18.9 °C, 1.6 m/s, 83.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaĢ.Eliasa muzejā notiks konference ,,Latvijas vēsturiskā zeme Zemgale’’
Ģ.Eliasa muzejā notiks konference ,,Latvijas vēsturiskā zeme Zemgale’’
30/11/2023

Trešdien, 6. decembrī, pulksten 9 Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā notiks starpdisciplinārā konference ,,Latvijas vēsturiskā zeme Zemgale’’ – pasākuma gaitā tematisko daudzveidību nodrošinās lasījumu autori, kuri pārstāv gan akadēmisko un populārzinātnisko vidi, gan arī zemgaliešu tradīciju kopējus un turpinātājus. Interesenti aicināti pieteikties dalībai pasākumā līdz 4. decembrim, ieeja – bez maksas.

Raksturojot konferences nozīmi, pasākuma organizatori Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā norāda: 2021. gadā Latvijas Republikas Saeima pieņēma ,,Latviešu vēsturisko zemju likumu’’. Likuma virzīšana bija tā brīža Valsts prezidenta Egila Levita iniciatīva. Likums aicina kopt un attīstīt savu kultūrvēsturisko vidi un identitāti, lai to saglabātu un nodotu nākamajām paaudzēm.

Teritorijas, ko iepriekš pazītas kā Latvijas kultūrvēsturiskie novadi, tagad tiek dēvēti par latviešu vēsturiskajām zemēm. Tā vien šķiet, ka Zemgale publiskās diskusijās allaž atstāta novārtā, taču arī zemgaliešu identitāte un kultūrvēsturiskais mantojums ir būtiska Latvijas bagātība. Jelgavas muzejā konferences gaitā tiks rastas atbildes: ko nozīmē piederība Zemgalei kā latviešu vēsturiskajai zemei. Kādas ir Zemgales kultūrvēsturiskās īpatnības, ar ko zemgalieši ir savdabīgi un atšķirīgi, un kas laika gaitā veidojis šo identitāti? Pasākuma dalībnieki runās par zemgaļu lomu Zemgales identitātē. Tāpat notiks diskusijas par to, vai vispār iespējams novilkt precīzas vēsturisko zemju robežas un sadalīt pašvaldību piederību konkrētām identitātēm tādā veidā, kā tas izdarīts iepriekš minētajā likumā. Vienlaikus, būtiski ir izprast arī zemgaliskās identitātes elementus, kā arī celt zemgaliešu pašapziņu, norāda Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja Sabiedrisko attiecību speciāliste Sanita Višņauska.

Konferencē tiks iztirzātas dažādas tēmas – Zemgales ģeogrāfijas un ainavas specifika, gan arī arheologu, vēsturnieku un etnogrāfijas pētnieku jaunākās atziņas par vēsturisko zemi. Ar priekšlasījumu tēmām, autoriem, kā arī pasākuma programmu iespējams iepazīties ŠEIT.

Būtiski uzsvērt, ka konferences dalībniekiem būs iespēja aplūkot arī daļu no Jelgavas muzeja bagātīgā Zemgales tautastērpu krājuma, savukārt pasākuma noslēgumā īpašie viesi būs folkloras kopa ,,Dimzēns’’. Godinot savu mantojumu, visus lepnos zemgaļus, zemgaliešus un zemgalietes pasākuma organizatori aicina ierasties savās goda drānās.

Interesenti aicināti pieteikt savu klātbūtni pasākumā līdz 4. decembrim, nosūtot pieteikumu uz e-pasta adresi: muzejs@muzejs.jelgava.lv, kurā norādīts vārds, uzvārds un kontaktinformācija. Pasākuma norise – Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā Akadēmijas ielā 10. Ieeja pasākumā ir bez maksas.

Konference notiek projekta “Latvijas pašvaldību sadarbības veicināšana un labas pārvaldības stiprināšana” gaitā, kas ieviests Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmā “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība”. EEZ finanšu instruments ir finansiāls atbalsts, ko sniedz Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.