19.4 °C, 1.4 m/s, 96.4 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaBibliotēkā tapusi bērnu radīta animācijas filma
Bibliotēkā tapusi bērnu radīta animācijas filma
10/12/2020

Sadarbojoties Jelgavas pilsētas bibliotēkai un Jelgavas novada izglītības iestādēm, noslēdzies darbs pie projekta “”Visi zin’…” 100 gadīgā Jelgavas bibliotēka šīs dienas bērnu acīm”, kā rezultātā tapusi bērnu veidota animācijas īsfilma par bibliotēkas darbu un noteikumiem, kas ikvienam jāatceras, apmeklējot bibliotēku. Animācijas filmas tapšanā Jelgavas pilsētas un novada bērni strādājuši kopā ar profesionāliem animatoriem, scenāristiem un skaņu inženieriem, un rezultātu turpmāk varēs novērtēt bibliotekāro stundu apmeklētāji.

Kā stāsta bērnu un jauniešu bibliotēkas “Zinītis” vadītāja Dace Labdzere, ideja tika pieteikta “Zemgales kultūras programmas” projektu konkursā jau pavasarī, taču realizēt to izdevies vien septembrī: “Doma par šādu projektu radās, redzot, ka vairākās Latvijas bibliotēkās radītas līdzīgas bērnu veidotas animācijas filmas. Mums bija nepieciešams šāds uzskates līdzeklis bibliotekārajām stundām, kurās bērniem stāstām, kas pie mums notiek, tāpēc nolēmām, ka šāda filmiņa būtu lielisks risinājums.”

 

Radošais darbs pie īsfilmas tapšanas noticis septembrī, kad varēja rīkot kopīgas nodarbības. Tā veidota, sadarbojoties vairākām radošajām komandām – scenāristiem, animatoriem, balss aktieriem un dziedātājiem. “Projekts savā ziņā kalpoja arī kā interesantas karjeras izglītības nodarbības. Attīstījām bērnu radošumu, vienlaikus iepazīstinot ar to, cik dažādu jomu darbinieki ir iesaistīti animācijas procesā. Scenāriju rakstīja Svētes pamatskolas bērni, kurus konsultēja scenāriste Līga Gaisa, filmas “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi” scenārija autore. Kopīgā meistarklasē, kā smējās bērni, sarakstīti seši metri scenārija, jo tas tapa uz lielām baltām lapām, ko pēc tam arī izmērījām,” atminas D.Labdzere, turpinot: “Visvairāk – 11 – bija animatoru, kuri veidoja dekorācijas, lelles, mācījās kadrēt un filmēt kopā ar animatori Daci Liepu un vēl pieciem pasniedzējiem. Viss vizuālais materiāls tapa septiņās nodarbībās. Un visbeidzot scenārijs tika ieskaņots – to darīja Pārlielupes bibliotēkas teātra grupiņas “Teatrēni” bērni, kuri skatuves runas nianses apguva kopā ar pasniedzēju Māru Liniņu. Ieraksts tapa skaņu režisora Uģa Vītiņa mobilajā studijā, ar ko viņš viesojās gan pie mums, gan Kalnciema vidusskolā, kur Jelgavas novada Mūzikas un mākslas skolas meiteņu muzikālā grupiņa arī iedziedāja materiālu filmai.”

 

Radošās komandas darbojās atsevišķi cita no citas, taču rezultāts ir kopīgs – septiņas minūtes gara īsfilma par bibliotēku. Scenārija pamatā ir pašu bērnu radīti noteikumi bibliotēkas apmeklējumam, kas parādīti animatoru atdzīvināto leļļu izpildījumā. Lai bērni kadrā varētu ieraudzīt arī paši sevi, tapis video par radošā procesa aizkulisēm, kas paliks par piemiņu filmas tapšanā iesaistītajiem. Savukārt pati īsfilma būs pieejama pilsētas un iesaistīto izglītības iestāžu bibliotēkās. “Kad atsāksies bibliotekārās stundas skolu un bērnudārzu audzēkņiem, viņi šo filmiņu varēs noskatīties. Kādu laiku saglabāsim intrigu, un tā būs pieejama tikai bibliotēkas apmeklētājiem, taču vēlāk to publicēsim arī bibliotēkas mājaslapā. Tāpat ik gadu notiek Latvijas Bibliotēku festivāls, kurā ceram filmiņu parādīt kā veiksmīgu bibliotēkas projektu,” piebilst “Zinīša” vadītāja.

 

Projekts tapis ar “Zemgales kultūras programmas 2020” atbalstu.

 

 

Foto: kadrs no īsfilmas; Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē