15.1 °C, 1 m/s, 84.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaAr Jāņa Strupuļa radošo darbību iepazīstina jubilejas izstāde
Ar Jāņa Strupuļa radošo darbību iepazīstina jubilejas izstāde
13/01/2020

No 18. janvāra Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā skatāma Jāņa Strupuļa 70 gadu jubilejai veltīta izstāde, kurā vienkopus vērojama mākslinieka radīto darbu dažādība – medaļas, gleznas, skulptūras, kā arī skices, medaļu oriģinālie atveidojumi un citi radošā procesa rezultāti. J.Strupuļa darbi muzeja izstāžu zālē būs apskatāmi līdz 16. februārim. 

Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktores vietniece darbā ar sabiedrību Marija Kaupere informē, ka izstāde kalpo kā atskats uz visu mākslinieka daiļradi – medaļām, skulptūrām, gleznām. Ekspozīciju veido gan darbi, kas jau bijuši apskatāmi muzeja rīkotajās izstādēs, gan darbi, ko muzeja apmeklētāji vēl nebūs redzējuši. Saturs veidots pa sadaļām, sniedzot iespēju individuāli palūkoties uz J.Strupuļa radošās darbības virzieniem. Izstādē redzamas mākslinieka radītās gleznas – gan klusā daba un gleznoti cilvēki, gan abstrakti darbi, kā arī skices.

 

Daudzskaitlīgākā izstādes daļa ir gadu gaitā tapušās medaļas, kurās godinātas gan vēsturiskas personības, gan notikumi, gadadienas un vietas. Izstādes vitrīnās vienlaikus apskatāmas medaļas no 20. gadsimta 70. un 80. gadiem un pavisam neseni mākslinieka veikumi, piemēram, medaļas ar Latvijas simtgades simboliku. Apskatāmo darbu vidū redzami arī lata monētu atveidojumi lielākā formātā. J.Strupulis savas profesionālās darbības gaitā radījis plastikas veidojumus daudzām lata piemiņas monētām un turpina darboties, piedaloties arī eiro īpašā dizaina kolekcijas monētu izstrādē. Viens no nesenākajiem J.Strupuļa darbiem ir piemiņas medaļa, kuru kopš 2019. gada novembra muzejs ik gadu pasniedz jelgavniekiem par neatkarības idejas uzturēšanu un pilsonisko stāju.

 

Izstāde ļauj paraudzīties arī uz citiem mākslinieka darbiem, piemēram, viņa radītajiem novadu ģerboņiem, tostarp Vecpiebalgas, Salaspils un Cesvaines novadu oficiālajiem simboliem. Ekspozīcijā apskatāmas arī J.Strupuļa radītas pastmarkas ar aktiera Ēvalda Valtera portretu, mākslinieka veidotas skulptūras un citi darbi.

 

J.Strupulis nāk no Piebalgas. Beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu 1973. gadā. Strādā klasiskajā cilnī un medaļu mākslā, gadu gaitā radot aptuveni 800 medaļu, kā arī mazo formu tēlniecībā, zīmējumā, dizaingrafikā un heraldikā. Savas darbības gaitā mākslinieks radījis arī daudzas piemiņas plāksnes, kuras rotā kā Rīgas pils un Melngalvju nama, tā vairāku Jelgavas ēku fasādes. Izstādēs J.Strupulis piedalās kopš 1971. gada un to skaits tuvojas jau 400. Sarīkojis vairāk nekā 30 personālizstāžu Latvijā un ārvalstīs. Zīmīgi, ka pirmā izstāde, kurā mākslinieks piedalījies, notikusi tieši Jelgavas muzejā.

 

Jāpiebilst, ka 31. janvārī pulksten 16 J.Strupulis viesosies muzejā, aicinot ikvienu interesentu uz sarunu, kurā būs iespējams uzzināt vairāk par mākslinieka daiļradi un izstādē redzamajiem darbiem.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē