22.8 °C, 1.9 m/s, 64.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSportsBijušais BJSS audzēknis veido filmu par basketbola leģendu
Bijušais BJSS audzēknis veido filmu par basketbola leģendu
11/11/2022

Dailes teātra aktieris Kārlis Arnolds Avots, kurš agrāk pats trenējās basketbolā Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolā, šobrīd strādā pie spēlfilmas “Uļa” par leģendāro basketbolisti Uļjanu Semjonovu.

Ideja par filmu Kārlim Arnoldam Avotam radusies pirms gadiem sešiem. Kā aktieris jūlijā stāstīja portālam lsm.lv, šī ideja viņam radusies pavisam nejauši, vēl mācoties Latvijas Kultūras akadēmijā: “Kāds puisis no Pēterburgas kursa, latvietis, gribēja tikt atpakaļ uz Latvijas Kultūras akadēmiju, bija sailgojies pēc Latvijas, un es noorganizēju viņam tikšanos ar Indru Rogu un Mihailu Gruzdovu, mūsu kursa vadītājiem. Roga uzdeva uzdevumu, ka mums kopā ir jāuztaisa darba “Noziegums un sods” fragmenti. Es pārlasīju Dostojevska romānu un domāju, ko es varētu spēlēt, jo Valmieras kurss tajā brīdī jau bija sadalījis lomas, un negribējās nevienam atņemt ne Raskoļņikovu, ne Svidrigailovu, un tad es iedomājos, ka es varētu būt augļotāja. Es šo domu pateicu skaļi, un mana māte piemetināja, ka – nu, tu būtu tāda baigi gara augļotāja, tāda Uļjana Semjonova. Un tajā brīdī man pa visu ķermeni bija zosāda, es aizgāju pie pirts mājas un sāku raudāt.”

 

Filmas režisors būs Viesturs Kairišs, bet Kārlis Arnolds Avots ir scenārija autors un pats arī atveidos galveno lomu – Uļu. Portālam lsm.lv viņš atzinis, ka Uļa ir viņa elks jau no bērnības, turklāt viņš pats arī kādreiz spēlēja basketbolu. “Tas man ir ļoti personiski. Man vienmēr visvairāk ir gribējies runāt par tām lietām, kuras es saprotu, un sports un basketbols, sportista liktenis, tāpat dažādo cilvēku liktenis, cilvēku, kuri atšķiras, liktenis. Būtībā tas ir stāsts par jebkuru cilvēku, kurš ir šaurāks, platāks, tievāks, garāks, kurš grib saņemt mīlestību tādu, kādu visi cilvēki,” teicis aktieris.

 

Kārlis Arnolds Avots basketbolu trenējās Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolā pie trenera Alvila Eglīša. Treneris viņu atceras kā centīgu basketbolistu, bet ar atskabargainu raksturu, turklāt, ņemot vērā, ka viņš dzīvoja Jelgavas novada Elejā, regulāri izbraukāt uz treniņiem bijis grūti. “Viņš notrenējās gadus četrus. Priekšpēdējā gadā jau arī izteica pārmetumus, ka par maz tiek laukumā, bet pēdējā gadā basketbolu pameta,” atceras treneris. Kārlis Arnolds Avots trenējās kopā ar tādiem spēlētājiem kā Armands Gražulis, Artūrs Dreimanis, Mārtiņš Jakušonoks, Ričards Hercbergs, Marts Ričards Ozolinkevičs, Kārlis Vīlips, Kārlis Maniņš, Mārtiņš Matulēns, Gatis Gamorja. Daudzi no viņiem joprojām spēlē basketbolu un piedalās Jelgavas pilsētas basketbola čempionātā, apvienojušies zem nosaukuma “Alvila dēli”. Kārlis Arnolds Avots nāk no sportiskas ģimenes un ir nodarbojies ar vairākiem sporta veidiem, tostarp volejbolu un regbiju. “Patiesībā gan man, gan maniem sporta skolas kolēģiem bija pārsteigums, ka Kārlis Arnolds nolēma iet uz aktieriem,” nosaka A.Eglītis.

 

Uļjana Semjonova, īstajā vārdā Iulijaka Semjonova (dzimusi 1952. gada 9. martā Zarasos), ir bijusī latviešu basketboliste, PSRS sieviešu basketbola izlases dalībniece. Uļa tiek uzskatīta par vienu no visu laiku izcilākajiem basketbolistiem Latvijā. Viņa ir pirmā basketboliste, kas tika iekļauta basketbola izgudrotāja Džeimsa Neismita vārdā nosauktajā basketbola slavas zālē un nebija no ASV. No 1967. līdz 1989. gadam viņa komandas “TTT” sastāvā kļuva par desmitkārtēju Eiropas čempionvienību kausa ieguvēju un piecpadsmitkārtēju PSRS čempioni.

 

Bet kamēr filma par Uļu vēl tikai top, Kārlis Arnolds Avots tandēmā ar režisoru V.Kairišu triumfējuši 17. Romas Starptautiskajā filmu festivālā – filma “Janvāris” atzīta par labāko Progresīvā kino kategorijā, V.Kairišs atzīts par labāko režisoru, savukārt filmas galvenās lomas atveidotājs Kārlis Arnolds Avots izcīnījis labākā aktiera darba balvu.

 

Godalgoto filmu “Janvāris” varēs noskatīties arī Jelgavas kultūras namā 15. novembrī pulksten 19 un 16. novembrī pulksten 16. Biļetes cena ir 4 eiro. Tās nopērkamas “Biļešu paradīzes” kasēs (kultūras namā) vai tiešsaistē.

 

 

Publicitātes foto: Valmieras drāmas teātris