13.3 °C, 2.8 m/s, 91.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaGleznās atdzīvojas pilsēta
Gleznās atdzīvojas pilsēta
17/05/2020

Bijušais Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jelgavas brigādes komandieris Aldis Feldmanis gleznošanai pievērsies pēc došanās izdienas pensijā 2010. gadā, un līdz šim brīdim tapuši jau vairāk nekā 100 dažādu mākslas darbu. Laikā, kad izstādes klātienē nenotiek, autors ar savu veikumu iepazīstina virtuāli – savā “Facebook” profilā, kurā redzami gan senāki, gan pavisam jauni darbi, tostarp par Jelgavas vēsturi.

“Atskatoties jāsaka, ka darbos dominē trīs lietas – galvenokārt tie ir ziedi, vēsture, bet ik pa laikam top kādas mūsdienu Jelgavas ainavas,” ar saviem darbiem iepazīstina A.Feldmanis. Stāstot par jaunāko veikumu, mākslinieks izceļ divas gleznas ar vēstures tematiku – skatu ar restaurēto koka ēku Vecpilsētas ielā 14, kā arī ainu Jelgavas vecajā Tirgus laukumā. Vecpilsētas ielas namu A.Feldmanis gleznojis jau otro reizi – šoreiz tādu, kādu to varam ieraudzīt patlaban –, taču pirmoreiz nams uz audekla tika atspoguļots tāds, kā tas varējis izskatīties agrāk, gleznojot arī ielas skatu un tuvējo apkārtni. Arī glezna ar Tirgus laukumu ir kā logs uz vēsturi, parādot to no tālaika pilsētas iedzīvotāja skatpunkta, raugoties uz ēkām, kuras vairs nepastāv, un mirkli tirgus ikdienā.

 

A.Feldmanis stāsta, ka ļoti iecienījis darbos attēlot Jelgavas un Latvijas vēstures ainas, tomēr nereti tieši vēsturiskajām gleznām esot visgrūtāk nākt klajā ar parādāmo sižetu, kā arī daudz laika aizņem izpētes process, ko autors veic ar lielu atbildību. “Vēsturiskās gleznas balstās manos meklējumos. Piemēram, ja vēlos uzzīmēt kādu pirmskara bildi, jāmeklē fotogrāfijas – kā izskatās ēka, kuru gribu parādīt, kā izskatās apkārtne. Otra lieta ir tālaika tērpi – kā agrāk ģērbās sievietes, strādnieki, pārdevēji,” skaidro A.Feldmanis, atzīstot, ka savos pētījumos lielākoties izmanto internetā pieejamos materiālus.

 

Kā agrāko VUGD komandieri A.Feldmani saista arī ugunsdzēsības vēsture, un arī tā nereti atdzīvojas viņa gleznās. Piemēram, tapis darbs ar Jelgavas ugunsdzēsēju depo un glābēju transportu, kāds tas izskatījies 20. gadsimta sākumā. Tas dāvinājumā nodots Latvijas Ugunsdzēsības muzejam Rīgā. Tāpat ugunsdzēsēju tēma apspēlēta A.Feldmaņa karikatūrās, kuras arī apskatāmas autora “Facebook” profilā.

 

Kā skaidro viņš, ārkārtējā situācija ir pateicīgs laiks radošajam darbam, tomēr ikdiena lielākoties nav daudz mainījusies. Turpinās darbs pie jaunām gleznām, gaidot brīdi, kad varēs tapt arī jaunas izstādes, piedaloties Andas Buškevicas un Ivara Klapera vadītajā Tautas gleznošanas studijā.

 

 

Foto: Aldis Feldmanis

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē