15.8 °C, 0.8 m/s, 84.3 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaDigitālajā nedēļā – uzsvars uz drošību internetā un e-prasmju pilnveidošanu
Digitālajā nedēļā – uzsvars uz drošību internetā un e-prasmju pilnveidošanu
12/03/2020

No 23. līdz 27. martam norisināsies ikgadējā Eiropas Digitālā nedēļa, kuras laikā arī Jelgavā piecu dienu garumā notiks pasākumi un nodarbības, ikvienam piedāvājot plašas iespējas pilnveidot savas prasmes, darbojoties ar tehnoloģijām un digitālajā vidē. Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra (ZRKAC) Izglītības un informācijas tehnoloģiju attīstības nodaļas vadītāja un pasākuma koordinatore mūsu pilsētā Antra Škinča informē, ka Jelgavas piedāvājuma fokusā ir tādi jautājumi kā drošība internetā, e-prasmju pilnveidošana un mācību procesa uzlabošana, izmantojot jaunākās tehnoloģijas.

Plānojot nedēļas programmu Jelgavā, sekots kopējām Digitālās nedēļas aktualitātēm, taču pilsētas mērogā pasākumi būs pielāgoti dažādu iedzīvotāju grupu interesēm. Tikšanās ar speciālistiem un interaktīvi semināri norisināsies gan ZRKAC, gan pilsētas bibliotēkās, gan arī Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA), aptverot galvenās mērķauditorijas – pedagogus, bērnus un jauniešus, publiskā un privātā sektora darbiniekus, seniorus un uzņēmējus.

Vienojošais temats – digitālā drošība

“Digitālā drošība ir tēma, kas aktuāla vienmēr, un par to Digitālajā nedēļā var izcelt vairākus pasākumus. Viens no tiem – tikšanās ar informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas “Cert.lv” pārstāvi Egilu Stūrmani, kurš stāstīs par iespējamiem apdraudējumiem internetā. Uz šo tikšanos 27. martā aicināts ikviens, bet īpaši ielūdzam seniorus, kuri ikdienā lieto datoru vai viedierīces un vēlas vairāk uzzināt par to, kā izmantot tās drošāk,” stāsta A.Škinča. Līdzīgs pasākums būs uzņēmējiem – 25. martā tikšanās ar SIA “IT Centrs” dibinātāju un digitālās drošības konsultantu Agri Krustu, lai pārrunātu, cik nozīmīga ir droša parole un kā vēl sevi pasargāt digitālajā vidē. Ar praktiskiem piemēriem lektors parādīs, kādi ir riski, ja neievēro piesardzību.

No cita aspekta drošību internetā Jelgavas pilsētas bibliotēkā varēs aplūkot bērni, apmeklējot nodarbību par kibermobingu. “Aptaujas liecina, ka liela daļa bērnu sastopas ar kibermobingu, tāpēc nodarbībā varēs uzzināt, kā to pamanīt un kādas sekas var piedzīvot pāridarītāji, jo valda maldīgs priekšstats, ka, ja pie rokas netiec pieķerts, izdarītais internetā paliek nepamanīts,” piebilst A.Škinča.

Konkurss jauniešiem, mācības skolotājiem

24. martā Jelgavas skolu pedagogi varēs apgūt ģeogrāfiskās informācijas sistēmas programmatūru “ArcGIS” un tās lietojumu mācību procesā. Skolotāji mācīsies, kā veidot karšu stāstus, interaktīvā veidā apkopojot kartes, tekstu, attēlus un pat interneta saturu. Uz nodarbību īpaši aicināti ģeogrāfijas, dabaszinību un informātikas skolotāji, tomēr piedalīties var arī citi pedagogi, kuri savā mācību procesā vai skolēnu pētniecībā vēlas iesaistīt interaktīvas metodes, informē ZRKAC speciāliste.

Tuvojoties Digitālajai nedēļai, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija sadarbībā ar “Erasmus+” projektu “Crowddreaming” Latvijas skolēniem izsludinājusi konkursu “Kultūras mantojuma digitalizēšana”. Dalībnieki individuāli vai kopā ar skolotājiem aicināti apgūt paplašinātās realitātes rīku “Metaverse studio” un pēc savas ieceres līdz 15. maijam izstrādāt digitālo projektu būtisku kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanai. Informācija par konkursu pieejama vietnē www.eprasmes.lv, sadaļā “IKT prasmju testi un konkursi”.

Nodarbības uzņēmējiem

E-prasmju vietnes konkursu sadaļā atrodams Digitālā brieduma tests uzņēmējiem, ar kuru var pārbaudīt uzņēmuma “digitālo briedumu”, salīdzināt sevi ar konkurentiem un noskaidrot, kādi tehnoloģiskie risinājumi palīdzētu uzņēmumam strādāt efektīvāk, ar mazākiem izdevumiem un lielāku peļņu.

25. martā ZRKAC norisināsies vēl divi pasākumi galvenokārt uzņēmējiem – “eParaksts un tā izmantošanas iespējas” un “Lietu internets uzņēmējiem”. Latvijas Valsts radio un televīzijas centra speciālistes Hellas Madaras Šabakas vadībā uzņēmēji, publiskā sektora darbinieki un citi interesenti varēs uzzināt par eParaksta priekšrocībām un kļūt par tā lietotāju. Uz nodarbību līdzi jāņem pase un internetbankas piekļuves informācija. Savukārt seminārā par lietu internetu AS “SAF Tehnika” pārstāvis Toms Rekšņa stāstīs par ieguvumiem no visdažādāko tehnoloģiju digitālas sasaistes.

A.Škinča piebilst, ka papildu nodarbības par lietu internetu tiks piedāvātas ikvienam interesentam, veidojot grupu, kas tiksies divas reizes – 23. un 30. martā. Praktiskos seminārus vadīs ZRKAC speciālisti, parādot, kā savu ikdienu iespējams padarīt ērtāku un drošāku, piemēram, pašiem izveidojot sistēmu, ar kuras palīdzību var sekot līdzi tam, kas notiek mājās.

Plašas iespējas ikvienam

Apgūt e-prasmes aicina arī VSAA, piedāvājot apmeklēt konsultācijas par aģentūras sniegtajiem e-pakalpojumiem. Pastāvīgas tehnoloģiju lietotprasmju konsultācijas Digitālās nedēļas gaitā turpināsies arī Jelgavas pilsētas bibliotēkā, piedāvājot ikvienam individuālu palīdzību jautājumos par datora vai viedierīču lietošanu. Jāpiebilst, ka īpaši Digitālās nedēļas gaitā bibliotēkā notiks arī nodarbības par e-grāmatām, informējot gan par Latvijas Nacionālās bibliotēkas elektronisko krājumu, gan elektronisko grāmatu bibliotēku www.3td.lv.

Visiem pasākumiem, kas Digitālās nedēļas laikā norisināsies Latvijā, kā arī interneta tiešraidēm var sekot līdzi vietnē www.eprasmes.lv.

Foto: Freepik.com

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē