16.7 °C, 0.8 m/s, 86.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaEksperti vērtē atjaunoto namu Lāčplēša ielā 17
Eksperti vērtē atjaunoto namu Lāčplēša ielā 17
10/09/2020

Ceturtdien Jelgavu apmeklēja konkursa “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2020” ekspertu komisija, lai klātienē novērtētu renovēto daudzdzīvokļu namu Lāčplēša ielā 17. Šī ir vienīgā atjaunotā māja pilsētā, ko šogad apsekoja konkursa komisija.

Vērtēt nama Lāčplēša ielā 17 energoefektivitāti ceturtdien ieradās 16 cilvēku komanda, kurā pārstāvēti dažādu jomu speciālisti. Katrs eksperts atbilstoši savai kompetencei pievērsa uzmanību renovācijas gaitā veikto būvdarbu kvalitātei, apkures un ventilācijas sistēmas risinājumiem, logiem un durvīm, elektrības izbūves risinājumiem un citiem tehniskiem kritērijiem.

 

Nams Lāčplēša ielā 17, kurā ir 27 dzīvokļi, celts 1971. gadā, un tā atjaunošana tika sākta 2018. gada rudenī, bet noslēdzas pērn pavasarī. “Ēka ir gandrīz 50 gadu veca un bija ļoti nolietojusies. Pateicoties dzīvokļu īpašnieku spējai domāt ilgtermiņā, tā pilnībā atjaunota. Tas nozīmē, ka ēka ne tikai nosiltināta, bet tai pilnībā no jauna arī izbūvētas visas komunikācijas, nomainīti logi ar iebūvētu ventilāciju, ir jaunas durvis, atjaunota apkures sistēma ar individuālo patēriņa uzskaiti, un dzīvokļu īpašniekiem ir iespēja pašiem regulēt siltumu dzīvoklī. Būtisks ieguldījums – ir sakārtoti un līdz ar to padarīti droši mājas balkoni. Uzsākot renovāciju, sapratām, ka balkonu konstrukcijas ir nestabilas un pat bīstamas. Piesaistot būvinženierus, radām risinājumu, kā šo situāciju novērst. Rezultātā ir atjaunota gan māja un visas iekšējās komunikācijas, gan arī balkoni un mājas jumts,” ekspertiem atklāja SIA “Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde” tehniskais direktors Oļegs Kukuts, norādot, ka pirms renovācijas ēkā bija liels enerģijas patēriņš – ap 125 kilovatstundām gadā, bet pagājušajā ziemas sezonā, pēc ēkas atjaunošanas, patēriņš samazinājies līdz 51 kilovatstundai uz kvadrātmetru gadā. “Pats svarīgākais – māja ir droša un tās ekspluatācijas laiks pagarinās,” tā O.Kukuts.

 

Ekspertu komisija atzina, ka nams kopumā ir sakārtots un atkal gūts apliecinājums tam, ka Jelgavā ir uzkrāta zināma pieredze ēku energoefektivitātes uzlabošanā un šeit māk izvēlēties veiksmīgus tehniskos risinājumus. Par to liecina arī enerģijas patēriņa rādījumi. “Jelgavā vienmēr ir patīkami atgriezties un redzēt, ka cilvēki domā par savas mājas tehnisko sakārtošanu. Jelgava ir viena no pirmajām pilsētām, kas ļoti veiksmīgi risina ventilācijas un gaisa apmaiņas dzīvokļos jautājumu,” tā konkursa žūrijas eksperte energoauditore Ilze Dimdiņa.

 

Jāpiebilst, ka Lāčplēša ielas 17. nams ir iesaistījies arī Jelgavas pašvaldības līdzfinansētajā pagalmu labiekārtošanas projektā, piesaistot pašvaldības finansējumu. Tieši šobrīd notiek būvdarbi, lai sakārtotu iebraucamo ceļu uz māju, un mājas priekšā izbūvēts stāvlaukums, kurā paredzēta pa vienai vietai katram dzīvokļa īpašniekam.

 

Konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2020” tika izsludināts šā gada martā, un pieteikumus konkursam varēja iesniegt līdz 16. jūnijam. Kopumā iesniegti 33 projektu pieteikumi. Plānots, ka konkursa komisija darbu beigs septembra vidū. Noslēguma pasākums un konkursa laureātu paziņošana notiks 24. septembrī.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē