18.8 °C, 1.7 m/s, 69.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaBibliotēkas darbinieki pārņem rūpes par Jelgavas grāmatnieka Jura Landsberga kapa vietu
Bibliotēkas darbinieki pārņem rūpes par Jelgavas grāmatnieka Jura Landsberga kapa vietu
25/06/2020

Lai netiktu aizmirsts savulaik Jelgavā cienījamais grāmatizdevējs un sabiedriskais darbinieks, Jelgavas pilsētas bibliotēkas darbinieki ir apņēmušies kopt Jura Landsberga atdusas vietu Baložu kapos, un turpmākās publikācijās  aktualizēt senās grāmatniecības tradīcijas Jelgavā.

Avīzes “Dzimtenes Vēstnesis” 1912. gada 4. maija 101. numurā lasāms J.Landsberga dzīves gājums: “Jelgavā 2. maijā miris “Latvijas” atbildīgais pagaidu redaktors, kases direktors un tipogrāfijas īpašnieks Juris Landsbergs. Nelaiķis dzimis 1863. gada 8. aprīlī Skrundas pagasta Stalmaņu mājās Kurzemē. Apmeklējis Valtaiķu pagasta skolu. Uz Jelgavu pārnācis, viņš iestājās Zīslaka drukātavā, tur vēlāk cītīgi papildinājās skolas mācībās un grāmatvešanā.”

 

Ar laiku J.Landsbergs minētajā drukātavā kļuvis par grāmatvedi un bijis pazīstams kā viens no pirmajiem latviešu grāmatvežiem. Vēlāk Zīslaka drukātava pārgājusi paša Landsberga īpašumā. Drukātavu viņš vadīja līdz 1912. gadam, kad tika nodibināta Grāmatrūpniecības Ekonomiskā sabiedrība.

 

Laikrakstā aprakstītais dzīvesgājums liecina, ka J.Landsbergs darbojies vairākās biedrībās: Grāmatrūpniecības Ekonomiskajā sabiedrībā kā direktors-dibinātājs, Jelgavas krājaizdevumu kasē kā direktors, Jelgavas Grāmatu drukātāju un bēru kasē bijis biedrības priekšnieks. Tāpat grāmatnieks bijis Jelgavas Latviešu biedrības ilggadējs priekšniecības loceklis, runasvīrs, kasieris, biedru zinātājs, bijušais ilggadējais Jelgavas Palīdzības Biedrības priekšnieks, bijušais ilggadējais Jelgavas Dziedāšanas Biedrības “Lira” priekšnieks un bijušais Jelgavas Nikolaja draudzes baznīcas priekšniecības loceklis.

 

Jelgavas pilsētas bibliotēkas kolektīvs aicina neaizmirst 19. gadsimta censoņus, kuri ienāca Jelgavā un pašu spēkiem cīnījās, lai veidotu savu un līdz ar to arī pilsētas izaugsmi, un cilvēkus, kuri ierakstījuši un iespieduši Jelgavas vārdu grāmatās.

 

 

Foto: Timenote.info

 

Informācija: Jelgavas pilsētas bibliotēka