20.4 °C, 3.9 m/s, 66.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaGodināti Valsts pirmā prezidenta jubilejas svētki
Godināti Valsts pirmā prezidenta jubilejas svētki
14/09/2019

Šodien, 14. septembrī, aprit 160 gadi, kopš dzimis pirmais Valsts prezidents zemgalietis J. Čakste. Apliecinot cieņu J. Čakstem gan kā mūsu novadniekam un pirmajam Valsts prezidentam, gan kā spilgtai personībai, kuras paustās idejas nav zaudējušas aktualitāti arī šodien, viņa dzimšanas dienā ziedus pie J. Čakstes pieminekļa nolika šā brīža Latvijas Valsts prezidents E. Levits, bijušais Valsts prezidents R. Vējonis, J. Čakstes dzimtas pārstāvji, Jelgavas pilsētas un Jelgavas novada vadība un citi jelgavnieki.

Valsts prezidents E. Levits savā uzrunā atzina, ka J. Čakstes atstātais mantojums ir liels izaicinājums katrai nākamajai paaudzei, uzturot viņa ideālus un, turpinot vaidot Latviju kā augsti attīstītu, tiesisku un demokrātisku valsti.

“Neatkarīga, brīva un demokrātiska Latvijas valsts – tas ir Jāņa Čakstes lolojums. Viņš kļuva par vienu no cienījamākiem Latvijas valstsvīriem, kura kompetences, dotības un harizma veidoja jaunās Latvijas valsts atpazīstamību Eiropā. Godinot Latvijas Republikas pamatlicēju Jāni Čaksti 160. dzimšanas dienā, aicinu un uzrunāju ikvienu. Mums ir jāatgriežas pie galvenā, ko kodolīgi nodefinēja mūsu pirmais Valsts prezidents. Latvijas valsts stāv par visu augstāk. Ja mēs to pieņemsim un apliecināsim ar darbiem, tad mūsu Latvija piedzīvos izaugsmi un savu, neatkarīgu valsti piedzīvos arī mūsu nākamās paaudzes,” uzsvēra Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.

Piemiņas brīdī pie J. Čakstes pieminekļa piedalījās arī J. Čakstes dzimtas pārstāvji un uzrunu teica viņa mazmazmeita Kristīne Čakste, atzīstot, ka Jelgava ir J. Čakstes pilsēta.

Pēc svinīgā piemiņas brīža un ziedu nolikšanas pie Latvijas Valsts pirmā prezidenta pieminekļa, atceres pasākums turpinājās Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā. Vēstures zinātņu doktors Jānis Šiliņš uzstājās ar priekšlasījumu “Starp Rīgu un Parīzi: Jāņa Čakstes politiskā darbība 1918. gada novembrī–1919. gada jūlijā.

Valsts prezidents E. Levits, godinot J. Čakstes jubilejas svētkus, Jelgavas pilsētai un jelgavniekiem novēlēja turēt godā un cieņā J. Čakstes valstiskos ideālus. Atzīmējot to, ka Valsts pirmais prezidents bija liels jelgavnieks, zemgalietis, latvietis un valstsvīrs, ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas un pasaules mērogā.

Jāatgādina, ka J.Čakste ir dzimis 1859. gada 14. septembrī, miris 1927. gada 14. martā. Latvijas prezidenta amatu J.Čakste ieņēma no 1922. gada līdz pat mūža beigām 1927. gadā.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē