19.5 °C, 5 m/s, 89.1 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaFOTO: Jelgavnieki bauda Muzeju nakts piedāvājumu 
FOTO: Jelgavnieki bauda Muzeju nakts piedāvājumu 
18/05/2024

18. maijā, kas ir Starptautiskā muzeju diena, notika arī akcija “Muzeju nakts”, kurā savas durvis apmeklētājiem vēra arī Jelgavas muzeji, kultūrvēsturiskie un apskates objekti. Interese, kā vienmēr, liela.

Jelgavā Muzeju naktī piedalījās Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs, Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs, Jelgavas pils, Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornis, Jelgavas Pilsētas bibliotēka, Ūdensvada muzejs un “Anru motors” vēsturisko spēkratu kolekcija.

Muzeju nakts tēma šogad ir “Izzināt un iegūt, pētīt un saprast”, un akcijas dalībnieki katrs savā veidā uzrunāja apmeklētājus to īstenot.

Šogad aprit 450 gadi kopš Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas un arī tās torņa celtniecības sākuma. Tāpēc torņa apmeklētāji šajā reizē tika aicināti izzināt senā dievnama un tā zvanu torņa likteņgaitas un pārvērtības cauri pieciem gadu simtiem, kā arī īpašā ekskursijā iepazīstināti ar dažādiem torņa jaunieguvumiem. Viens no tiem – torņa žoga lielie vārti, kas veidoti pēc vēsturisko vārtu fotogrāfijām. Tos aprīļa beigās, kā pateicību par 17 gadus ilgo draudzību un sadarbību dažādās jomās, Jelgavai uzdāvināja mūsu pilsētas sadraudzības pilsēta Francijā Rieijmalmezona. Muzeju naktī Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš torņa Ekspozīciju un apsaimniekošanas nodaļas vadītājai Vinetai Reknerei pasniedza lielo metāla vārtu atslēgtu.

Atgādinām, ka Lielie žoga vārti izgatavoti no pildīta metāla un sver aptuveni 450 kilogramus, to augstākā vieta sasniedz trīs metrus, bet vārtu platums ir 2,5 metri. Simboliski novērtējot abu pilsētu sadraudzību, vārtos vienā pusē iestrādāts Jelgavas lielais ģerbonis, bet otrā – Rieijmalmezonas ģerbonis.

Jāpiebilst, ka vārti nav vienīgais torņa pēdējā mēneša jaunieguvums – pie torņa no Jelgavas pils atgriezies arī vēsturiskā torņa zvana fragments. Caur uguni izliets un iekārts zvanu tornī 1696. gadā, kara posta ugunī sabojāts un nogāzts 1944. gadā, gruvešos uziets 1989. gadā, Jelgavas pils pagalmā pacietīgi gaidījis brīdi, lai 2024. gadā tiktu pārvests atkal uz torni.

Lai turpinātu glabāt pilsētas vēstures liecības par šodienu, simboliskā torņa žoga lielo vārtu atslēga Muzeju nakts laikā glabāšanā nodota arī Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejam. A.Rāviņš to pasniedza muzeja direktorei Gitai Grasei.

Jelgava.lv piedāvā aplūkot fotogalerijā, kā Muzeju nakts norisinās Jelgavā.