3.5 °C, 4.6 m/s, 71 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaCentrālā statistikas pārvalde veic iedzīvotāju aptauju par interneta lietošanu
Centrālā statistikas pārvalde veic iedzīvotāju aptauju par interneta lietošanu
23/01/2023

No šodienas  23. janvāra, Centrālā statistikas pārvalde (CSP) veic ikgadējo iedzīvotāju aptauju par interneta lietošanas biežumu, mērķiem un citiem ar interneta lietošanu saistītiem paradumiem. Apsekojuma izlasē iekļautie iedzīvotāji, kuri saņems vēstuli ar uzaicinājumu piedalīties aptaujā, e-anketu varēs aizpildīt vietnē e.csp.gov.lv līdz 28. februārim. Ja e-anketai nebūs atcaucies pietiekams daudzums respondentu, tiks organizēta otrā aptaujas kārta  telefona intervijas vai intervijas klātienē respondenta dzīvesvietā.

Iedzīvotāju aptaujā iekļauti 8,5 tūkstoši respondentu vecumā no 16 līdz 74 gadiem, aptverot visus Latvijas reģionus.

 

Pirmajā kārtā uzrunātajiem respondentiem anketa jāaizpilda tiešsaistē e.csp.gov.lv no 23. janvāra līdz 28. februārim, autorizējoties ar internetbanku, e-parakstu vai e-identifikācijas karti. Konsultācijas par e-anketas aizpildīšanu pieejamas līdz 28. februārim darba dienās no pulksten 10 līdz 18 pa bezmaksas tālruni 80008811 vai e-pastu ikt@csp.gov.lv.

 

Ja līdz 28. februārim e-anketai nebūs atcaucies pietiekams daudzums respondentu, tad no 1. marta līdz 8. jūnijam tiks veiktas telefona intervijas vai intervijas klātienē respondenta dzīvesvietā.

 

Iedzīvotāju interneta lietošanas apsekojums ar Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu notiek jau deviņpadsmito gadu, un tā rezultāti ļauj monitorēt to, kā attīstījusies interneta lietošana Latvijā un kā mainījušies iedzīvotāju interneta lietošanas paradumi. Iegūtie dati tiek izmantoti informācijas tehnoloģiju politikas veidošanā, Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa (DESI) aprēķinam, kas atspoguļo ES dalībvalstu panākto progresu digitalizācijas jomā, kā arī Latvijas Nacionālā attīstības plānā izvirzīto mērķu novērtēšanai.

 

2022. gada apsekojuma rezultāti liecina, ka:

  • interneta pieslēgums bija 91% mājsaimniecību, augstākā interneta pieejamība reģionos bija Rīgā, kur internets pieejams 94% mājsaimniecību;
  • regulāro interneta lietotāju (vismaz reizi nedēļā) skaits turpināja pieaugt, 2022. gadā sasniedzot 90% un, salīdzinot ar 2021. gadu, bija audzis par 0,3 procentpunktiem;
  • populārākie interneta izmantošanas mērķi bija internetbankas lietošana (82%), e-pasta lietošana (78%) un ziņu sūtīšana ziņapmaiņas lietotnēs (78%);
  • visbiežāk iedzīvotāji internetā iegādājās apģērbus, apavus vai aksesuārus (56%), izmantoja ēdienu piegādes no restorāniem vai citiem ēdināšanas uzņēmumiem (25%), pirka elektropreces vai sadzīves tehniku (23%), kosmētiku un skaistumkopšanas produktus (20%).

CSP informē, ka intervētāja identitāti iespējams pārbaudīt tīmekļvietnē www.csp.gov.lv vai pa bezmaksas tālruni 80008811. CSP garantē aptaujā iegūtās informācijas konfidencialitāti.

 

Plašāka informācija par informācijas un komunikācijas tehnoloģiju lietošanu mājsaimniecībās pieejama Oficiālās statistikas portāla sadaļā “Informācijas tehnoloģijas“.