16.1 °C, 1 m/s, 86 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiDzejas dienā – tikšanās ar dzejniekiem, Ziemeļnieka poēzija un svītrojumu dzeja
Dzejas dienā – tikšanās ar dzejniekiem, Ziemeļnieka poēzija un svītrojumu dzeja
11/09/2022

Jelgavā tradicionālās Dzejas dienas notiks 15. septembrī, kad visas dienas garumā būs iespēja tikties ar dzejniekiem pie pilsētas bibliotēkām. Tāpat Dzejas dienā Jelgavas Pilsētas bibliotēkā un tās filiālēs ikvienam būs iespēja kļūt par dzejnieku, izmēģinot Blak Poetry jeb svītrojumu dzeju, savukārt noslēgumā interesenti aicināti uz bibliotēkas Krišjāņa Barona zāli, kur izskanēs izrāde ZiemeļnieksŠogad pilsētā Dzejas dienu vadmotīvs ir Plaisa stiklā. ANO 2022. gadu ir pasludinājusi par Starptautisko stikla gadu.

“Dzejas punkti būs pieejami plašai auditorijai – vietējai kopienai, skolēniem, mūsu lasītājiem, kuriem rakstītais vārds ir dzīves piepildījums, ikvienam, kuram literatūra nav sveša. Vēlamies piesaistīt iespējami plašāku publikas loku – jaunās māmiņas, skolēnus, vecāka gadagājuma ļaudis, tētus un mammas, ieaust dzeju kā krāsainu dzīparu skaistajā septembra dienā,” aicina Jelgavas Pilsētas bibliotēkas direktore Lāsma Zariņa.

“Dzejas valodā, kas ir emocionāla un piesātināta ar līdzībām, gads ir trausls un saplīsis. Stikls ir izturīgs materiāls, bet tajā pašā laikā tas plīst, plaisā un kūst,” tā Dzejas dienu tēmas izvēli pamato L.Zariņa.

 

Četros dzejas punktos pie Pilsētas bibliotēkas filiālēm savus darbus runās dzejnieki Māris Rungulis un Eduards Aivars. Kopā ar viņiem priekšnesumus būs iespēja parādīt arī pilsētas izglītības iestāžu audzēkņiem.

Pirmais dzejas punkts atvērsies pulksten 10 Jelgavas Pilsētas bibliotēkas pagalmā (Akadēmijas iela 26). Tas būs atvērts līdz pulksten 10.40. Nākamajā dzejas punktā – pie Miezītes bibliotēkas (Dobeles šoseja 100) – dzejnieki ar savu darbu lasījumiem un skolēni ar sagatavotajām programmām klausītājus gaidīs no pulksten 11.10 līdz 12. Pie Pārlielupes bibliotēkas (Loka maģistrāle 17) dzeja skanēs no pulksten 12.30 līdz 13. Bet pēdējais dzejas punkts atvērsies pie bērnu un jauniešu bibliotēkas “Zinītis” (Zemgales prospekts 7) no pulksten 13.30 līdz 14.

 

Dzejas dienas pasākumus noslēgs izrāde “Ziemeļnieks”. Tās sākums plānots pulksten 18 Jelgavas Pilsētas bibliotēkas Krišjāņa Barona zālē. Izrādē uz skatuves kopā ar Mārtiņu Vilsonu būs mūziķi Svens Vilsons ar ģitāru un Gustavs Vilsons ar kontrabasu. Skanēs Jura Kulakova dziesmas ar Jāņa Ziemeļnieka dzeju no cikla “Ētera odējs” (2008) un S.Vilsona kompozīcijas. Ieeja pasākumā ir bez maksas. Skatītāji aicināti ierasties savlaicīgi, jo vietu skaits ir ierobežots.

 

M.Vilsons par izrādi “Ziemeļnieks” raksta: “Ziemeļnieks ir ģeniāls! Es viņu redzu – noslēpumainu, savrupu, ar degošām acīm, kuras viņš slēpj aiz melnām brillēm, bet DVĒSELI jau noslēpt nevar, tāpat kā atkarību no opija. Lai ko arī Ziemeļnieks rakstītu, man vienmēr kā atgādinājums skan: “… uz kapa mums reiz visiem zaļos smilgas.” Daļa lasītāju Ziemeļnieka dzeju dēvē par depresīvu, bet, neskatoties uz to, ir lasījuši, sajūsminājušies un raudājuši līdz ar viņu – par to, ka mīlestība paiet, ka mēs nemākam būt uzticīgi viens otram, ka laimi meklējam lietās, kur tās nevar būt. Par to, ka nemākam degt. Nemākam atdoties un sīknaudā izmainām mīlestību. Par sapņu un ilgu piepildījumu, kas paliek tāls un neaizsniedzams. Ziemeļnieks mūs aicina uz pasauli ar augstākiem ideāliem, tīrākām vērtībām.”

 

Vēl Dzejas dienas laikā Jelgavas Pilsētas bibliotēkā un tās filiālēs 15. septembrī ikvienam būs iespēja kļūt par dzejnieku, izmēģinot “Blak Poetry” jeb svītrojumu dzeju. Tā tiek veidota no jau esošiem tekstiem, piemēram, izmantojot avīzes rakstus vai no grāmatas izrautas lappuses. Izvēlētajā teksta fragmentā tiek apvilkti vārdi, kas veido dzejoli, bet pārējie nosvītroti. “Svītrojumu dzejā katrs var izmēģināt spēkus savirknēt vārdus dzejolī un varbūt atklāt savus slēptos talantus,” mudina L.Zariņa.

Foto: Jelgavas Pilsētas bibliotēka

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē