15.7 °C, 2.9 m/s, 87.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPašvaldībaDomes sēdē lemts par parakstu vākšanas vietām tautas nobalsošanas ierosināšanai
Domes sēdē lemts par parakstu vākšanas vietām tautas nobalsošanas ierosināšanai
09/01/2020

No 16. janvāra līdz 14. februārim notiks parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par Valsts prezidenta apturētajiem likumiem “Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā” un “Grozījums likumā “Par Pašvaldībām””. Šodien Jelgavas domes ārkārtas sēdē deputāti lēmuši par parakstu vākšanas vietām Jelgavas pilsētā.

Domes sēdē lemts izveidot četras parakstu vākšanas vietas: Jelgavas kultūras namā Krišjāņa Barona ielā 6; Jelgavas 4. vidusskolā Akmeņu ielā 1; Jelgavas 5. vidusskolā Aspazijas ielā 20 un Jelgavas 6. vidusskolā Loka maģistrālē 29.

 

Parakstīties par apturēto likumu nodošanu tautas nobalsošanai varēs klātienē parakstu vākšanas vietās Latvijā un ārvalstīs. Parakstīšanās vietas jānosaka pilsētu un novadu domēm, un katrā pašvaldībā tās iekārtojamas ar tādu aprēķinu, lai uz 10 000 vēlētāju būtu vismaz viena parakstu vākšanas vieta. Ārvalstīs parakstu vākšanas vietas iekārtojamas Latvijas Republikas vēstniecībās, ģenerālkonsulātos un konsulātos. Iespēja piedalīties parakstu vākšanā tiks nodrošināta arī karavīriem un zemessargiem starptautisko operāciju rajonos, kā arī vēlētājiem ieslodzījuma vietās. Vēlētājiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevarēs nokļūt parakstu vākšanas vietā, tiks nodrošināta iespēja parakstīties savā atrašanās vietā.

 

Tiesības piedalīties parakstu vākšanā ir visiem balsstiesīgajiem Latvijas pilsoņiem, kuri parakstīšanās brīdī būs sasnieguši vismaz 18 gadu vecumu. Lai piedalītos parakstu vākšanā, vēlētājam nepieciešams derīgs personu apliecinošs dokuments (Latvijas pilsoņa pase vai personas apliecība).

 

Parakstu vākšana jārīko, jo pēc 41 Saeimas deputāta ierosinājuma Valsts prezidents Egils Levits uz diviem mēnešiem apturēja likumu “Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā” un “Grozījums likumā “Par pašvaldībām”” publicēšanu. Grozījumi paredz mainīt domes pilnvaru termiņu ārkārtas vēlēšanu sarīkošanas gadījumā, proti, noteikt: ja līdz kārtējām vēlēšanām ir vairāk nekā 24 mēneši, ārkārtas vēlēšanās jauno domi ievēl uz atlaistās domes pilnvaru termiņu. Savukārt, ja līdz kārtējām vēlēšanām palikuši no deviņiem līdz 24 mēnešiem, jauno domi ievēl uz atlaistās domes atlikušo pilnvaru termiņu un vēl uz četru gadu pilnvaru termiņu. Tāpat izmaiņas paredz, ka, ja līdz kārtējām domes vēlēšanām ir palikuši mazāk nekā deviņi mēneši, jaunas domes vēlēšanas nenotiek un līdz kārtējām domes vēlēšanām darbojas pagaidu administrācija.

 

Saskaņā ar likumu “Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu” šajā laikā jānotiek 30 dienu parakstu vākšanai, kurā noskaidro, vai tautas nobalsošanas sarīkošanu par apturēto likumu atcelšanu atbalsta ne mazāk kā viena desmitā daļa no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos balsstiesīgo pilsoņu skaita jeb vismaz 154 868 vēlētāji. CVK uzsver – parakstoties par apturētajiem likumprojektiem, vēlētājs nevēlas šādu grozījumu pieņemšanu.

 

Par parakstu vākšanas vietu darba laiku un iespēju parakstīties savā atrašanās vietā Jelgavas pilsētas pašvaldība iedzīvotājus informēs mājaslapā www.jelgava.lv un informatīvā izdevuma “Jelgavas Vēstnesis” 16. janvāra numurā.

 

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē