16.9 °C, 3.2 m/s, 67.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiCivilās aizsardzības komisija spriež par rīcību plūdu gadījumā
Civilās aizsardzības komisija spriež par rīcību plūdu gadījumā
14/01/2022

Šīs ziemas laika apstākļi, ūdens līmeņa svārstības un sakrājušies vižņi Lielupē liecina, ka  plūdu iespējamība Jelgavas pilsētas un novada teritorijās šogad ir lielāka nekā iepriekšējos gados. Lai apspriestu iespējamos riskus un pārliecinātos par atbildīgo dienestu gatavību rīkoties, piektdien attālināti notika Jelgavas valstspilsētas un Jelgavas novada sadarbības teritorijas Civilās (CA) aizsardzības komisijas sēde.  

CA komisijas sēdē izvērtēti apdraudējumi saistībā ar iespējamajiem pavasara paliem Lielupes upes baseinā, kā arī dienestu rīcība un  sadarbība, iedzīvotāju evakuācijas un izmitināšanas kārtība no apdraudētajām teritorijām.

 

Pašvaldības operatīvās informācijas centrs (POIC) pastāvīgi seko līdzi situācijai, kas varētu ietekmēt iespējamo plūdu apmērus – apkopo informāciju par ūdens līmeni Lielupē un citās upēs Jelgavas pilsētas un novada teritorijās, ledus biezumu un  gaisa temperatūru. 2022. gada 8. janvārī tika fiksēta ūdens līmeņu paaugstināšanās Zemgales upēs, kas skaidrojams ar biežu ledus iešanu Lielupes augštecē, kas izraisīja Zemgales upēs ūdens līmeņa paaugstināšanos par 10-78 cm diennaktī.

 

Eksperti secina, ka turpmāk, pieturoties salam, ūdens līmeņu svārstības ietekmēs ledus veidošanās, kas tādējādi radīs apdraudējumu Zemgales upju pieguļošajām teritorijām. Lielupes upes baseina ūdens līmeņos ir novērojamas svārstības.

 

Latvijas ģeoloģijas un centra sniegtā operatīvā informācija par ūdens līmeņiem (Latvijas augstuma sistēmā):

2022. gada 13. janvāris uz pulksten 22:00 fiksētās ūdens izmaiņas:

  • Lielupe pie stacijas “Mežotne” no 8:00 līdz 22:00 (-9 cm) stacijas “0”atzīme ir (3,76 m LAS);
  • Lielupe pie stacijas “Staļģene” no 8:00 līdz 22:00 (9 cm) stacijas “0” atzīme (-0,21 m LAS);
  • Lielupe pie stacijas “Jelgava” no 8:00 līdz 22:00 (10 cm) stacijas “0” atzīme (0,03 m LAS);
  • Lielupe pie stacijas “Kalnciems” no 8:00 līdz 22:00 (10 cm) stacijas “0” atzīme (0,06 m LAS).

2022. gada 13. janvāris uz pulksten 8:00 fiksētās ūdens izmaiņas:

  • Lielupe pie stacijas “Mežotne” uz 8:00 fiksētais ūdens līmenis 257 cm (fiksētā ledus sega ar lāsmeņiem (izskalojumiem), Ledus krautņi upes krastos);
  • Lielupe pie stacijas “Staļģene” uz 8:00 fiksētais ūdens līmenis 221 cm (Vaļums, Ledus krautņi upes krastos, Ūdens uz ledus);
  • Lielupe pie stacijas “Jelgava” uz 8:00 fiksētais ūdens līmenis 82 cm (Ledstāve, līdzena ledus sega, Sniegūdens lāmas);
  • Lielupe pie stacijas “Kalnciems” uz 8:00 fiksētais ūdens līmenis 52 cm (Ledus sega ar lāsmeņiem (izskalojumiem), Sniegūdens lāmas).

Tuvojoties pavasara palu laikam, par palīdzības nepieciešamību iedzīvotāji var informēt Pašvaldības operatīvās informācijas centra (POIC) diennakts dispečerdienestu pa tālruni 8787.

 

Vēl CA komisijas sēdē tika pārrunāti jautājumi par sadarbību Aizsardzības ministrijas teorētisko mācību organizēšanā, kā arī vērtēta situācija saistībā ar iespējamo enerģētiskās krīzes iestāšanos.

 

 

Foto: www.meteo.lv un Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē