18.3 °C, 2.8 m/s, 85.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiFrankofonijas dienas Jelgavā
Frankofonijas dienas Jelgavā
16/03/2006

Šogad Frankofonijas dienas organizē četru frankofono valstu: Beļģijas, Francijas, Šveices un Kanādas vēstniecības Latvijā, kā arī Francijas Kultūras centrs. Frankofoniju dienas kā reģionālie partneri atbalsta Jelgavas Dome, Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU) un Ģ.Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs.

Frankofonijas dienu galvenais mērķis ir veicināt interesi par Frankofonijas valstu kultūrām, franču valodas apmācību un apguvi un iepazīstināt Jelgavas iedzīvotājus ar Frankofonijas dimensiju un tās kultūras izpausmes formām – mūziku, literatūru, zinātni un kinomākslu. Kā teicis Abdū Diufs, Starptautiskās Frankofonijas Organizācijas ģenerālsekretārs, Frankofonijas definīcija būtu sekojoša « tas ir kopīgs cilvēces darbs, dzīva telpa, kura atjaunojas un kuras darbība kļūst intensīvāka, balstoties uz kopīgu valodu, par labu daudzveidīgai, bet vienotai sabiedrībai ».

Frankofonijas pirmās dienas galvenais pasākums ir Jelgavas Frankofonijas dienu atklāšanas ceremonija LLU Sudraba zālē plkst. 15.00, un filmas « Randiņš Belevilā » (Les Triplettes de Belleville) demonstrēšana LLU Sudraba zālē plkst. 17.00.

Filmas sižets vēstī par kādu puisēnu vārdā Čempions, kuru audzina vecmāmiņa, zēnu nekas neinteresē, pat suņuks Bruno. Kādu dienu vecmāmiņa atklāj, ka zēnu interesē riteņbraukšanas sports un zēns vecmāmiņas uzraudzībā tiek gatavots “Tour de France” sacensībām. Taču sacensību laikā Čempionu nolaupa mafija…

22. martā, plkst. 14.30, Ginta Linīte lasīs lekciju « Provansas grāfs, nākamais Luijs XVIII, Jelgavā ». 1789. gadā Francijā pie varas nāca republikāņi. Karalim Luijam XVI un Marijai Antuanetei tika izdarīts publisks nāvessods. Par Francijas troņmantinieku pasludināja Luiju Šarlu, Luija XVI un Marijas Antuanetes dēlu, kuram bija tikai 8 gadi. Luija XVI brālis Provansas grāfs pasludināja, ka viņš līdz Luija XVII pilngadībai uzņemas reģenta lomu. Pēc neilga laika bērns tika ieslodzīts un drīz mira.
1795. gada vasarā reģents pasludināja sevi par Francijas karali, tomēr pagāja 25 gadi, līdz viņš atguva troni. 25 gadus karalis pavadīja trimdā, ceļodams pa Eiropu. Vairākus savas trimdas gadus viņš pavadīja Jelgavā….

Plkst. 18.30, Ģ.Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā interesenti varēs baudīt klasiskās mūzikas koncertu, kurā piedalās Latvijas Mūzikas akadēmijas klavieru kvintets, kā arī citus ne mazāk interesantus pasākumus.

Informācija sagatavota Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību sektorā