25.4 °C, 2.7 m/s, 65.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiApkopoti 50 būtiskākie fakti Jelgavas vēsturē
Apkopoti 50 būtiskākie fakti Jelgavas vēsturē
29/12/2015

Noslēdzot Jelgavas pilsētas 750. jubilejas gadu, izdots buklets “50 fakti Jelgavas vēsturē”. Tajā ir apkopoti fakti, ar kuriem Jelgava ierakstījusi savu vārdu ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas vēsturē. Jelgava – Kurzemes un Zemgales hercogistes un Latvijas galvaspilsēta, te izdota pirmā grāmata un avīzes latviešu valodā, kā arī risinājušies citi svarīgi notikumi, ar ko lepojas ikviens jelgavnieks.

Foto: Jelgavas pilsētas pašvaldības arhīvs

Noslēdzot Jelgavas pilsētas 750. jubilejas gadu, izdots buklets “50 fakti Jelgavas vēsturē”. Tajā ir apkopoti fakti, ar kuriem Jelgava ierakstījusi savu vārdu ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas vēsturē.  Jelgava – Kurzemes un Zemgales hercogistes un Latvijas galvaspilsēta, te izdota pirmā grāmata un avīzes latviešu valodā, kā arī risinājušies citi svarīgi notikumi, ar ko lepojas ikviens jelgavnieks.
                            
Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja speciālisti, apkopojot informāciju, hronoloģiskā secībā izcēluši norises, kas ietekmējušas pilsētu no pirmās koka pils celtniecības līdz 20. gadsimtam.
 
Bukletā ievietoti fakti par Latvijas un Eiropas vēsturē svarīgiem notikumiem, kas pirmo reizi ir norisinājušies tieši mūsu pilsētā.  Piemēram, Jelgavā ir izdota pirmā avīze latviešu valodā “Latviešu Avīzes”, dibināta pirmā augstskola “Academia Petrina”, pirmā zinātņu biedrība Baltijā, gaisā pacēlies pirmais gaisa balons Latvijas teritorijā, kā arī 1840. gadā uzņemta pirmā fotogrāfija dagerotipa tehnoloģijā.
 
Bukletu ir izdevusi Jelgavas pilsētas pašvaldība, iestāde “Zemgales INFO” sadarbībā ar Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeju. Bukleta tirāža ir 11 tūkstoši eksemplāru, un pirmās to saņems Jelgavas pilsētas izglītības iestāžu bibliotēkas Draudzīgā aicinājuma dienā 2016.gada 28.janvārī.

 
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē