2.6 °C, 2.5 m/s, 92.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaDzīvesziņas un arodu sētā – Zemgales pastalu izstāde
Dzīvesziņas un arodu sētā – Zemgales pastalu izstāde
20/03/2024

Līdz 30. aprīlim Dzīvesziņas un arodu sētā Vecpilsētas ielā 2 apskatām Zemgales pastalu izstāde. Tajā var skatīt vēsturisko pastalu atdarinājumus un uzzināt Zemgales novadam raksturīgās šo apavu veidošanas īpatnības. Bet 6. aprīlī pulksten 11 Dzīvesziņas un arodu sētā interesenti aicināti iepazīties ar pastalu darināšanas arodu un pievienoties meistarklasei.

Jelgavas reģionālajā Tūrisma centrā norāda: ideja par Zemgales pastalu izstādi Dzīvesziņas un arodu sētā radās pēc kāda īpaša atraduma restaurācijas darbu laikā Vecpilsētas ielas pagalmā – tā bijusi senā pastaliņa. Pētot unikālo atradumu, atklājās, ka iekšpusē tai saglabājušies smalki auduma pavedieni, iespējams, no zīda, kas varēja būt kā odere visai pastalai vai pastalas iekšējā zole. Atrastajai pastalai, līdzīgi kā tolaik darinātajām kurpēm, bijusi klāt pievienota rante, kas sašūta ar zoli. Par to liecina caurumi pēdā un papēža daļā.

Izstādē apskatāms gan pārbūves darbu laikā atrastās pastalas atdarinājums, gan Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja un Bauskas novadpētniecības muzeja krājuma seno pastalu fotogrāfijas, gan arī citu pastalu atdarinājumi un apraksti, kuros attēlotas Zemgales novadam raksturīgās šo apavu darināšanas īpatnības.

Izstādes autore ir seno ādas apavu pētniece, Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina un tehnoloģiju centra praktiskā docente un pastalu darināšanas meistarklašu «100 pastalas» izveidotāja un vadītāja Agrita Krieviņa-Siliņa.

Līdztekus ieskatam vēsturisko pastalu īpatnībās un darināšanas mākslā Zemgalē 6. aprīlī pulksten 11 Dzīvesziņas un arodu sētā interesenti aicināti iepazīties ar pastalu darināšanas arodu un pievienoties meistarklasei. Dalības maksa pasākumā ir 45 eiro no personas, visi nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti. Interesenti aicināti dalību pieteikt savlaicīgi pa tālruni 26438678.

Zemgales pastalu izstādi Dzīvesziņas un arodu sētā var apskatīt no otrdienas līdz sestdienai no pulksten 10 līdz 18, svētdienās no pulksten 10 līdz 15. Ieejas maksa pieaugušajiem ir 5 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2 eiro. Ģimenes biļetes cena ir 10 eiro, un personām ar Goda ģimenes karti ieejas maksai tiek piemērota 15 procentu atlaide.