18.2 °C, 1.3 m/s, 93 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiDāvina grāmatas un Jelgavas pamatzināšanu rulli
Dāvina grāmatas un Jelgavas pamatzināšanu rulli
29/01/2020

Draudzīgā aicinājuma dienā, 28. janvārī, tikko kā izveidotajā Zemgales Restaurācijas centrā pašvaldība izglītības iestādēm dāvināja grāmatas un jauno – jau devīto – Jelgavas pamatzināšanu rulli. Tas veltīts pilsētas 755. jubilejas gadam, apkopojot pilsētas vēsturē nozīmīgus faktus, kas apliecina, cik radoša un gudra ir Jelgava.

Jaunajā pamatzināšanu rullī apkopoti pilsētas vēsturē nozīmīgi fakti, kas apliecina, ka Jelgavā notikuši vairāki unikāli notikumi. Piemēram, tieši Jelgavā 1894. gadā tika izdots Krišjāņa Barona “Latvju dainu” pirmizdevums, 1775. gadā Jelgavā dibināta pirmā augstskola Latvijā, 1926. gadā mūsu pilsētā atklāta pirmā cukurfabrika Latvijā, pie mums 1895. gadā notika vienīgie Vispārējie latviešu dziesmu un mūzikas svētki ārpus Rīgas, turklāt tajos pirmo reizi kopkorī skanēja Latvijas himna.

Reizē ar pamatzināšanu rulli izglītības iestādes saņēma pašvaldības sarūpētas grāmatas. Pirmsskolas izglītības iestādēm dāvinātas enciklopēdijas “Vai tiešām?” un “Pieklājības enciklopēdija”, sākumskolām un pamatskolām – grāmata “Fakti un rekordi”, “Mana pirmā vizuālā enciklopēdija”, savukārt vidusskolām, profesionālās un interešu izglītības iestādēm – “Dvēseļu putenis” un “Mans uzņēmēja kods”. Dāvinot iestādēm grāmatas, pašvaldība vēlreiz akcentē, ka viena no jaunās mācību metodikas jeb kompetencēs balstītas izglītības pamatnostādnēm ir lasītprasme.

Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš izglītības iestāžu vadītājus sveica ne tikai ar Draudzīgā aicinājuma dienu, bet arī ar dienu, kad pieņemts Jelgavas pilsētas 2020. gada budžets: “Pieņemtais budžets apliecina, ka izglītība mūsu pilsētā ir prioritāte, jo tieši izglītībai atvēlēts vislielākais finansējums. Šobrīd katras iestādes svarīgākais uzdevums ir ieviest jauno mācību metodiku, sākot no pirmsskolas un līdz pat vidusskolai. Savukārt pašvaldības uzdevums ir veidot vienotus izglītības kvalitātes kritērijus, kas ļautu sekot līdzi katras iestādes darba efektivitātei. Mēs pilsētā izvirzām arvien augstākus mērķus, lai mūsu skolēniem nodrošinātu vēl kvalitatīvāku izglītību.”

Jāpiebilst, ka Jelgava ir vienīgā pilsēta Latvijā, kura izdod informatīvu afišu ar pilsētas svarīgāko faktu apkopojumu, kas jāzina katram jelgavniekam. Pilsētas bērnudārzi, skolas, iestādes un uzņēmumi līdz šim saņēmuši astoņus pamatzināšanu ruļļus. 2019. gadā tajā 360 grādu skatā iekļauti infrastruktūras objekti un pilsētas simbolika, kā arī informācija, lai ikviens jelgavnieks, izmantojot viedierīces, varētu pieslēgties kameru tiešraidēm no pilsētas centra. 2018. un 2017. gadā rullī bija iekļauta informācija par viedajām tehnoloģijām un infrastruktūras attīstību, 2016. gadā – iezīmēti Jelgavas pilsētai nozīmīgi vēsturiski fakti, lielākie pasākumi, darbības nozares. 2015. gadā tas bija plakāts “Jelgava vēstures faktos”, 2014. gadā – “Atklāj Jelgavu!” ar karti, kurā iezīmēti pilsētas unikālie objekti. 2013. gadā sagatavotajā Jelgavas pamatzināšanu rullī apkopoti būtiskākie gadskaitļi par pilsētas vēsturi un desmit sadaļās fakti par šodienu – Jelgavas iedzīvotājiem, savukārt 2012. gadā bērnudārzi un skolas, kurās bērni apgūst pirmsskolas izglītības programmu, dāvanā saņēma pirmo Jelgavas pamatzināšanu rulli – krāsainu plakātu ar informāciju par Jelgavas karogu, ģerboni, logo un saukli.

Jāatgādina, ka Draudzīgā aicinājuma iniciatīvu Latvijā 1935. gada 28. janvārī iedibināja Kārlis Ulmanis. Kustība tika atjaunota 1994. gadā, Draudzīgā aicinājuma dienā ikvienu rosinot ziedot skolām grāmatas, mākslas priekšmetus un naudas līdzekļus.

Jelgavas pilsētas pašvaldība, atzīmējot Draudzīgā aicinājuma dienu, grāmatas pilsētas izglītības iestādēm pasniedza jau deviņpadsmito reizi.

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē