20.1 °C, 3.6 m/s, 50.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiDarbus “Jundas” jaunajā mājvietā plāno pabeigt līdz gada nogalei
Darbus “Jundas” jaunajā mājvietā plāno pabeigt līdz gada nogalei
08/09/2019
Zemgales prospektā 7, kur atradīsies mūsdienīgs bērnu un jauniešu centrs, jau paveikti apmēram 70 procenti no kopējā darbu apjoma. Rosība manāma teju visos ēkas stūros – tiek atjaunots centrālās ieejas griestu un sienu krāsojums, tiek montētas stikla starpsienas, pie sienām liktas flīzes, krāsoti griesti, tīrīta un atjaunota fasāde, un, tiklīdz noslēgsies šie darbi, sekos nākamie – linoleja ieklāšana visās telpās, izņemot svinību un deju zāli, sienu krāsošana, iekārto griestu montāža un teritorijas labiekārtošana. Lai gan saskaņā ar līgumu būvdarbi jāpabeidz līdz 2020. gada jūnijam, būvnieki cer tos paveikt jau šogad.
Palīdzības ielas puse tiks nobruģēta, un atpakaļ tiks uzlikts atjaunotais metāla žogs, savukārt pagalma pusē tiks izveidots strītbola laukums, ierīkota stāvvieta 14 automašīnām, trīs velonovietnes, soliņi un puķu dobes. Pagalma pusē esošais drāšu žogs tiks nomainīts, kā arī uzstādīti metāla automātiskie vārti.
 

Tiesa, procesā nācies saskarties arī ar neparedzētām situācijām. Piemēram, bija jāpastiprina jumta sijas bēniņos, jo esošās koka sijas vairākās vietās bija sabojājušās un satrunējušas. Konstatēts, ka divas betona kāpnes ēkā ir pārāk stipri nodilušas, lai tās varētu atjaunot, tādēļ tika uzbūvētas citas. Arī svinību zāles pārseguma nesošās sijas bija satrupējušas, tāpēc izbūvētas no jauna.

 

Eka Zemgales prospektā 7 kļūs par modernu bērnu un jauniešu centru – uz to pēc atjaunošanas gan no Pasta, gan no Skolas ielas pārcelsies “Junda”, un jaunajā vietā bērniem un jauniešiem pieejamo brīvā laika pavadīšanas iespēju klāsts tiks paplašināts. 

 

 Ēka Zemgales prospekta un Palīdzības ielas stūrī celta 1888. gadā pēc arhitekta Aleksandra Johana Frīdriha Baumaņa projekta kā patversme tirgotāju atraitnēm par Jelgavas grāmatizdevēja Gustava Ādolfa Reiera testamentā pilsētai novēlētiem līdzekļiem. Visiem par pārsteigumu, demontējot fasādes apmetumu, uzietas četras dekoratīvas plāksnes. Nojaušams, ka uz plāksnēm ir iegravēta pateicība ēkas arhitektiem un celtniekiem. 

 

Pilnā sparā rit arī ēkas centrālās ieejas atjaunošana – logs jau nomainīts, un šobrīd tiek atjaunots griestu un sienu krāsojums un ornamenti. Vēlāk ieliks arī durvis, kas šobrīd tiek izgatavotas pēc vēsturiskajiem attēliem, jo padomju laikā greznās durvis tika nomainītas pret parastām.

 

Jaunās piebūves otrajā stāvā būs automodelisma trase. Kā savdabīgs interjera elements iecerēts kādreiz RAF būvētais mikroautobuss “Latvija”, kas saņemts dāvanā no autobūves entuziasta Andra Dambja. Busiņš tiks atjaunots – tas būs ar salonu un sēdekļiem, bet bez motora, lai to varētu izmantot kā vietu, kur iekāpt pasēdēt, papļāpāt.

 

Lai telpas nepadarītu tumšākas, dažādu zonu norobežošanai izmantotas stiklotas konstrukcijas. Savukārt, lai būtu vieglāk organizēt darbu, iekštelpās izbūvēts arī kravas lifts no pirmā uz otro stāvu.

Ēkas senākajā daļā, kas ir 130 gadu veca, vairākās telpās, īpaši 1. stāvā, uz sienām atstāti seno ķieģeļu atsegumi. Ķieģeļi tika tīrīti, slīpēti, bet bojātie – aizstāti ar citiem, kas iegūti, veidojot ēkā jaunas durvju ailas.

 

Palīdzības ielas pusē jāatjauno dekoratīvie rustakmeņi. Nodrupušie top no jauna – pašgatavotās silikona veidnēs no remontjavas tiek izveidoti atbilstoša izmēra elementi.

 

Darbi Zemgales prospektā 7 tiek realizēti trīs kārtās, tostarp īstenojot projektu “Jelgavas pilsētas pašvaldības ēkas Zemgales prospektā 7 energoefektivitātes paaugstināšana” SAM 4.2.2. aktivitātē “Atbilstoši pašvaldības integrētajām attīstības programmām sekmēt energoefektivitātes paaugstināšanu un atjaunojamo energoresursu izmantošanu pašvaldību ēkās”. 

 

Projekta kopējās izmaksas ir 3 721 995,45 eiro, no kurām Jelgavas pašvaldības finansējums ir 3 238 070,34 eiro, 219 462 eiro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums, 264 463,11 eiro – valsts budžeta dotācija pašvaldībām.

 

 

Foto: Ivars Veiliņš un SIA “Torensberg” arhīvs

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē