1.7 °C, 1.1 m/s, 85 %

Ģimene

Sākumlapa JaunumiĢimeneĢimenēm ar bērniem palielina valsts garantiju mājokļa būvniecībai vai iegādei
Ģimenēm ar bērniem palielina valsts garantiju mājokļa būvniecībai vai iegādei
27/03/2024

26. martā apstiprinātas izmaiņas noteikumos par valsts palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai, informē Ekonomikas ministrija. Tādējādi ģimenēm ar bērniem Latvijas reģionos, tostarp, Jelgavā, palielināsies valsts garantētais atbalsts mājokļa būvniecībai vai tā iegādei, kā arī samazināsies pārkreditēšanās šķēršļi.

Atbilstoši izmaiņām ģimenēm būs pieejams atbalsts līdz pat 50% apmērā no aizdevuma summas:

  • no 5 līdz 30% no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 30 000 eiro personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir viens bērns vai kurai ir iestājusies grūtniecība, vai bērna tēvam;
  • no 5 līdz 40% no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 40 000 eiro personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir divi bērni, vai personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir viens bērns un kurai ir iestājusies grūtniecība, vai bērna tēvam;
  • no 5 līdz 50% no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 50 000 eiro personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir trīs vai vairāk bērnu, vai personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir divi bērni un kurai ir iestājusies grūtniecība, vai bērna tēvam.

Papildu iepriekšminētajam, ņemot vērā apstiprinātos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, atvieglos hipotekāro aizdevumu pārkreditācijas procesu tām ģimenēm, kurām piešķirta “Altum” garantija vai subsīdija “Balsts”. Plānots, ka pārkreditācijas procesā izsniegtā garantija paliks spēkā. Ņemot vērā, ka pārkreditācijas procesā ir tendence paaugstināties aizdevuma summai, garantiju varēs sniegt arī atkārtoti, ja iepriekšējā garantija nebūs spēkā. Līdz šim garantija atkārtoti tika piešķirta tikai ierobežotos gadījumos.

Neatkarīgi no reģiona palielināsies arī maksimālais darījumu slieksnis no 250 000 līdz 300 000 eiro, nodrošinot iespēju ģimenēm iegādāties vai būvēt plašākus un kvalitatīvākus mājokļus.

Atgādinām, ka kopš mājokļu garantiju programmas uzsākšanas 2015. gadā, līdz 2023. gada 31. decembrim tā ir sniegusi atbalstu 24 000 ģimeņu. Kopējais garantijām piešķirtais apjoms ir 200 miljoni eiro, kopējais aizdevumu apjoms mājokļa iegādei vai būvniecībai ir 1,9 miljardi eiro.

Apstiprinātie grozījumi 2018. gada 20. februāra Ministru kabineta noteikumos Nr. 95 “Noteikumi par valsts palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai” pieejami šeit: Noteikumu konsolidētā versija (mk.gov.lv).