16.7 °C, 1.7 m/s, 98.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaApkures tarifs Jelgavā – vidējā līmenī valstī
Apkures tarifs Jelgavā – vidējā līmenī valstī
22/02/2022

SIA Gren Jelgava janvāra beigās Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) izvērtēšanai iesniedza priekšlikumu par siltumenerģijas tarifa izmaiņām Jelgavā, kas saistītas ar kurināmā cenu pieaugumu. SPRK apstiprinājusi pārskatīto siltumenerģijas tarifu, un tas stāsies spēkā martā. Jaunais tarifs būs par 13,3 procentiem augstāks nekā šobrīd spēkā esošais jeb 63,36 EUR/MWh.

Enerģētiskā krīze, kad būtiski augušas cenas ne tikai gāzei un elektrībai, bet šobrīd jau arī šķeldai, tarifus liek pārskatīt praktiski visiem siltumenerģijas ražotājiem valstī. Vairākās pašvaldībās apkures tarifs pieauga jau janvārī un februārī, dažviet pārsniedzot pat 100 EUR/MWh. Savukārt februārī SPRK izvērtē vēl vairāk nekā desmit siltumenerģijas ražotāju iesniegtos tarifu projektus, kas stāsies spēkā martā. Piemēram, Rīgā tarifs paaugstināts līdz 69,36 EUR/MWh, tepat kaimiņos, Ozolniekos, tarifs būs 100,38 EUR/MWh, savukārt Ānes ciemā sasniegs valsts rekordu – 156,23 EUR/MWh. Līdz ar to arī martā, kad daudzviet spēkā stāsies jaunie tarifi, Jelgavā tas joprojām būs vidējā līmenī valstī. Jāpiebilst, ka valdība jau janvārī vienojās, ka par ekstremālu sadārdzinājumu centrālās siltumapgādes klientiem tiks uzskatīta robeža, kad apkures tarifs sasniedz 68 EUR/MWh bez PVN.

 

 

SIA “Gren Jelgava” uzsver, ka mūsu pilsētā siltumenerģijas ražošana nav atkarīga no viena kurināmā resursa. Siltumenerģijas ražošanā tiek izmantots vietējais atjaunojamais resurss šķelda, kas ir galvenais kurināmais, un nelielā apjomā arī dabasgāze. Iespēja siltumenerģijas ražošanā izmantot vairākus kurināmā resursus uzņēmumam ļauj ātri reaģēt un pielāgoties situācijai kurināmā tirgū, izvēlēties kurināmo, kas ir gan pieejams, gan cenas ziņā izdevīgāks klientiem.

 

Līdz ar straujo dabasgāzes un citu energoresursu, tostarp degvielas, cenu kāpumu pēdējo mēnešu laikā izmaiņas vērojamas arī šķeldas cenās. “Šķeldas cenas salīdzinājumā ar dabasgāzes vienmēr ir bijušas stabilākas, un arī šobrīd kāpums ir mērenāks. Tomēr, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šķeldas tirgus cena ir būtiski pieaugusi, kā rezultātā palielinājušās siltumenerģijas ražošanas izmaksas, kas veido siltumenerģijas gala tarifa lielāko komponenti. Tādēļ uzņēmums ir pārskatījis siltumenerģijas tarifu Jelgavā, un tas stāsies spēkā 1. martā. Atjaunojamā energoresursa izmantošana siltumenerģijas ražošanā un iepriekšējos gados “Gren” veiktie energoefektivitātes uzlabojumi gan siltumenerģijas ražošanā, gan siltumenerģijas pārvadē un sadalē jelgavniekiem ļāvuši izvairīties no krasiem siltumenerģijas tarifa palielinājumiem, kādi šoziem vērojami daudzās Latvijas pilsētās. Siltumenerģijas tarifs Jelgavā arī pēc paaugstinājuma joprojām būs vidējā līmenī valstī,” skaidro SIA “Gren Jelgava” komunikācijas vadītāja Guntra Matisa.

 

 

Jāatgādina, ka, pirms Jelgavā darbu sāka biomasas koģenerācijas stacija, siltumenerģijas tarifs mainījās katru mēnesi līdz ar dabasgāzes cenām. 2012. gadā vidējais siltuma tarifs gadā Jelgavā bija 68,73 EUR/MWh bez PVN, kas ir par 22,9 procentiem augstāks nekā šobrīd spēkā esošais tarifs un par 8,5 procentiem augstāks nekā plānotais siltumenerģijas tarifs pēc 2022. gada 1. marta. Pēc biomasas koģenerācijas stacijas darbības uzsākšanas 2013. gada septembrī siltumenerģijas tarifs Jelgavā samazinājās un vairs nav piedzīvojis tik straujas svārstības.

 

SPRK ir piešķīrusi SIA “Gren Jelgava” atļauju kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenas izmaiņu gadījumā pašai noteikt siltumenerģijas tarifus. Tādēļ, ja šīs cenas samazināsies, SIA “Gren Jelgava” siltumenerģijas tarifu attiecīgi pārskatīs un klientiem piemēros zemāku siltumenerģijas tarifu.

 

Jāuzsver, ka “Gren Jelgava” klienti apkures rēķinus ar jauno tarifu saņems aprīlī, kad būs jānorēķinās par martā patērēto siltumu.

 

Lai jelgavniekiem varētu piedāvāt konkurētspējīgu siltumenerģijas cenu un vēl vairāk uzlabotu kurināmā dažādību, uzņēmums “Gren” turpina siltumenerģijas ražošanas modernizācijas projektu, kas paredz Jelgavas biomasas koģenerācijas stacijā šķeldai pievienot līdz 35 procentiem no pārstrādei nepiemērotiem atkritumiem ražotu kurināmo jeb NAIK. NAIK izmantošana biomasas koģenerācijas stacijā ne tikai samazinās kurināmā izmaksas un atstās pozitīvu ietekmi uz siltumenerģijas cenu iedzīvotājiem un uzņēmumiem, bet arī sekmēs atkritumu pārstrādi un to lietderīgu izmantošanu un samazinās atkritumu daudzumu, kas nonāk poligonos. Jo vairāk pārstrādei nederīgo atkritumu varēs lietderīgi izmantot siltuma un elektrības ražošanā, jo izdevīgāk tas būs sabiedrībai un videi.

 

 

Foto un infografikas: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē