19 °C, 3.5 m/s, 72.2 %

Jaunumi

Sākumlapa Jaunumi“Gren Jelgava” noslēdzis līgumus ar CFLA par pāreju uz koksnes granulu izmantošanu divās dabasgāzes katlu mājās
“Gren Jelgava” noslēdzis līgumus ar CFLA par pāreju uz koksnes granulu izmantošanu divās dabasgāzes katlu mājās
10/10/2022

Jelgavas centralizētās siltumapgādes uzņēmums SIA Gren Jelgava ir noslēgusi divus līgumus ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA) par kurināmā dažādošanu un pāreju uz koksnes granulu izmantošanu divās lokālajās dabasgāzes katlu mājās Jelgavā – Neretas ielā 10 A un Kalnciema ceļā 109 B. Abi projekti tiek īstenoti ar mērķi vēl vairāk samazināt dabasgāzes izmantošanu Jelgavas centralizētajā siltumapgādē, kā rezultātā samazināsies dabasgāzes cenu ietekme uz siltumenerģijas tarifu klientiem, uzlabosies siltumapgādes pakalpojuma drošība un tiks sekmēta Jelgavas enerģētiskā neatkarība. Dabasgāzes patēriņa samazinājums siltumapgādē samazinās arī siltumnīcefekta gāzu izmešu daudzumu no siltumenerģijas ražošanas pilsētā.

Projektu gaitā paredzēts:

 

  • katlumājā Kalnciema ceļā 109 B, Jelgavā, uzstādīt ar koksnes granulām kurināmus katlus ar jaudu 0,5 MW un 0,2 MW, kā arī granulu uzglabāšanas un padeves sistēmu;
  • katlumājā Neretas iela 10 A, Jelgavā, uzstādīt ar koksnes granulām kurināmu katlu ar nominālo jaudu 0,3 MW, kā arī granulu uzglabāšanas un padeves sistēmu.

Katlu mājās uzstādītie katli būs tehnoloģiski piemēroti dažādas kvalitātes koksnes granulu izmantošanai, kas palielinās uzņēmuma konkurētspēju kurināmā tirgū.

 

Kā stāsta “Gren” projektu vadītājs Rihards Zakrepskis: “Šobrīd, kad visapkārt valda nenoteiktība un pieaug inflācija, ir ļoti svarīgi visiem mūsu klientiem nodrošināt drošu un cenas ziņā konkurētspējīgu siltumapgādes pakalpojumu. Būtiska nozīme siltumenerģijas ražošanā ir vietējo resursu izmantošanai un dabasgāzes patēriņa samazināšanai. “Gren” uzsāktie projekti dabasgāzes aizstāšanai ar koksnes granulām katlu mājās Kalnciema ceļā 109 B un Neretas iela 10 A, mūsu klientiem uzlabos ne vien siltumapgādes drošību, bet arī mazinās apkures sadārdzinājuma soli laikā, kad kurināmā resursu cenas pieaug. Koksnes granulu cenas, salīdzinājumā ar dabasgāzes un elektrības cenām ir paredzamākas, arī piegādes alternatīvas ir plašākas, kas mazina siltumapgādes nepārtrauktības riskus un neprognozējamu siltuma tarifa pieaugumu. Pie abu katlu māju kurināmā dažādošanas projektiem sākām strādāt jau gada sākumā, tomēr sarežģītais laiks nāca ar dažādiem izaicinājumiem gan būvniecībā, gan iekārtu ražošanā un ieviesa izmaiņas sākotnējos projekta īstenošanas termiņos. Pieprasījums pēc granulu katliem tirgū šobrīd ir ļoti liels un uz to izgatavošanu ir jāgaida vairākus mēnešus, tādēļ granulu izmantošanu divās lokālajās katlu mājās varēsim uzsākt nākamā gada sākumā.”

 

Pāreja no fosilās dabasgāzes izmantošanas uz koksnes granulu izmantošanu katlu mājās Kalnciema ceļā 109 B un Neretas iela 10 A, sniegs arī vides ieguvumu, samazinot siltumnīcefekta gāzu izmešu daudzumu no siltumenerģijas ražošanas pilsētā. Aprēķinātais siltumnīcefekta gāzu samazinājums gadā, īstenojot projektu katlu mājā Neretas ielā 10A, plānots 248,783 CO2 ekvivalenta tonnas gadā, un Kalnciema ceļā 109 B 2 360,381 CO2 ekvivalenta tonnas gadā.

 

Abu projektu īstenošanai “Gren” ir noslēdzis līgumus ar Juridisko personu apvienību “FILTER L”, kas paredz projektēšanas, autoruzraudzības un būvniecības darbu veikšanu. Pašlaik norit projektēšanas darbi un norisinās cenu aptauja par būvuzraudzības veikšanu. Projektus paredzēts pabeigt 2023. gada pirmajā ceturksnī.

 

Projekti tiek īstenoti ES Kohēzijas fonda atbalsta programmas 4.3.1 “Veicināt energoefektivitāti un vietējo AER izmantošanu centralizētajā siltumapgādē 3. kārta” ietvaros. Projekta “Kurināmā diversifikācija esošajā dabas gāzes katlu mājā Neretas ielā 10A, Jelgavā” (Nr. 4.3.1.0/22/A/030), kopējās izmaksas ir 255 970 EUR (bez PVN), tai skaitā Kohēzijas fonda līdzfinansējums – 102 388 EUR. Projekta “Kurināmā diversifikācija esošajā dabas gāzes katlu mājā Kalnciema ceļā 109B, Jelgavā” (Nr. 4.3.1.0/22/A/024), kopējās izmaksas ir 342 740 EUR (bez PVN), tai skaitā Kohēzijas fonda līdzfinansējums – 131 216 EUR.

 

 

Informācija un foto: SIA “Gren Jelgava”