16.8 °C, 3.1 m/s, 94.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiUzņēmējdarbība“Citā bazārā” godina inovatīvas un praktiskas skolēnu idejas
“Citā bazārā” godina inovatīvas un praktiskas skolēnu idejas
20/01/2020

20. janvārī tirdzniecības centra “Pilsētas pasāža” 2. stāvs kļuva par jaunu ideju un produktu gadatirgu, norisinoties “Junior Achievement Latvia” skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) reģionālajam pasākumam “Cits bazārs”, kurā skolēni no Jelgavas un citām Latvijas pilsētām prezentēja un tirgoja dažādus pašu radītus produktus vai izstrādātus pakalpojumus. Pasākuma noslēgumā labākie uzņēmumi tika apbalvoti gan ar atzinībām nominācijās, gan speciālbalvām, tostarp iegūstot iespēju pārstāvēt Jelgavu starptautiskā mērogā.

Gadatirgū piedalījās kopumā 87 SMU, no kuriem 38 bija dalībnieki no Jelgavas skolām. Katru no uzņēmumu stendiem apmeklēja un novērtēja pasākuma žūrijas komisija, labākos no dalībniekiem virzot apbalvojumiem vairākās nominācijās, kā arī piešķirot žūrijas simpātiju balvas, tostarp Jelgavas domes simpātiju balvu. Tā sniedz iespēju SMU pārstāvēt Jelgavas pilsētu Ziemassvētku tirdziņā Francijas sadraudzības pilsētā Rueil-Malmezonā. Šī balva tika pasniegta uzņēmuma “Kuba kustība” komandai – Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas 9.kom klases meitenēm Agatei Seržantei un Annikai Koklītei, kuru produkts ir īpašs koka spēļu kubs, kuru var atvērt bezgalīgi daudz reižu. Uz idejas pamata tiek izgatavoti gan kubi ar fotogrāfijām, gan tādi kubi, kas paredzēti bērniem, kuri apgūst vārdus, kā arī kubi-kalendāri. Jaunās uzņēmējas stāsta, ka darbojas jau 2 gadus un, lai arī komerciāli viņām līdz šim ir veicies labi, simpātijas balva, viņuprāt, ir pirmais lielais ieguldītā darba novērtējums. “Mēs esam ļoti pārsteigtas. Līdz šim nebija sajūtas, ka uzņēmums būtu atmaksājies, jo nebija atdeves no citiem, ka mēs esam ielikušas tajā visā pietiekami daudz, veidojot dizainus un braukājot pa Latvijas tirdziņiem. Tagad tas viss ir atmaksājies. Izmantosim laiku līdz Ziemassvētkiem, lai pārdomātu savu produkciju un plānotu to, kā strādājam,” stāsta A.Seržante.

Pirms simpātiju balvas pasniegšanas vārds tika dots iepriekšējā gada balvas saņēmējiem SMU “Latvian Dream” no Jelgavas 4. vidusskolas, kas ražo dabīgas izcelsmes kosmētiku un trīs gadu darbības laikā ir būtiski attīstījies, atzīmējot dalību tirdziņā Francijā kā lielu soli savā izaugsmē. “Brauciens uz Franciju deva iespēju satikt skolēnu uzņēmumu pārstāvjus no citām valstīm, iepazīties un savstarpēji komunicēt. Šo gadu gaitā esam attīstījuši savu piedāvājumu, kā arī iepakojumu un labs atspēriens ir bijušas šīs simpātiju balvas – gan Jelgavas domes balva pagājušajā gadā, gan iespēja piedalīties “Uzņēmēju dienās Zemgalē”, ko ieguvām pirmajā gadā, kad piedalījāmies,” stāsta uzņēmuma pārstāve Daniela Gelvere. Simpātiju balvas pasniedza arī Jelgavas Zonta klubs, Jelgavas izglītības pārvalde, “Swedbank”, Latvijas Zinātņu akadēmija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Jelgavas ražotāju un tirgotāju asociācija, tirdzniecības centrs “Pilsētas pasāža”, SIA “Signum”, bistro “Silva” un “Karameļu darbnīca”.

Sadalot balvas pasākuma galvenajās nominācijās, Jelgavas skolēnu uzņēmumi tika sveikti divreiz. Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas skolēnu uzņēmums “Bon Style”, kas ražo lina auduma kabatiņas galda piederumu ievietošanai tika nosaukts par videi draudzīgāko produktu. Savukārt SMU “Frosy”, kas arī pārstāvēja Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāziju, ieguva balvu nominācijā “Uz zināšanām balstīts produkts vai pakalpojums”. “Veidojam triecienizturīgas ūdens viedpudeles ar saviem dizainiem. Izstrādājam sensorus, kuri ir pievienoti pudelei ar iebūvētu taimeri un gaismiņu, kas atgādina, kad nepieciešams padzerties. Tas šobrīd ir galvenais, pie kā strādājam un ko vēlamies arī attīstīt. Klāt katrai pudelei dodam arī auduma maisiņu, ko veidojam no otrreiz izmantota auduma, radot pievienoto vērtību, jo katram maisiņam klāt rakstīts tā svars, ļaujot ērti to izmantot beziepakojuma veikalos,” skaidro uzņēmuma pārstāvis Uģis Pumpurs.

Par sociāli atbildīgu uzņēmumu tika nosaukts Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas SMU “Olīve”, kas ražo funkcionālus auduma maisiņus ar aizvēršanas funkciju un vairākiem nodalījumiem. Uzņēmums “Healthy life” no Tukuma 2. pamatskolas tika atzīts par labākā stenda autoru. To radījuši divi piektās klases skolēni Mārtiņš Immermanis un Madris Čivčišs, kuri attīstījuši ideju par dīgstu audzēšanas komplektu, pārdodot sagataves, kurās iekļautas sēklas un zeme, radot labvēlīgu vidi, piemēram, rutkiem, zirņiem, sinepēm un citiem augiem. Puiši savā stendā prezentēja un pārdeva arī īpašu plauktu dīgstu audzēšanai, kurā iebūvētas lampas, kas ļauj tiem izaugt divreiz ātrāk nekā dārzā. Tāpat jaunie uzņēmēji bija padomājuši par savu vizuālo noformējumu, tirdziņā izceļoties ar krāsainām pavāru cepurēm.

Par inovatīvāko ideju nosaukta Valmieras tehnikuma skolēnu uzņēmuma “Huntion” vibrējošā aproce medniekiem, kas darbojas kopā ar dzinējsuņiem. Par labāko pārdošanas komandu atzīta Madonas pilsētas vidusskolas SMU “Pet’s Spot” puišu apvienība, kuri “Cita bazāra” gaitā apmeklētājus iepazīstināja ar pašu veidotām ekskluzīvām suņu un kaķu rotaļlietām. Balvu nominācijā “Labākā dāvana” ieguva uzņēmuma “Eco Storage” komanda no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, kas tirdziņā piedāvāja iegādāties kvalitatīvas zibatmiņas koka ietvarā, kas iepakotas koka kastē ar Latvijas simboliku vai latvju zīmēm.

Balvu pasniegšanā daudzi no žūrijas pārstāvjiem atzīmēja, ka SMU piedāvātajos produktos ievērotas gan aktuālas vides problēmas, gan veidi kā pilnveidot dzīvesveidu un risināt dažādas ikdienas problēmas ar praktiskiem risinājumiem. Arī Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš atzinīgi novērtēja to, ka jaunieši šādos pasākumos pierāda, ka Latvijā atgriežas tas uzņēmēju gars, kas ilgos nebrīves gados, iespējams, ticis pazaudēts. “Mums jākļūst par vieniem no stiprākajiem Baltijā, Eiropas Savienībā un pasaulē. To var izdarīt tikai ar uzņēmēja garu, parādot, ka mēs mākam un protam likt lietā savas zināšanas un prasmes, un mums ir pamats lepoties ar to, ka šajā uzņēmējdarbības jomā ieguldām spēku un attieksmi. Šomēnes Jelgavā vidusskolēni pierādīja, ka viņi var 24 stundu laikā izklāstīt savas biznesa idejas un radīt tām prototipus. Mēs esam kļuvuši par jauniešu uzņēmējdarbības centru, kur darbojamies visi kopā,” tā A.Rāviņš.

Reģionālais SMU gadatirgus “Cits bazārs” Jelgavā tiek rīkots jau devīto reizi, vienuviet pulcējot Jelgavas un pēdējos gados – arī citu Latvijas pilsētu jaunos uzņēmējus – kuri jau skolas gaitās iepazīst uzņēmējdarbības pamatus. Skolēni gadatirgū piedalās ar saviem oriģinālajiem produktiem un pakalpojumiem, piesaistot pircējus, klientus un sadarbības partnerus. Reģionāla un nacionāla mēroga pasākumi “Cits bazārs” ir daļa no sabiedriskā labuma organizācijas “Junior Achievement Latvia” programmas SMU atbalstam, kurā tiek piedāvātas arī konsultācijas un padomi biznesa idejas attīstībā, dalība izglītojošos pasākumos, semināros, izstādēs un citās aktivitātēs.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē