20 °C, 3 m/s, 48 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaAtklāj mākslas galeriju “Pie Barona”
Atklāj mākslas galeriju “Pie Barona”
09/05/2024

Šodien biznesa centrā Krišjāņa Barona ielā 40 svinīgi atklāta mākslas galerija “Pie Barona”. Atklāšanas reizē galeriju zīmīgi rotā tās īpašnieku Raita Junkera un Kristīnas Landauas- Junkeres autordarbi, ko paši Jelgavas mākslinieki dēvē par pēdējo 20 gadu retrospekciju. Ierecēts, ka turpmāk mākslas galerija kļūs par tematisko izstāžu vietu arī studijas “Mansards” audzēkņu darbiem.

“Nevajag iet tur, kur mākslas ir daudz, jāiet tur, kur tās nav,” saka mākslinieks R.Junkers, atklājot mākslas galerijas vietas izvēli. Viņš stāsta, ka vajadzība iekārtot atsevišķu vietu jeb sava veida pūralādi autordarbu glabāšanai un kārtošanai radusies jau pirms dažiem gadiem, taču šogad tā pāraugusi par iniciatīvu veidot to kā mākslas pieturu, kas būtu pieejama arī citiem pilsētniekiem. “Kad 40 gadi aizvadīti gleznojot, tad vajadzīgs gan laiks, gan vieta, lai atsauktu atmiņā to, kas paveikts. Tāda arī bija sākotnējā ierecere, taču vēlāk radās ideja: kāpēc to neparādīt arī citiem? Māksla taču nevar palikt kaudzītē, tai ir jādāvā vieta. Turklāt mūsu paspārnē darbojas mākslas studijas “Mansards” audzēkņi, kuri arī strādā, risina kompozīcijas, un šiem darbiem ir jāredz dienasgaisma,” tā R.Junkers.

Mākslas galerija sagaida ar R.Junkera un K.Landauas-Junkeres izstādi retrospekcijā – pēdējo 20 gadu laikā radītajiem darbiem, kas tapuši dažādās tehnikās. “Kristīnei tās ir kolāžas un akrila gleznojumi. Man – eļļas darbi, grafikas un pasteļu gleznojumi, kas tapuši plenēros un ceļojumos Francijā, Dānijā, Norvēģijā, Šveicē, Vācijā, ASV un, protams, tepat Jelgavā. Šoreiz vēlējos parādīt dažādību, kas būtībā atspoguļo arī manu pieeju mākslā. Es negleznoju to, kas kādam varētu patikt vai būtu vajadzīgs, mani aizrauj process, meklējot jaunus risinājumus gan kompozīcijās, gan tehnikās, gan arī darbu formātos. Tā savulaik, spītējot dažādiem komentāriem, radās mazās grafikas ar svītrām un kvadrātiem vai, piemēram, garenie horizontālie gleznojumi, ” atzīst R.Junkers. Mākslinieks smaidot skaidro, ka nereti tehnikas izvēli diktē gleznošanas apstākļi – ja plenērā dodas ar autobusu, ir iespēja nodrošināties ar audeklu un eļļu, ja tas ir lidojums, tad – kompakti ar pasteļiem, bet, ja dodas ar audzēkņiem, tad tās ir mazās grafikas, kas top brīvajos brīžos.

“Katram darbam ir sava vēsture, savs stāsts, sava iedvesma, bet, kas svarīgāk, māksla uzrunā cilvēkus visās valodās, tāpēc te katram būs iespēja atrast un sajust sev tuvāko,” rezumē R.Junkers.

Mākslas galerija atrodas Krišjāņa Barona ielā 40, 404. telpā, un tās turpmākais darba laiks tiks izziņots sociālajā vietnē “Facebook”, Raita Junkera privātajā un mākslas studijas “Mansards” lapā. Tur būs iespēja uzzināt gan par aktuālajām izstādēm, gan ekskursiju iespējām skolēniem. Sazināties ar mākslinieku, lai vienotos par apmeklējumu, var arī pa tālruni 29419941.