27 °C, 1.6 m/s, 77.7 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaDivpadsmitajiem šodien pirmais eksāmens
Divpadsmitajiem šodien pirmais eksāmens
11/05/2021

12. klašu skolēni un profesionālo skolu audzēkņi šodien kārto pirmo centralizēto eksāmenu – angļu valodā. Eksāmens norit klātienē, ievērojot virkni drošības prasību, tostarp tā norisē drīkst piedalīties tikai audzēkņi un pedagogi ar negatīvu Covid-19 testu, ir jāievēro distance, jālieto sejas maska. Uzrunātie jaunieši atzīst, ka satraukums viņiem ir ne tik daudz par eksāmenu un zināšanām, bet gan par to, vai varēs trīs stundas bez pauzēm, kā to paredz eksāmena norises protokols, nosēdēt skolas solā.

12. klases beidzējiem šogad obligāti ir jākārto tikai trīs eksāmeni – svešvalodā, matemātikā un latviešu valodā. Šodien jauniešiem notiek lasīšanas, klausīšanās un rakstīšanas daļa, un dažiem jau arī mutvārdu daļa, kas turpināsies arī rīt. Jelgavas Valsts ģimnāzijā uz angļu valodas eksāmenu šorīt ieradās 90 skolēni. Ievērojot Valsts izglītības satura centra vadlīnijas drošai eksāmenu norisei, Valsts ģimnāzijā eksāmenam sagatavota skolas aktu zāle un izmantoti plašie gaiteņi skolas trijos stāvos, kur vislabāk var ievērot noteikto distanci un telpas ir pārskatāmas.

 

Uzrunātie jaunieši atzīst, ka par zināšanām ir diezgan pārliecināti, bet satraukušies, vai tas, ka trīs stundas bez pauzēm jāsēž skolas solā un jāpilda uzdevumi, neradīs lieku stresu un līdz ar to arī neuzmanības kļūdas. “Ja esi mācījies un apguvis vielu, nav starpības, vai mācību process noritēja attālināti vai klātienē. Nav jau tā, ka zināšanas ieguvām tikai pēdējā mācību gadā – šim gatavojāmies jau visu vidusskolu, tagad tikai, gluži kā kontroldarbā, jāparāda, cik daudz tu esi apguvis,” saka Valsts ģimnāzijas skolniece Juta Nikiforova, atzīstot, ka bijusi arī gatava eksāmenus kārtot attālināti. Juta ne tikai kārtos trīs obligātos eksāmenus, bet šobrīd gatavojas arī izvēles eksāmenam bioloģijā, kura rezultāts viņai būtisks, lai uzsāktu medicīnas studijas Rīgas Stradiņa universitātē. “Bioloģijas eksāmena rezultāts man ir pats būtiskākais, un pēc tam angļu valoda,” saka Juta.

 

“Man personīgi attālinātais mācību process nepatika, jo patstāvīgi apgūt un nostiprināt jaunu vielu ir diezgan grūti, taču situācijai bija jāpielāgojas. Ņemot vērā to, ka šobrīd saslimstības rādītāji aug, iespējams, arī eksāmens varēja notikt attālināti,” spriež Mareta Kalnišķe. “Veselu gadu jau cītīgi gatavojāmies eksāmeniem, tālab gribas domāt: būs labi. Ja esi mācījies, tad par sevi nav jāšaubās,” saka Roberts.

 

Angļu valodas eksāmenu mūsu pilsētā kārto 477 jaunieši. 13. un 14. maijā notiks eksāmens krievu valodā, kuru kārtos 188 skolēni. Obligātais eksāmens latviešu valodā notiks 18. maijā, un tam pieteikušies 610 skolēni, 21. maijā notiks eksāmens matemātikā, kuram pieteikušies 634 jaunieši. Tāpat kā pagājušajā gadā, 12. klases beidzējiem šogad nav obligāti jākārto viens izvēles eksāmens, taču jaunietis var kārtot, ja tā rezultāts ir būtisks, iestājoties augstskolā. Jelgavas skolēni papildu izvēlējušies kārtot pārbaudījumus Latvijas un pasaules vēsturē 24. maijā (72 jaunieši), ķīmijā 26. maijā (14 skolēni), fizikā 28. maijā (40 skolēni), bioloģijā 1. jūnijā (39 skolēni). Jāpiebilst, ka fizikas un ķīmijas eksāmeni Jelgavā tiks organizēti kopā ar Ozolnieku un Jelgavas novada skolēniem.

 

Izglītojamajiem, kuri nevar piedalīties eksāmenā, jo ir konstatēta saslimšana ar Covid-19 vai ir Covid-19 slimnieka kontaktpersonas, tiks nodrošināta iespēja kārtot eksāmenu papildtermiņā no 14. jūnija.

 

Centralizēto eksāmenu sertifikāti 12. klašu beidzējiem tiks izsniegti 30. jūnijā.

Jāpiebilst, ka 9. klašu skolēniem eksāmeni šajā mācību gadā tika atcelti, tā vietā aprīļa noslēgumā skolēni kārtoja divus obligātos diagnosticējošos darbus – latviešu valodā un matemātikā. Bet tie jaunieši, kuri mācās mazākumtautību programmās, varēja izvēlēties kārtot eksāmenu latviešu valodā, kas notiks 19. maijā, un mūsu pilsētā tāds ir 31. Viņiem 11. jūnijā tiks izsniegts eksāmena sertifikāts.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē