26.3 °C, 0.4 m/s, 46.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaBrīvdabas koncertzāles “Mītava” jubilejā – koncertuzvedums divās daļās
Brīvdabas koncertzāles “Mītava” jubilejā – koncertuzvedums divās daļās
07/07/2024

16. augustā pulksten 20 ar vērienīgu koncertuzvedumu divās daļās tiks atzīmēta brīvdabas koncertzāles “Mītava” piecu gadu jubileja. Pirmajā daļā pasākuma viesi aicināti pieredzēt horeogrāfa Antona Freimana veidoto dejas izrādi “Savieno”, kuras muzikālais pamats būs arhīvos atrastā, bet ne reizi Latvijā neatskaņotā Pētera Plakida miniatūra “Draudi”. Savukārt otrā koncerta daļa “Paldies Dievam, piektdiena ir klāt” pārsteigs ar disko mūzikas šedevriem un speciāli orķestrim, korim un solistiem veidotām Andra Sējāna un Oļega Švemberga aranžijām.

Pirms pieciem gadiem vēsturisko nosaukumu “Mītava” ieguvusi starp divām upēm uzceltā brīvdabas koncertzāle, kas ir viena no zīmīgākajām pilsētas vietām, kur satiekas mūzika, kultūra un pasaules māksla. Koncertuzveduma pirmajā daļā skatītājus priecēs dejas izrāde “Savieno”, kas tapusi, iedvesmojoties no Jelgavas pilsētas vēstures un apkārtnes teikām, caur tām meklējot pilsētas identitāti un ceļu uz nākotni. “Šis ir abstrakts, bet reizē ļoti precīzs raksturojums, jo uzveduma pirmajā daļā savienosies izcilā latviešu komponista Pētera Plakida skaņdarbi, mūzika savienosies ar deju, bet koncertzāles jubileja – ar Jelgavas pilsētas un Latvijas vēsturi,” stāsta koncerta mākslinieciskais vadītājs diriģents Aigars Meri.

Viņš akcentē, ka ikvienam būs iespēja pieredzēt unikālu notikumu mūzikas pasaulē. “Baleta miniatūras “Draudi” orķestra materiālu arhīvos uzgāja Latvijas Nacionālās operas bibliotekāre Baiba Čirkše. 1969. gadā darbs radīts kā muzikāls noformējums Latvijas baleta solista Jura Kaprāļa baleta miniatūrai 3. Vissavienības jauno horeogrāfisko koncertnumuru konkursam. Savukārt mūziku komponējis P.Plakidis – tolaik Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas 4. kursa students. Līdz šim darbs Latvijā nav skanējis, tāpēc Jelgava savā kāršu kavā patiesi ir ieguvusi trumpi,” vērtē A.Meri. Viņš atklāj, ka uzvedumā dzirdēsim arī fragmentus no citiem komponista skaņdarbiem – “Mūzika klavierēm, stīgu orķestrim un timpāniem”, “Mazs Koncerts divām vijolēm”, “Dziedājums” , “Musica Jubilata”, “Pasticcio à la Rossini”.

Jelgavas vēsturiskos momentus P.Plakida mūzikas pavadījumā uz skatuves izdzīvos baleta solisti Germans Ševčenko, Kristaps Jaunžeikars, Robert Andrei Nae, Emma Lagūna un Izabella Monastirska-Urtāne, kā arī Otto Trapāns (vijole), Gidons Grinbergs (vijole), Maksims Beitāns (čells) un Jelgavas kamerorķestris. Dramaturģe – Anna Kalnaa.

Savukārt radikāli pretējā otrā koncertuzveduma daļa “Paldies Dievam, piektdiena ir klāt” klausītājus ievedīs disko mūzikas pasaulē. Šis nosaukums ir atsauce arī uz iedvesmas avotu – 1978. gada amerikāņu muzikālo komēdiju, kura pazīstama ne vien ar sižeta vēstījumu un aktierspēli, bet arī izcilu skaņu celiņu. “Disko mūzikas simbols ir diskotēka. Dziesma skan pēc dziesmas, un tieši šādu pasākuma formātu sagaidīsim otrajā daļā. Savukārt saturiski pieredzēsim dziesmu apkopojumu no disko mūzikas pirmsākumiem un augstākajam punktam, kad pat slaveni rokmūzikas kolektīvi sāka izmantot disko stilistiku, līdz pat norietam,” stāsta A.Meri. Dažādus pasaules slavenos hitus no Barry White, Manu Dibango, James Brown, Donna Summer, “Blondie”, “Sisters Sledge”, “Abba”, “Bee Gees”, “Village People”, “Queen”, “The Rolling Stones”, “Pink Floyd”, “Kiss” un citu mākslinieku repertuāra izpildīs gan pašmāju mūziķi, gan arī viesmākslinieki – vokālā grupa “Neaizmirstulītes”, Jelgavas 4. vidusskolas jauktais koris, Jelgavas bigbends un Jelgavas kamerorķestris, kā arī solisti Annija Putniņa, Eduards Rediko, Dagnis Roziņš, Ervīns Ramiņš, Atis Zviedris.

Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” kasēs un tiešsaistē www.bilesuparadize.lv. Cena – 10 un 15 eiro.