16.7 °C, 1.7 m/s, 98.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiAr ārlietu dienesta vēsturi un darbu iepazīstina skolēnus
Ar ārlietu dienesta vēsturi un darbu iepazīstina skolēnus
19/02/2020

Trešdien, 19. februārī, Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā aizvadīta tikšanās ar Ārlietu ministrijas pārstāvjiem, lai iepazītos ar darbu diplomātijas jomā, kā arī ārlietu dienesta vēsturi, izzinot, kā šī valsts institūcija ir darbojusies nepārtraukti simts gadu garumā, tostarp okupācijas laikā. Tikšanās notika, atklājot ārlietu dienesta simtgades izstādi “Latvijas diplomātijai un ārlietu dienestam 100”, kas muzejā ir apskatāma līdz 29. martam.

“Latvijas diplomātijas īstais sākums ir valsts atzīšana de iure, kad Latvija kļuva par pilntiesīgu starptautisko tiesību subjektu un iestājās Tautu savienībā. Darbs pirms tam vairāk nosaucams par valsts starptautisko attiecību pamatdarbību nodrošināšanu, kas tika veiktas, tiecoties sasniegt šo te atzīšanu,” par nacionālās diplomātijas sākumu stāsta vēsturnieks un agrākais Latvijas vēstnieks Īrijā Gints Apals, kurš tikšanās laikā skolēnus un citus interesentus iepazīstināja ar ārlietu dienesta darbu Latvijas valsts dibināšanas laikā. Kā galvenos secinājumus par starptautisko attiecību sākumu un valsts rašanos G.Apals izvirza to, ka valsts neatkarību ir jāizcīna pašiem, jo Latvijas valstij tas izdevās bez pastāvīgu sabiedroto atbalsta, kā arī to, ka grūtos laikos mazām valstīm īpaši svarīgi ir skaidri definēti vērtību orientieri: “Šodien iespējams apgalvot, ka vērtību orientieri Latvijai ir skaidri, kā arī ir izveidota stabila un droša sabiedroto valstu attiecību struktūra.”

 

G.Apals savā stāstījumā pievērsās dažādām vēstures epizodēm, piemēram, Latvijas neatkarības neskaidrajam statusam Versaļas līgumā. Diplomāts atbildēja arī uz auditorijas jautājumiem, tostarp norādot uz vēsturiskām neprecizitātēm filmā “Dvēseļu putenis” un sniedzot ieskatu tajā, kāpēc ir svarīgi runāt par Latvijas valsts nepārtrauktību, nevis to, ka 1991. gadā tā tikusi izveidota no jauna, kas ir dažu valstu maldīgs uzskats.

 

Tāpat klātesošos ar darbu ārlietu nozarē iepazīstināja Valsts protokola ierēdnis Oskars Kuršs, kura ikdienas pienākumi saistīti ar ārvalstu vēstnieku vizīšu rīkošanu, kā arī imunitāšu un privilēģiju nodrošināšanu. “Valsts protokols ir vārdu salikums, kuru, iespējams, daudzi dzird pirmoreiz. Tas ir darbs ar ārvalstu diplomātiem, nodrošinot viņu vizītes tehniskos aspektus – transportu, drošību, komunikāciju. Mēs rūpējamies par to, lai viesis varētu maksimāli veiksmīgi izpildīt savu vizītes uzdevumu, un, piemēram, vēstnieka katra pavadītā minūte Latvijā ir jēgpilna,” skaidro O.Kuršs, turpinot: “Darbs ārlietās noteikti pārbauda jau esošās prasmes un palīdz apgūt jaunas. Īpaši jāuzsver to, ka par diplomātu var kļūt ar visdažādāko nozaru zināšanām. Mana karjera ārlietās sākās ar 3 mēnešu tulka praksi – tā bija iespēja saprast, vai šī ir mana īstā profesija, kā arī parādīt kolēģiem savas prasmes, bet Valsts protokolā strādāju kopš 2017. gada rudens, un šis noteikti ir darbs, kurā man nav sev jāvaicā, kāda no tā jēga. Katru dienu mācos komunicēt starptautiski, gūstu kontaktus un regulāri piedalos dažādās apmācībās, kurās bieži sanāk sastrādāties arī ar citu valstu diplomātiskajiem dienestiem.”

 

Iespēju tikties ar ārlietu dienesta pārstāvjiem izmantoja Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas skolēni, kuri pasākuma laikā gan uzdeva jautājumus, gan pārbaudīja paši savas zināšanas. Īpaši vērtīgs šis pasākums izrādījies 12.kom klases skolēnam Dāvidam Gailītim, kurš padziļināti interesējas par starptautiskajiem notikumiem un vēlētos arī nākotni saistīt ar ārlietām. “Mācos ekonomikas novirziena klasē un manas intereses saistās ar starptautisko attiecību jomu, jo tās lielā mērā nosaka ekonomisko un politisko virzību Eiropas valstīs un pasaulē. Piemēram, ja kāda no starptautiskajām valūtām krīt, tad tas var ietekmēt politiskos notikumus pat tiktāl, ka valstis var apvienoties vai atdalīties. Skatoties uz šiem procesiem, man patīk atsaukties uz vēsturi tādā kontekstā, ka no tās kļūdām mēs varam mācīties, kas arī ir tā galvenā atziņa, ko ieguvu šodienas pasākumā,” stāsta D.Gailītis, kurš apsver iespēju studēt tieši diplomātiju un starptautiskās attiecības.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē