gleznā attēloto, taču reizē mainās, saplūstot ar kopējo kompozīciju, radot ilūzijas klātbūtni katrā darbā.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē