18.4 °C, 1.7 m/s, 95.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaAtsāk pieņemt pieteikumus privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanas programmā
Atsāk pieņemt pieteikumus privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanas programmā
29/10/2023

Attīstības finanšu institūcija “Altum” atsāk pieņemt pieteikumus privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanas programmā. Pateicoties papildu piešķirtajam finansējumam 460 tūkstošu eiro apmērā, programmā paredzēts atbalstīt vēl aptuveni 150 privātmāju projektus.

“Energoefektivitāte ir viens no retajiem risinājumiem pret augošiem rēķiniem ilgtermiņā. Pēdējos gados novērotais straujais energoresursu cenu kāpums palielinājis ēku īpašnieku aktivitāti īstenot dažādus pasākumus mājokļu energoefektivitātes paaugstināšanai. Papildu finansējuma piešķiršana “Altum” atbalsta programmas turpināšanai sniegs iespēju vēl vairākām ģimenēm ar valsts atbalstu uzlabot savus mājokļus un samazināt izdevumus par energoresursiem ilgtermiņā. Ņemot vērā iedzīvotāju lielo aktivitāti, Ekonomikas ministrija jau ir uzsākusi darbu pie jaunas atbalsta programmas izstrādes, lai arī turpmākajos gados turpinātu valsts atbalstu plašākai atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju ieviešanai privātmāju sektorā,” uzsver ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

Līdz šim privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanas programmā apstiprināti vairāk nekā tūkstotis privātmāju īpašnieku pieteikumi par kopējo grantos izmaksājamo summu 4,685 miljoni eiro. Tā kā ar iesniegtajiem projektiem iepriekš programmai paredzētais finansējums tika izsmelts, septembra beigās “Altum” apturēja jaunu pieteikumu pieņemšanu.

Programmā līdz šim ir apstiprināti 1085 atbalsta pieteikumi un joprojām turpinās līdz šim pieņemto projektu izvērtēšana un līgumu slēgšana. Lielākā daļa jeb 65 procenti privātmāju izvēlējās īstenot mikroģenerācijas pasākumus, uzstādot saules paneļus. Savukārt 35 procenti jeb aptuveni katras trešās privātmājas īpašnieks izvēlējās uzlabot privātmājas energoefektivitāti, kur populārākie darbi ir mājas norobežojošo konstrukciju siltināšana, logu nomaiņa, rekuperācijas sistēmu uzstādīšana un citi darbi. “Altum” dati apliecina, ka pēc energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu veikšanas, siltumenerģijas patēriņa ietaupījums privātmājas sasniedzis no 30 līdz 50 procentiem, savukārt privātmājas energoefektivitātes klase visbiežāk uzlabota par vienu vai divām klasēm.

“Ņemot vērā energoresursu cenu svārstības, privātmāju īpašnieki ļoti aktīvi iesniedza pieteikumus energoefektivitātes uzlabošanai un elektroenerģijas ražošanai savos īpašumos, kā redzams, tad arī sasniegtais rezultāts realizētajos projektos ir ievērojams, jo gandrīz pusē no privātmājām, kurās veikti energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumi, sasniegts 30 līdz 50 procentu siltumenerģijas patēriņa ietaupījums, turklāt 65 privātmājās tas bijis pat virs 51 procenta,” norāda “Altum” Energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja Ieva Vērzemniece, piebilstot, ka programmas ietvaros lielākajā daļā projektos uzstādīti saules paneļi ar lielāko invertora iestatīto jaudu, kas ir no 10 līdz 11.1 kilovatam.

Detalizēta informācija par pieteikumu iesniegšanu un atbalsta saņemšanas nosacījumiem pieejama “Altum” mājaslapā.