20.8 °C, 1.9 m/s, 75.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiBruņotie spēki saņems patruļkuģi “Jelgava”
Bruņotie spēki saņems patruļkuģi “Jelgava”
23/07/2013

Trešdien, 24.jūlijā, Liepājā pulksten 11 bruņotie spēki saņems ceturto „Skrundas” klases patruļkuģi P-08 „Jelgava”. Svinīgajā kuģa saņemšanas un tā karoga pacelšanas ceremonijā piedalīsies aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš,  Jūras spēku flotiles komandieris jūras kapteinis Rimants Štrimaitis, patruļkuģa „Jelgava” komandieris virsleitnants Ritvars Ozols un kuģa krustmāte, Jelgavas pašvaldības iestādes „Kultūra” vadītāja vietniece Inta Englande, kā arī flotiles personālsastāvs. 

Pašreiz Jūras spēku flotiles rīcībā ir trīs „Skundas” klases patruļkuģi – P-05 „Skrunda”, P-06 „Cēsis” un P-07 „Viesīte”. To nosaukumi tika izraudzīti atbilstoši nozīmīgākajām brīvības cīņu norises vietām Latvijas vēsturiskajos novados: Kurzemē, Zemgalē, Augškurzemē (Sēlijā), Vidzemē un Latgalē. 

Jelgavas atbrīvošanas operācija no Pāvela Bermonta-Avalova karaspēka notika 1919.gada 21.novembrī. Pēc „Bermontiādes” kaujām pie Rīgas (1919.gada 8.oktobris – 11.novembris) Jelgavas atbrīvošanas operācija bija nākamā nozīmīgākā Latvijas armijas uzvara kaujā pret bermontiešu karaspēku, kas ļāva atbrīvot no Latvijas valsts pretiniekiem Zemgali un ievērojami paātrināja bermontiešu izdzīšanu no Latvijas teritorijas. Iemūžinot šo vēsturisko notikumu, patruļkuģim P-08 tika dots vārds „Jelgava”. 

Krasta apsardzes patruļkuģu būves projekts paredz, ka deviņus vecos kuģus nomainīs pieci jauni, kas veicinās bruņoto spēku finanšu un personāla līdzekļu izmantošanas efektivitāti, turklāt jaunos kuģus varēs izmantot ne tikai militārām, bet arī civilām vajadzībām. 

Jaunie kuģi veiks ne tikai patrulēšanas un glābšanas darbus, bet tos varēs aprīkot arī ar naftas savākšanas un mīnu meklēšanas un iznīcināšanas iekārtām. Visi pieci patruļkuģi būs “SWATH” tipa kuģi ar diviem torpēdtipa korpusiem un mazu ūdens apskaloto virsmu. Kuģa iegrime ir 2,7 metri, ātrums – 20 mezgli, dzinēju jauda – 1600 zirgspēku, bet korpusa materiāls – alumīnijs. 

Informāciju sagatavota
AM Militāri publisko attiecību departamenta 
Preses nodaļā